studenticerni
2.6.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

Co ještě lze udělat pro afroamerickou menšinu?

Sdílejte článek:

OTO JURNEČKA

Sleduji zpravodajství ze Spojených států. Komentátoři a politologové zamyšleně hloubají o hluboce zakořeněném systémovém a institucionálním rasismu v americké společnosti a o tom, že je to, už konečně, nutné změnit.

Zmiňují přístup ke vzdělání jako stěžejní podmínku toho, aby afroamerická menšina konečně dosáhla na stejnou kvalitu života, jako mají ostatní etnika. A já se dívám a říkám si: „Ale co konkrétně chtějí ještě změnit? A jakou překážku na cestě ke vzdělání odstranit?

Již několik dekád přece funguje pozitivní diskriminace. Především při přijímání na školy a university, což se sice stalo předmětem mnoha žalob, avšak Nejvyšší soud v roce 2003 rozhodl, že vzdělávací instituce mohou uplatňovat rasu jako jeden z faktorů při přijímání studentů. Hezky a detailně to popisuje ve svých knihách profesor Ota Ulč, který tuto praxi poznal z první ruky.

Takže co konkrétně žádají protestující i ti, kteří doufají, že se na vlně protestů svezou k moci a zahrávají si s tímto ohněm? Co můžete lidem nabídnout, než stejný přístup ke vzdělání? Nebo snad protestující žádají nějaké úlevy z trestního práva? Právo na to nebýt zatčen policií při loupežném přepadení? Při prodeji drog? Nebo při používání falešných bankovek?

Policisté, kteří denně čelí enormnímu množství kriminality, jsou zaujatí a předpojatí přesně podle toho, s čím se denně setkávají, a já pochybuji, že předpojatě přistupují například k asiatům. Přesto, pokud se při výkonu povolání dopustí přestupků nebo zločinů, měli by být postaveni k zodpovědnosti. Což se nyní stalo, právo zafungovalo, policista je obviněn z vraždy.

Co chtějí dál? Co konkrétně si představují, že pro ně společnost ještě udělá, kromě toho, že jim dá možnost postarat se o sebe tak, jako se o sebe mohou a musí postarat ostatní? Netušil jsem. Až jsem přepnul na CNN Prima News, kde jsem dostal odpověď od jakéhosi myslitele, který o tom zrovna hovořil.

Jsou to reparace za léta otroctví. Ano, jistě, jde o peníze, jak jinak. Ne o možnost si vydělat, ale o to dostat je. To je to, o co se nyní hraje, kdepak přístup ke vzdělání – ostatně vzpomínáte? Matematika je prý rasistická.

Tak tedy ok, možná si běloch koupí ještě nějakých deset, dvacet let sociálního smíru. Potomek Slováka, který přišel do USA v roce 1910, bude částí svých daní platit potomkovi afrického otroka, ale také potomkovi jeho britského zotročovatele, neboť i samotný Malcolm X v sobě nesl část bílé krve, což platí o většině afroamerické komunity. Reparační dávky pak paradoxně obdrží ten, kdo bude mít mezi předky více otrokářů, než plátce, jehož předek se do USA dostal dávno po éře otrokářství.

Jakým klíčem by se asi rozhodovalo o příjemci této pomoci? Genetické testy? Nebo bude stačit se přihlásit k nějaké identitě? Co takový Obama? Bral by nebo by platil?

Takže toto by teprve byl pravý institucionální rasismus. A především velký transfer peněz – už vidím těch neziskových organizací, které by se úkolu vybírat adresáty pomoci a distribuovat ji zajisté ochotně zhostily.

Ale i pokud by se rozdělilo jakékoli množství peněz, nic by se nezměnilo. Afroamerická komunita by byla jen ještě pevněji zachycena v pasti závislosti, nadále by si svůj neúspěch vysvětlovala vnějšími důvody, hledala viníka mimo sebe a natahovala ruku, do které by současně hryzala.

Tak jsem zvědavý. Podaří se tyto nepokoje pro tentokrát ještě zažehnat, až do dalšího vzplanutí? Nebo je to již ten finální střet, typický pro multikulturní nehomogenní společnost, který obvykle končí krveprolitím, na jehož konci jsou od sebe separované komunity? Možná by tak bylo každému líp. Běloši a asiaté by žili prostě jako běloši a asiaté, a afroameričané s hispánci by bez zlého diskriminátora jistě zažili nebývalý rozkvět. Konečně by jim nikdo nebránil ve vytouženém vzdělávání a nevytlačoval je z manažerských pozic.

Jedno je však jisté. Pokud ten stále skloňovaný rasismus existuje, potom existuje v hlavách lidí. Dokud je v hlavách lidí, můžete proti němu přijímat stohy deklarací a uzákoňovat si co chcete, vždy se projeví. Třeba tím, že si běloch sbalí kufry po přistěhování první černošské rodiny do lokality, ze které tak časem vznikne lokalita vyloučená. A jisté je také to, že typický obrázek z každého kola vzplanutí boje za sociální spravedlnost, tedy afroameričan s televizí na rameni vylézající z rozbité výlohy, určitě nepřispěje k vymizení rasismu z hlavy kohokoli, kdo ho v ní má.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Anonym 333,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Věra Holá 200,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Zdeňka Horníčková 200,- Kč, Miroslav Andreska 500,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč

Celkem za měsíc: 19 349,00 Kč
Vybráno 55.28%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 632 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (40 votes, average: 4,90 out of 5)
Loading...
83 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)