cikaniosada
25.4.2018
Kategorie: Multikulturní soužití

Co takhle … Cikáni do práce

Sdílejte článek:

MILENA DOUŠKOVÁ

Nezaměstnaných je 264 000 a volných míst je 240 000 … Tak nejsou lidi, nabíráme je z Filipín, Ukrajiny, Mongolska a možná začneme hledat obětavé pracovníky na Marsu a Venuši. Částečné řešení máme doma přímo pod nosem, ale stačí jen napsat cikáni do práce a rozbouří se mela, jako bych je chtěla popravovat nebo mučit.

V Česku je 242 tisíc cikánů. Teda těch, co se hlásí k cikánské menšině, protože část se jich hlásí k národnosti české či moravské. Dále se uvádí, že se třetina až polovina z nich potýká s dopady sociálního vyloučení. Počet chudinských domů či čtvrtí, v nichž žijí, se za posledních deset let zdvojnásobil. Těchto ghett, kde jsou dospělí obvykle bez práce a děti často končívají ve zvláštních školách, je kolem šesti stovek. Na hranici chudoby bylo 15% lidí v ČR, mezi Romy 68%. Průměrný výdělek činí kolem 26 000 korun, u Romů je zhruba o 10 000 nižší. Zkušenost s nerovným přístupem uvádí 64% Romů. Příslušníci menšiny mnohem méně dosáhnou na vlastní bydlení. Každý padesátý cikán nemá doma pitnou vodu, každý pětadvacátý elektřinu.

Jenže cesta z toho ven je v rukou samotných cikánů. Buď se začnou vzdělávat a naučí se pracovat, nebo budou pořád na okraji společnosti, budou si nadále stěžovat na rasismus a nechuť gadžů je zaměstnat. Učit se, učit se a učit se. Já nevím, co je na tom tak těžkého to pochopit, když dávky si umí spočítat raz dva. Vždy vědí na co mají nárok a dovedou dřít státní pokladnu tak, jak to majorita nikdy nedokáže.

Staré pořekadlo – BEZ PRÁCE NEJSOU KOLÁČE – by mělo platit platit v každé době. Pracuješ, máš. Nepracuješ, nemáš. Když se s tím musí smířit majorita, tak bude muset i minorita.

No a teď slyším jak na mně ječí, že je nikdo do práce nechce, protože jsou cikáni a my zlí gadžové. Dali jste si někdo otázku proč vás nechtějí? Jste nespolehliví, nevzdělaní a vlastně ani nevíme jestli vůbec něco umíte. Ona se práce najde i pro ty, co školu měli jen jako cosi, co je, ale chodit se do ní nemusí.

Je mi to trapné, ale v tomto bychom si měli vzít příklad z totáče. Tam cikáni makali, protože nikdo bez práce nedostal ani korunu. Navíc by člověka zavřeli za příživu. Tak to je ono. Takhle se to má dělat. Chce to drasticky omezit dávky, protože majoritě se vážně nechce vydržovat statisíce lemplů, co se raději válí v pelechu, pak jdou na automaty a večer vyrábět další generaci negramotných a nezaměstnatelných cikánů. Taková je pravda.

Nechci nakládat jen cikánům, ale stejně bych trestala i podnikatele, co je odhánějí od práce už při pohledu na ně. Tak takhle to nejde. Měli by mít povinnost zaměstnat kohokoliv, kdo hledá práci a chce pracovat. Je jedno, kdo to je. Záleží jen na tom, jestli danou práci zvládne. Právo je vyhodit z práce by měli jen tehdy, když by práci nezvládli, nebo do ní nechodili, či v ní dělali nějaké přestupky.

Je teda nutné zavést povinnost podnikatelům vysvětlit a to pořádně, proč ten daný člověk nevyhovuje, když má požadavek na pracovním úřadě a ti mu pošlou uchazeče, co chce pracovat. Bylo by dobře zavést povinnost je zaměstnat na tří měsíční zkoušku a pak teprve dělat závěry. Jinak je pokutovat za sabotování integrace cikánské menšiny do pracovního procesu.

Chyba je na obou stranách a obě strany s tím musí něco dělat, protože mít tu lidi z celého světa a nepokusit se konečně řešit cikánskou otázku je plýtvání pracovní silou a peněžními prostředky. Dopad je stejně zase jen na daňové plátce.

 

Autor: M. Doušková

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlatimil Běhan 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Tomáš Foldyna 751,44 Kč (30 eur), Jan Slába 200,- Kč, František Kašpárek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 5 456,44 Kč
Vybráno 15.43%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 83 times, 5 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 3,91 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
81 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.