SKODA
16.10.2021
Kategorie: Ekonomika

Co se stane, když Škoda Auto na měsíc „vypne“? Nic, nebo skoro nic!

Sdílejte článek:

RADOMIL BÁBEK

Podnikatelské odbory si váží každého podnikání, každé slušné firmy či živnostníka. Oceňujeme tedy i podnikání Škoda Auto Mladá Boleslav, byť je to především německá firma a o jejím osudu se rozhoduje jinde než v Mladé Boleslavi. Dlouhodobě však platí, že v ČR je uměle a účelově zvyšována hodnota i podpora průmyslu oproti ostatním sektorům, především na úkor sektoru služeb (podíl na tvorbě HDP: služby 62 %, průmysl 30 %, stavebnictví 6 %, zemědělství 2 %). Česká ekonomika potřebuje, aby se dařilo malým a středním podnikům a živnostníkům, protože ti vždy zůstanou tady, v Česku, a tady budou platit daně a utrácet své peníze.

Dozvěděli jsme se z tisku, že Škodovka má problémy s výrobou, a tak na měsíc, na dva zavře provoz. Titulky v novinách křičí: Česká EKONOMIKA V OHROŽENÍ. Ministr průmyslu (a také dopravy) je vyděšený a jedná s vedením automobilky. Ministryně práce a sociálních věcí aktivuje kurzarbeit. Premiér svolává Tripartitu a říká, že má připravenou dotační podporu. Prostě něco jako národní katastrofa…

Na otázku, co se doopravdy stane, když na měsíc Škodovka zavře továrnu odpovídá hlavní ekonom Deloitte ČR David Marek. Co se tedy stane? V podstatě NIC. A rovnou přidává jednoduchý výpočet: „Pokud vezmeme v potaz podíl tržeb firmy na celé ekonomice, multiplikaci přes ostatní odvětví a vliv na dovoz, dosahuje dopad na celoroční tržby v ekonomice asi 0,6 %. Na úrovni přidané hodnoty (srovnatelné s HDP) asi 0,5 %.”

Musíme se tedy ptát, proč nás vláda balamutí a dělá tolik humbuku kolem tohoto nic? Odpověď neznáme, ale jedna se přesto přímo nabízí. Bez této mediální omáčky by nebylo možné ze státního rozpočtu odsát třeba pár miliard pro Škodovku. A to se vyplatí!

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Bc. Michal Hajdučko 300,- Kč, Martin Kubíček 2000,- Kč, Gabriela Kolomazníková 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 000,00 Kč
Vybráno 42.97%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 723 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 3,94 out of 5)
Loading...
71 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)