slova
25.2.2019
Kategorie: Společnost

Co jsme ještě ochotni strpět?

Sdílejte článek:

VÁCLAV KLAUS ML.

Jsem přesvědčen, že plíživě dochází k největšímu útoku na svobodu slova po roce 1989. A situace je vážná.

Protože rezistence českých demokratů (abychom si rozuměli — myslím lidi s demokratickým cítěním, nikoli politické šíbry, co se za demokraty vydávají) je slabá a existují desítky vlivných osob i organizací, které velmi agresivně podporují utahování šroubů, zastrašování a umlčování.

Ve chvíli, kdy se jiné názory začínají označovat jako dezinformace, jsme na prahu totality.

Ve chvíli, kdy se návrh zákona s desítkami podepsaných poslanců označuje jako hybridní útok na Evropskou unii, nějak mi přestává připadat smysluplné argumentovat. Ale dnes ještě teda „hybridní“ komentář napíšu.

Budu se držet faktů, která zveřejnila v uplynulém týdnu naše média a lze je nalézt na stránkách Evropské komise (ec.europe.eu).

Zaprvé: EU zřídí za mnoho desítek milionů několik desítek pracovních míst cenzorů. Tedy v novodobém newspeaku „úředníků strategické komunikace zaměřené na potírání vlivu dezinformací“.

V románu George Orwella „1984“ se to jmenovalo Ministerstvo pravdy. Orwell byl geniální autor, ale s letopočtem se naštěstí netrefil — prožil jsem svůj dospělý život ve svobodě. U svých dětí si tak jist nejsem. Trend jest děsivý.

Zadruhé: EU se na bázi kodexu (rovněž visí na stránkách) spojila s technologickými giganty (Facebook, Twitter, Google a Mozilla), aby cenzurovala internet. Smyslem je především zajistit odstraňování „závadného“ obsahu. Ve Francii již Macronovi úředníci měli možnost přímo kontrolovat procesy Facebooku, zda jako aktivně a usilovně vše maže a nevhodné (závadové) osoby blokuje/vyhazuje. Kontrola snad ještě probíhá — každopádně se mi její výsledek nepodařilo dohledat.

V Německu (zákon) hrozí internetovým provozovatelům drakonické tresty, pokud nechají vyvěšen „nevhodný“ obsah.

Zatřetí: EU z peněz daňových poplatníků bude dotovat vybraná „důvěryhodná“ média v jednotlivých zemích. Chtějí podporovat (opět desítky milionů) „šíření kvalitního zpravodajského obsahu“. Program „Kreativní Evropa“ má mj. za cíl strukturální změny v mediálním sektoru.

Za Goebbelse se tomu říkávalo „propaganda“.

Když jsem byl v pubertě a byla „přestavba“, často člověk slýchal: „Kritizovat se může, ale konstruktivně!! Jinak je to trestný čin pobuřování.“ Rozdíl mezi povolenou kritikou a pobuřováním rozhodoval většinou asi nějaký okresní tajemník a dal to pak vyřídit Státní policii.

Teď je to úplně jiné. Co je dezinformace a co je „kvalitní zpravodajský obsah“, rozhodnou úředníci Evropské služby pro vnější činnost (viz bod zaprvé).

No a ta policie? V uplynulém týdnu prošel sněmovnou (já byl proti, bylo nás ale asi jen 40) prvním čtením zákon o zřízení „Evropského žalobce“ a jeho lokálních pomocníků v jednotlivých zemích. Této „unifikace“ se (dle předkládajícího ministra) neúčastní Polsko, Maďarsko, Británie, Švédsko a Dánsko. My jo. Nevím, kdo to v Bruselu odkejval a kdy — asi ještě spíš Sobotka než Babiš, ale čert ví. Evropský zatykač už prošel sněmovnou na podzim.

Ale nebojte se. Bude klid na práci a taky takový to „budování“. A plány hybridních dezinformátorů zhatí — naši vepři boubelatí.

Václav Klaus ml. na Novinky.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč

Celkem za měsíc: 12 078,00 Kč
Vybráno 34.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 135 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (33 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...
politicon.cz
32 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.