5(7)
28.12.2015
Kategorie: Kultura a tipy

Co obout v zimě? Alu nebo ocelová kola?

Sdílejte článek:

(PR) 28|12|2015

Pokud nejste začínající motorista a v autech se aspoň trošku vyznáte, určitě tušíte, že se na zimu doporučují spíše plechové disky. Jenže s tím, jaká je letošní zima, se nabízí otázka. Má to vůbec cenu si je na zimu pořizovat?

Dopředu vás varujeme, že ani nejde jednoznačně říci, která jsou lepší, se kterými budete mít menší spotřebu a která déle vydrží. Obě varianty mají své klady a zápory.

Jaký je mezi nimi rozdíl?

Hlavně jde o to, že plechové disky (nebo také ocelové) se skládají ze dvou svařených částí. Hliníkové disky (nazývány také elektrony, lité nebo alu – vzhledem k převažujícímu podílu hliníku) se odlívají najednou. Technologie výroby je dražší, takže litá kola bývají dražší než ocelová. Za kvalitu se platí.

Z předností plechových disků můžeme kromě ceny zmínit váhu. Často jsou lehčí než ocelová kola (ale ne vždy). Lehčí kolo znamená úsporu paliva, lepší jízdní vlastnosti a kratší brzdnou dráhu. Ale jak bylo zmíněno, nižší hmotnost neplatí vždy. Záleží, s jak drahými litými koly srovnáváte.

Jenže tím výhody ocelových kol končí. Alu disky jsou naproti tomu tvrdší a odolnější. Velkou výhodou je rovněž vzhled. V západní Evropě dávají alu kola dokonce na starší automobily a vypadá to perfektně. Obsáhlou sbírku fotek mají v příspěvku na blogu Alupneu.cz. Jak píšou, starým vozům litá kola opravdu dopomohla k dokonalosti.

Co tedy na tu zimu?

Plechové disky jsou na zimu doporučovány především proto, že je sníh a namrzlá silnice. Z toho si tedy velice snadno odvodíte, že když žádný mráz nemáme, není důvod, proč nejezdit s alu koly. Nikdo neví, zda za měsíc nebude mráz jako na Sibiři, ale ani tak byste neměli mít strach.

Ani plechové disky ani alu kola nejsou vyráběna s tím, že by byla určená pouze na léto nebo na zimu. Výrobci je testují na celoroční používání, elektron se rozhodně nezdeformuje a nepraskne. Navíc budete s vaším autem za hvězdu, protože hliníková kola vypadají daleko lépe než rezavé ráfky a rozlámané poklice.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Radek Mrňa 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 4 705,00 Kč
Vybráno 13.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 45 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 3,25 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.