VONDRACEKRUSKO
22.10.2018
Kategorie: Politika

Co pokazil Radek Vondráček při cestě do Ruska?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Podle opozice byla cesta poslanců zdravotního a školského výboru do Moskvy „ponížením“ před Ruskem. Marek Hilšer, který se po zvolení senátorem zařadil do klubu STAN, v ní dokonce vidí ohrožení energetické bezpečnosti.

Poslanci zdravotního a školského výboru Poslanecké sněmovny odjeli na návštěvu Ruska do Moskvy. Delegaci vedl předseda sněmovny Radek Vondráček. Ten se setkal s reprezentanty ruské Dumy, z nichž alespoň dva jsou podle médií na sankčním seznamu EU za to, že podpořili okupaci Krymu.

Podle premiéra Andreje Babiše v programu Otázky Václava Moravce na ČT se jednalo o prospěšnou misi.„Byla to cesta zdravotnického a školského výboru. V Rusku pracují naši lidi a nemají tam adekvátní zdravotní péči. Nemáme vůbec informační systém. Ani nevědí, do jaké mají jít nemocnice. Takže to byla cesta kvůli našim lidem, kteří tam nemají tu péči,“ zdůvodňoval Babiš v České televizi Vondráčkovu cestu do Moskvy. Podle Babiše tam Vondráček jel, aby česká delegace měla důstojnost a ruští diplomaté s ní byli ochotní jednat.

Předseda Pirátů, který byl spolu s Babišem hostem Otázek Václava Moravce, mu oponoval, že taková cesta je důkazem vazalství. „Servilita není na místě. Je to vazalská role, když Sněmovna vyšle svého nejvyššího představitele, aby se vůbec adekvátní lidé sešli s našimi lidmi. Napřed bych čekal, že od ruských diplomatů zazní finální omluva za novičok,“ řekl Bartoš.

Jako obvykle, opozice to vidí jinak. Zamíchání kauzy otravy přeběhlého ruského agenta Sergeje Skripala do záležitosti návštěvy české delegace je „neotřelým“ prvkem Bartošovy argumentace. Očekávat, že se Rusko „omluví za novičok“ a my tam vyšleme delegaci s „nevazalskou rolí“, je poměrně svérázný příspěvek Pirátů do světové diplomacie. Rusko vinu za otravu Skripala dlouhodobě popírá a jedná s řadou západních delegací, nyní se uskuteční návštěva Johna Boltona, poradce amerického prezidenta, v Kremlu, a jednat se má mimo jiné o záměru USA vypovědět dohodu o likvidaci střel středního doletu. Pokud bychom měli čekat na ruskou omluvu za novičok, jak navrhuje Ivan Bartoš, žádná jednání s Ruskem by se nekonala.

Marek Hilšer, nový senátor a bývalý prezidentský kandidát, vzal kritiku Vondráčkovy cesty do Moskvy ještě o řád důkladněji. Nový senátor Marek Hilšer při svém prvním vystoupení v horní komoře parlamentu kritizoval šéfa Sněmovny Radka Vondráčka z ANO. „V ponížené formě odjel jednat do Moskvy, v podstatě nevím, o čem tam vyjednával. Ohrožení vnímám ve vytvoření energetické závislosti na Rusku, pokud by se měl dostavovat Temelín nebo Dukovany,“ řekl Hilšer.

Hilšer se sice přiznal, že neví, kvůli čemu Vondráček do Moskvy jel, ale má strach „z energetické závislosti na Rusku“. K tomu lze jen dodat, že stejnou obavu nemá Německo a další státy, které s Ruskem pracují na dalším plynovodu z Ruska do západní Evropy mimo Ukrajinu. A vůbec je toto jednání Německa v čase „sankčního seznamu“ EU na Rusko pozoruhodné.

Mimochodem, aktuální verze sankčního seznamu jednotlivců a skupin osob schválená EU má neuvěřitelných více než 500 stránek a obsahuje více než tisíc jmen “nežádoucích osob”. Lze se k ní dostat přes webové stránky EU s tím, že je nutné se na tyto stránky pouze registrovat svým e-mailem. Co se osob ruské či ukrajinské národnosti na sankčním seznamu týče, jsou to většinou představitelé volebních komisí po anexi Krymu a příslušníci odporu v tak zvané Doněcké a Luhanské republice na území východní Ukrajiny. Je tam k mému překvapení i plno osob současného venezuelského režimu. Scházejí tam ale lidé, kteří vykonávají faktickou moc v daném státě, protože pak by již nebylo s kým jednat.

Až pomine politická poptávka kritiky cesty poslanců na čele s předsedou poslanecké sněmovny do Moskvy, snad bude ještě čas na diskusi faktických výsledků této cesty. Obávám se však, že pokud se bude jednat před kamerami ČT, opět se diskuse zvrhne na obviňování z vazalství a poníženosti. A možná, že pochopíme i „novou“ strategii Jana Hamáčka coby potvrzeného předsedy ČSSD a uvidíme, co „levicová rebelie“ pro menšinovou vládu přinese. Podle vystupování poslance Lubomíra Zaorálka v již zmíněném pořadu OVM to bude další „chuťovka“.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2019: *****

Ladislav Matoušek 100,- Kč, Miroslav Hlousek 100,- Kč, Richard Kovaříček 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Milan Zelina 200,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Roman Vašíček 2000,- Kč, Pavel Šubrt 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 400,- Kč, Jiří Dobruský 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiřina Gyárfásová 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Bohumil Loucký 1000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ludmila Karská 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Milan Tahovský 1001,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. František Žmolil 1000,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Petra Rohlíčková 400,- Kč, Pavel Šána 200,- Kč, Nezn. dárce 220,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Mužík 2000,- Kč, Jana Pejosová 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Petr Šantrůček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 19 254,00 Kč
Vybráno 55.01%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 15 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
75 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.