USACAPITOL
12.1.2021
Kategorie: Politika

Co se to vlastně děje v Americe? Bude se konat matka všech barevných revolucí?

Sdílejte článek:

COM/IVAN LEHOTSKÝ

Atmosféra v USA má příchuť historických událostí, dějí se věci nevídané. Na jedné straně tam stojí korporátní média a temná moc, na druhé straně naštvaní lidé – tedy zatím je to v podstatě to samé jako u nás. Co však bude následovat?

Demonstrace proti ukradeným volbám 2020 ve Washingtonu DC před týdne byla zřejmě jedním z největších politických mítinků v dějinách celého lidstva. Na největší protestní shromáždění v historii USA přišly podle některých údajů až tři miliony lidí (!), což výrazně překonalo dosavadní americký rekord, kterým bylo půl milionu lidí protestujících proti válce ve Vietnamu v roce 1969.

Navzdory té nesmírné mase lidí byla demonstrace klidná. Ukázalo se, že nejen hnutí Black Lives Matter dokáže dostat lidi na náměstí – a na rozdíl od demonstrací Black Lives Matter z minulého roku, v tomto případě se protestující nedopouštěli násilí, rabování, vypalování, ničení.

Část demonstrantů – “jen” okolo dvě stě tisíc lidí – se podle The Epoch Times dostala až ke Kapitolu, kde se právě konalo zasedání, které mělo potvrdit vítězství demokratického kandidáta Joea Bidena. Protestující přívrženci prezidenta Donalda Trumpa oblehli budovu Kongresu, prorazili zátarasy a vnikli do budovy Kongresu. Schůze byla přerušena, kongresmani byli evakuováni, ochranka předsedkyně Sněmovny reprezentantů, demokratky Nancy Pelosiové zastřelila neozbrojenou ženu a měli zahynout i další čtyři lidé.

Historický precedens: otevřená mediální blokáda prezidenta

Donald Trump své příznivce vyzval, aby se rozešli: “Vím, že to bolí, vím že cítíte nespravedlnost. Měli jsme tu volby, které nám ukradli. Byly to průlomové volby a všichni to vědí, zejména ta druhá strana. Nyní však musíte jít domů. Musíme zachovat klid. Musíme udržet zákon a pořádek. Musíme respektovat našich skvělých lidí v oblasti práva a pořádku, “uvedl Trump na Twitteru. “Nechceme, aby bylo někomu ublíženo. Je velmi těžká doba. Takové věci se ještě nikdy neděly, ještě nikdy nám to všem nemohli takto vzít. Mně, tobě, naší zemi. Byly to podvodné volby, ale nemůžeme nahrávat do karet těmto lidem. Musíme zachovat mír. Takže jděte domů. Máme vás rádi, jste úžasní. Viděli jsme, co se děje, vidíte, že způsoby, jakými se s ostatními zachází, jsou hrubé a špatné. Vím, jak se cítíte. Ale jděte domů, a jděte domů v klidu. ” 

Přesto média hodily veškerou vinu za konflikt na Trumpa a internetové giganty Instagram, Twitter a Facebook situaci zneužili k tomu, aby zablokovaly jeho účty a úplně ho odblokovaly od sociálních sítí. V duchu nejlepších totalitních praktik to zdůvodnili tak, že prý Trump “svými tvrzeními podnítil dav lidí, aby později násilně vtrhli do Kapitolu ve Washingtonu, DC, a opakovaně zveřejňoval nepravdivá prohlášení o integritě prezidentských voleb.”

Po “tříkrálové” demonstraci se situace trochu uklidnila, jenže může to být pouze ticho před bouří: 21. ledna má o Trumpové stížnosti na volební podvod rozhodovat Nejvyšší soud USA a už nyní je jasné, že Trumpovi přívrženci, ale nejen oni, ale i všichni naštvaní odpůrci amerického “deep state” (nevolená vrstva úředníků, lobbistů, finančníků a dalších skupin, která má v rukou reálnou moc ve státě, na které mnoho nezmění ani volby) budou v ulicích opět.

Co s tím vším bude dělat Trump?

Donald Trump nebyl špatný prezident. Jako jediný v dlouhé řadě prezidentů USA nezačal žádnou novou válku, začal dokonce mluvit o tom, že Amerika by měla začít znovu vyrábět a ne pouze dovážet. Nemohl být příliš úspěšný, protože byl americkou vládnoucí vrstvou v lepším případě víceméně jen trpěn (a v horším potichu proklínán a sabotován), ale vzhledem k této skutečnosti vlastně obešel obdivuhodně dobře. Jenže pokud by měl být lídrem nějaké hluboké společenské změny, tak on není tím správným člověkem, už jen vzhledem k tomu, jaké kruhy reprezentuje.

Co bude Trump dělat teď? No jistě bude bojovat, nějaké figurky mu ještě zůstaly, jenže z hlediska historie na tom vlastně už ani nezáleží: zde totiž ve skutečnosti vůbec nejde o Trumpa, ten má v celém dění pouze epizodickou roli. Pro ty miliony lidí to už zdaleka není už jen o Trumpovi a o ukradených volbách – toto je o ukradeném státě.

Americká demokracie: realita nebo mýtus?

