slova
25.2.2019
Kategorie: Společnost

Co jsme ještě ochotni strpět?

Sdílejte článek:

VÁCLAV KLAUS ML.

Jsem přesvědčen, že plíživě dochází k největšímu útoku na svobodu slova po roce 1989. A situace je vážná.

Protože rezistence českých demokratů (abychom si rozuměli — myslím lidi s demokratickým cítěním, nikoli politické šíbry, co se za demokraty vydávají) je slabá a existují desítky vlivných osob i organizací, které velmi agresivně podporují utahování šroubů, zastrašování a umlčování.

Ve chvíli, kdy se jiné názory začínají označovat jako dezinformace, jsme na prahu totality.

Ve chvíli, kdy se návrh zákona s desítkami podepsaných poslanců označuje jako hybridní útok na Evropskou unii, nějak mi přestává připadat smysluplné argumentovat. Ale dnes ještě teda „hybridní“ komentář napíšu.

Budu se držet faktů, která zveřejnila v uplynulém týdnu naše média a lze je nalézt na stránkách Evropské komise (ec.europe.eu).

Zaprvé: EU zřídí za mnoho desítek milionů několik desítek pracovních míst cenzorů. Tedy v novodobém newspeaku „úředníků strategické komunikace zaměřené na potírání vlivu dezinformací“.

V románu George Orwella „1984“ se to jmenovalo Ministerstvo pravdy. Orwell byl geniální autor, ale s letopočtem se naštěstí netrefil — prožil jsem svůj dospělý život ve svobodě. U svých dětí si tak jist nejsem. Trend jest děsivý.

Zadruhé: EU se na bázi kodexu (rovněž visí na stránkách) spojila s technologickými giganty (Facebook, Twitter, Google a Mozilla), aby cenzurovala internet. Smyslem je především zajistit odstraňování „závadného“ obsahu. Ve Francii již Macronovi úředníci měli možnost přímo kontrolovat procesy Facebooku, zda jako aktivně a usilovně vše maže a nevhodné (závadové) osoby blokuje/vyhazuje. Kontrola snad ještě probíhá — každopádně se mi její výsledek nepodařilo dohledat.

V Německu (zákon) hrozí internetovým provozovatelům drakonické tresty, pokud nechají vyvěšen „nevhodný“ obsah.

Zatřetí: EU z peněz daňových poplatníků bude dotovat vybraná „důvěryhodná“ média v jednotlivých zemích. Chtějí podporovat (opět desítky milionů) „šíření kvalitního zpravodajského obsahu“. Program „Kreativní Evropa“ má mj. za cíl strukturální změny v mediálním sektoru.

Za Goebbelse se tomu říkávalo „propaganda“.

Když jsem byl v pubertě a byla „přestavba“, často člověk slýchal: „Kritizovat se může, ale konstruktivně!! Jinak je to trestný čin pobuřování.“ Rozdíl mezi povolenou kritikou a pobuřováním rozhodoval většinou asi nějaký okresní tajemník a dal to pak vyřídit Státní policii.

Teď je to úplně jiné. Co je dezinformace a co je „kvalitní zpravodajský obsah“, rozhodnou úředníci Evropské služby pro vnější činnost (viz bod zaprvé).

No a ta policie? V uplynulém týdnu prošel sněmovnou (já byl proti, bylo nás ale asi jen 40) prvním čtením zákon o zřízení „Evropského žalobce“ a jeho lokálních pomocníků v jednotlivých zemích. Této „unifikace“ se (dle předkládajícího ministra) neúčastní Polsko, Maďarsko, Británie, Švédsko a Dánsko. My jo. Nevím, kdo to v Bruselu odkejval a kdy — asi ještě spíš Sobotka než Babiš, ale čert ví. Evropský zatykač už prošel sněmovnou na podzim.

Ale nebojte se. Bude klid na práci a taky takový to „budování“. A plány hybridních dezinformátorů zhatí — naši vepři boubelatí.

Václav Klaus ml. na Novinky.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 148 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (33 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...
32 komentářů