kimtrump2
12.6.2018
Kategorie: Politika

Co přinese historické setkání Donalda Trumpa a Kim Čong-una?

Loading...
Sdílejte článek:

COM/HS

Podání rukou amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una v hotelu Capella na singapurském ostrově Sentosa odstartovalo o 09.04 h místního času (03.04 h SELČ) s napětím očekávané setkání.

Jako první přišel do hotelu severokorejský vůdce, minutu před devátou hodinou dorazila kolona amerického prezidenta. Oba lídři se po podání rukou otočili ke kamerám a krátce spolu konverzovali. Kim Čong-un vypadal podle televize Sky News strnule, zatímco Trump působil žoviálně. Trump několikrát položil Kimovi ruku na jeho pravé rameno, resp. se dotkl jeho pravé ruky.

kimtrumpOba politici pak přednesli krátké prohlášení. “Je to pro mě čest. Budeme mít úžasný vztah, o tom nepochybuji, “řekl Trump. Kim prostřednictvím tlumočníka uvedl, že oba lídři překonaly překážky “a dnes jsme tady”. “To je pravda,” poznamenal Trump.

Politici se následně odebrali na bilaterální setkání, na kterém byli kromě nich jen tlumočníci. Toto jednání trvalo přibližně 45 minut. Po něm následuje rozšířené kolo jednání s účastí dalších představitelů.

Kim i Trump přicestovali do Singapuru v neděli několik hodin po sobě. Americký prezident na otázku novináře, jaký má pocit z nadcházejícího summitu, po příletu odpověděl: “Velmi dobrý.” Prohlásil také, že bude “v průběhu minuty vědět”, zda chce vůdce KLDR jednat seriózně.

Oficiální severokorejská tisková agentura KCNA před setkáním uvedla, že oba lídři budou vést rozhovory o “stálém a trvalém mechanismu udržování míru” na Korejském poloostrově a dalších otázkách vzájemného zájmu. Také informovala, že Kima doprovázejí ministři zahraničí a obrany, jakož i jeho sestra Kim Jo-dzong.

Americký prezident Donald Trump si krátce před svým dlouho očekávaným setkáním se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem “podal” na Twitteru své kritiky. “Nenávistní a trosečníci říkají, že skutečnost, že  setkání (s Kim Čong-unem), je velkou porážkou pro USA. Máme zpět našich rukojmích, zkoušky, výzkum a všechny starty raket jsou zastaveny. A tito experti, kteří mi od začátku vyčítali chyby, nemají nic jiného, ​​co by mohli říct! Bude to v pořádku! “Napsal šéf Bílého domu tweetem, zveřejněném přibližně tři hodiny před summitem na singapurském ostrově Sentosa.

V amerických médiích se podle agentury DPA objevily pochybnosti o tom, zda se Washingtonu podaří v Singapuru dosáhnout rozhodující pokrok. Zatímco Bílý dům tvrdí, že předběžné rozhovory dopadly lépe, než se očekávalo, spekuluje se, že USA by mohly u Kim Čong-una “narazit”.

Historické setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una mezi čtyřmi očima v hotelu Capella na singapurském ostrově Sentosa se v úterý skončilo po přibližně 45 minutách.

Oba lídři vyšli na jeden z balkónů hotelu a zamávali z něj čekajícím novinářům.

Trump na později zveřejněných záběrech z jednací místnosti řekl, že rozhovory proběhly “dobře, velmi dobře” a zopakoval, že s Kimem má “vynikající vztah”. Vyjádřil přesvědčení, že se podaří dosáhnout dohody. “Společně se o to postaráme. My to vyřešíme, “konstatoval Trump směrem ke Kimovi.

Následně se začalo rozšířené kolo rozhovorů, na úvod kterého si Trump a Kim znovu podali ruce. Trump před tímto kolem podle německé zpravodajské televize n-tv řekl, že oba “vyřeší problém, který byl dříve nevyřešený”. Zároveň opět vyjádřil optimismus: “Uspějeme, dokážeme to.”

Spolu s Trumpem si za jednací stůl za americkou stranu sedli i ministr zahraničí Mike Pompeo, prezidentův poradce pro národní bezpečnost John Bolton a personální šéf Bílého domu John Kelly.

V severokorejské delegaci jsou dva přední představitelé ústředního výboru Korejské strany práce a ministr zahraničních věcí. Nebylo tam však vidět Kimova sestru Kim Jo-Dzong, která se v dubnu zúčastnila summitu s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem.

“Staré praktiky a předsudky pracovali proti nám. Ale všechny jsme překonali. A teď jsme tady, “prohlásil Kim Čong-un.

“Je to pro mě čest. Cítím se opravdu dobře, budeme mít dobré rozhovory. Budeme mít úžasný vztah, o tom nepochybuji, “řekl Trump. Svérázným způsobem ukázal palcem nahoru a prohlásil: “Budeme velmi úspěšní.”

 

V hotelu Capella na singapurském ostrově Sentosa již skončilo i rozšířené kolo jednání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Oznámila to agentura Jonhap.

Po rozšířeném kole jednání následoval pracovní oběd obou lídrů, který se začal kolem 11.30 h místního času (05.30 h SELČ).

Severokorejský vůdce neodpověděl na otázky, zda se jeho země vzdá svého jaderného programu.

V politické oblasti chce Severní Korea navázat diplomatické vztahy se Spojenými státy. Pozorovatelé podle agentury DPA nevylučují, že USA by mohli na summitu jako první krok oznámit zřízení svého zastoupení v severokorejské metropoli Pchjongjang. Jelikož mezi oběma korejskými státy trvá válečný stav – korejská válka v roce 1953 skončila pouze příměřím -, bude kvůli zárukám třeba uzavřít mírovou smlouvu. Severní Korea navrhuje “synchronní” a “postupný” přístup k řešení jaderného sporu.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Eduard Ezer 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Roman Dejmal 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Richard Urinovský 200,- Kč, Vít Fortelka 2020,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Miroslava Bardoková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Milan Černý 1000,- Kč, Phar. Lubomír Vylíčil 7000,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, MUDr. Martin Volný 500,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Tibor Csillaghy 500,- Kč

Celkem za měsíc: 21 359,60 Kč
Vybráno 61.02%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 29 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
30 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.