Demokracie, čili vláda lidu v USA ve skutečnosti nikdy nebyla. Tedy alespoň v časech, které si pamětníci pamatují. Ano, z hlediska praktického života občanů té země to v minulosti býval (a pro objektivitu, v některých ohledech víceméně stále je) dobrý režim, ale to, co tam po dlouhá desetiletí funguje, je v podstatě totéž, co bývalo za socialismu v Sovětském svazu: vláda jedné strany. Akorát že v SSSR byla ta strana celá červená a v USA její jedno křídlo je červené a druhé modré a celé se to tváří jako dvě různé strany. Tím se skutečné rozdíly víceméně končí, neboť za oběma křídly stojí tatáž oligarchie.

Je třeba rozlišovat: americký sen nikdy nebyl o skutečné demokracii, ale o svobodě a prosperitě – což není totéž. V bohaté zemi se svobodami, jaké byly tehdy jinde ve světě nevídané, se dobře žilo. V 50. letech, když muž chodil do práce, žena se mohla věnovat dětem a rodina si z jednoho platu mohla dovolit bydlení, auto, pohodlný život. Později už to nestačilo, na slušný životní standard bylo třeba dva platy. Pak už to přestalo jít bez hypotéky. A dnes …

Nůžky mezi vrstvou bohatých a zbytkem obyvatelstva se stále více otevírají, finance, průmysl a ekonomika země se stále více podobají na potěmkinovskou vesnici, vojenský rozpočet a mlsnost zbrojařské lobby se sápe do stále absurdnějších výšek, udržování armády, která udržuje americkou nadvládu po celé planetě, je stále obtížnější, etnické pnutí jsou stále hrozivější, ze široké svobody, kterou se Amerika kdysi tak pyšnila, se stává cosi stále podobnější totalitnímu policejnímu režimu, který lidi sleduje na každém kroku … a obyvatelstvo je stále více rozděleno na špatné bílé, kteří mohou za všechno zlé, a barevně duhové, kteří mají nárok si okamžitě vzít tím nejjednodušším způsobem vše, co mají ti bílí.

Neplatí ani aforismus, že v USA není možná barevná revoluce, protože tam není americká ambasáda. Nuže, ambasáda jako chapadélka chobotnice “deep state”, čili skutečné americké moci, tam sice není, jenže je tam samotná deep state chobotnice v celé své kráse. A tedy není vyloučeno, že naopak, nejen že se tam barevná revoluce odehrát může, ale že to dokonce může být matka všech barevných revolucí i s patřičným ohňostrojem.

Co se vlastně v Americe děje?

To, čeho jsme svědky, není nic víc a nic méně než postupná demontáž impéria v jeho dosavadní podobě. Vůbec to neznamená, že by USA už končily: naopak, temné plutokratické podhoubí Říše nikdy nemělo v rukou tolik moci. Zároveň však nikdy předmětem auditu, nedocházelo tolika rozkladným tendencím připomínajících starý Řím v období jeho největší slávy, těsně předtím, než začal být jeho nevyhnutelný úpadek už jasně viditelný.

S tím, jak temné síly stále otevřeněji a nemilosrdněji uchopují totální a totalitní moc, se zároveň stává cosi, co je předzvěstí jejich porážky v budoucnu: kal se začíná usazovat a ony začínají být stále více patrné, což je pro jejich existenci životně nebezpečné. Moc hlubokého státu spočívá na třech pilířích: neviditelnosti, nejednoznačnosti a nevědomosti. A právě tyto atributy se začínají ztrácet, pokud se postupně vyjasňuje, kdo je kdo a za co bojuje.

Skutečné změny se nedějí skokem, ale jsou výsledkem mnoha dílčích kroků, dlouhodobých procesů, které se v určitém okamžiku přerostou do kvalitativní změny, která se projeví jako náhlý zlom. Hrubé zfalšování voleb a fašizoidní odstavení Trumpa, včetně jeho šokujícího odpojení internetovými giganty Facebook, Instagram a Twitter, na první pohled nic příliš historicky významného nepřineslo, ale ve skutečnosti je důležitým dalším vývojovým krokem směrem k otevřené totalitě. Ve skutečnosti ta změna, sice nenápadná, bude znamenat, že se od nynějška bude leccos jinak, než dosud.

A nejen v centru, ale i v periferii Říše, včetně naší gubernie: zatímco dosud stále mnoho inteligentních lidí věřilo v tu krásnou pohádku o americké demokracii, hodnotách a lidských právech, tak od nynějška už ji budou moci konzumovat opravdu pouze úplní Neználekové, tedy samozřejmě kromě placených agentů. Na druhé straně, negativem tohoto vývoje může být povzbuzení pro fašizoidní síly naší vládní koalice, celé nedočkavé zavádět cenzuru, perzekuce a další výdobytky “nové demokracie” i u nás, pokud náhodou dosud nad tím váhali jen proto, aby se na nich “svět” , myslíc tím velkého bratra zpoza oceánu, nedíval křivě.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Bc. Michal Hajdučko 300,- Kč, Martin Kubíček 2000,- Kč, Gabriela Kolomazníková 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 000,00 Kč
Vybráno 42.97%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 743 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
69 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)