VIRUS3
25.3.2020
Kategorie: Společnost

Co je skutečným problémem onemocnění covid-19 a co musíme udělat, abychom to zvládli

Sdílejte článek:

PAVEL NOVAK

O koronaviru a s tím spojenými problémy i opatřeními v Číně jsme poslouchali už od prosince minulého roku. Pak se přidaly znepokojivé zprávy z Itálie a covid nám byl najednou na dosah.

Tím jsme vstoupili do zcela nové fáze našich životů, jakou nikdo z nás, ani ti nejstarší zatím nezažili. Vláda celkem promtně a dobře zareagovala. Rozhodnutí vládního týmu sklízíme teď, když počet nemocných je stále celkem nízký. 

Zatímco my ostatní sedíme doma v karanténě a vycházíme jen v nezbytných případech a ekonomika se nám zatím řítí do dosud nevídané černé díry, máme možnost uvědomit si, jaký je hlavní problém celého tohoto viru a všeho co je s ním spojené.

Čína v posledních desítkách let “vyprodukovala” už sedm nebezpečných virů. Některé nepřekročily její hranice jiné se ukázaly méně nebezpečné, než se nejprve zdálo. Aktuální koronavirus je z nich zatím nejnebezpečnější a způsobil světové civilizaci i nejvíce problémů, za což by Čína měla převzít alespoň část odpovědnosti. 

V čem je vlastně tento koronavirus nebezpečný a co potřebujeme jako stát dosáhnout

Aktuální koronavirus není španělská chřipka a jeho “zabijácký potenciál” není zdaleka tak vysoký. U mnohých má velmi mírný nebo dokonce žádný průběh, mladí lidé něj umírají jen výjimečně a daň si vybírá hlavně ve vyšších ročnících, hlavně nad 70 – 80 let, kde je již mortalita skutečně vysoká na úrovni 16 – 18%.

I v těchto případech však lidé umírají zejména tehdy, když jim není možné poskytnout adekvátní medicínskou pomoc, což je v tomto případě zejména napojení na umělou ventilaci.

A to je i hlavní nebezpečí viru. Jako společnost potřebujeme jeho šíření zpomalit tak, aby nedocházelo k takovým špičkám, když naše nemocnice nedokáží pro nedostatek umělých ventilaci technicky zvládnout nápor pacientů, což si následně vyžádá daň v podobě ztrát na životech.

Proto je izolace z tohoto pohledu účinné opatření. 

Zdá se, že tohoto viru se nám už nepodaří zbavit, jak se to podařilo například v případě viru SARS a onemocnění covid-19 zde bude s námi už i v budoucnosti. Po zvládnutí této vlny se již počítá s podzimní vlnou.

Jelikož nemůžeme být v karanténě celý rok a život se bude muset vrátit do normálních kolejí, přičemž všichni budeme několik příštích let snášet ekonomické důsledky dnešních opatření, jediným východiskem se zdá být dovybavení nemocnic umělými ventilacemi, vývoj léku a postupné otužování kolektivní imunity obyvatelstva.

Pandemii zvládneme když dokážeme zamezit špičkám nemocných, kterých by bylo najednou tolik, že by už nemohli dostat adekvátní lékařskou péči a postupně se vrátíme do normálního života.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Anonym poštou 500,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 14 483,00 Kč
Vybráno 41.38%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 260 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,27 out of 5)
Loading...
politicon.cz
32 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.