mozekrady
20.4.2018
Kategorie: Společnost

Co je největším omylem člověka?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

IN

Lidská mysl je  velmi snadno ovlivnitelnou součástí lidského vnímání. Všeobecně se ví, že náš zrak nepatří k nejdokonalejším, moc toho v porovnání s volně žijícími zvířaty neslyšíme, čich má kdekdo lepší než my, ryby ve vodě dokážou díky různým receptorům vnímat celým tělem. Na co však můžeme být pyšní, je náš mozek, tedy pokud ho umíme používat. Což není výsadou všech. Kolem nás je daleko více těch, kteří se spokojí s všeobecně přijímaným názorem a berou ho vzápětí za vlastní. A přitom si nelze myslet, že se jedná o hloupé lidi. Jde především o to, že si jsou jisti nemožností jiných řešení, než jsou ta nejpropagovanější.

Velká část lidí se oblažuje pocitem, že jejich vědomosti a znalosti jsou dostačující a jsou oprávněni rozdávat rozumy dále. Jen ti nejmoudřejší o sobě pochybují, neboť si uvědomují šíři možností lidského vědění a ještě větší rozsah to, co lidstvo ještě nepochopilo. Tací inteligentní lidé poté neustále pokračují v rozšiřování vlastních obzorů umožňujících především pochopit vlastní chyby, omyly a následkem toho dokázat upravit vlastní názory. Vědomosti patří k největšímu soukromému bohatství, které můžeme v životě získat, byť někdy nemusí jít o vyloženě pozitivní informace námi získané a ukládané. Lidé, kteří hodně znají, jsou většinou těmi, kteří dokážou nejlépe odhadnout blížící se události v těch sférách, o kterých ví nejvíce. Dá se tedy říct, že pokud někdo prohlásí:,, Jsem si jistý, že vím…”, pak tento člověk šlápnul na brzdu a není schopen akceptovat jiný průběh událostí. Mohu se pouze domnívat, že vím a zároveň musím být připraven na to, že se naprosto mýlím. Teprve poté mohu být vnímán okolím jako moudrý a inteligentní člověk.

Řada nám známých osobností, ale i běžných našich souputníků, někdy i manipulovaných hlupáků, vychází z přesvědčení o vlastní neomylnosti. Jsme zásobováni informacemi a názory vydávanými za podstatné a které by měly utvářet náš správný přístup k problematice. Je jedno, jde li o politiku, migraci, kulturu. Ovšem stačí se zaposlouchat do některých komentářů, úvah či projevů a samostatně myslící člověk se musí pousmát. 

O tom, jak máme chápat různé události, nám jsou podsouvány články různými médií. Bohužel už dávno nefunguje ani jedno jediné fungující na základu pouhého předání informace. Stalo se toto a toto, udělejte si názor sami. Většinou jsou informace zkreslovány a vzápětí dochází k další manipulaci pomocí pozvaných odborníků. Ohýbání pravdy je velmi snadné, protože nikdo z nás není v místě děje a nemůžeme posoudit skutečný stav věci. To se netýká jen veřejného dění, ale i soukromí. Všichni známe větu:,,Jedna paní povídala…”, která má samozřejmě mnoho dalších podob a variant. Poté už záleží jen na přesvědčivosti toho, kdo získanou jakoinformaci posouvá dále. Často pak dochází k naprosto nepodloženým rozhodnutím na základu totálního bludu. Zvláště tehdy, je li přání otcem myšlenky.

Žijeme v době, kdy se kolem nás děje příliš mnoho věcí a společnost je rozdělena. Toho využívá mnoho zájmových skupin snažících se strhnout dav na svou stranu a neštítících se použít jakékoliv praktiky. Informace mají být tím nejmocnějším argumentem. K nim se poté přidá vlastní přesvědčení, osočování protivníků a vytváření aury vlastní dokonalosti.

Méně přemýšliví lidé jsou ochotni podlehnout pocitu, že právě tito agitátoři jsou ti správní vůdci. A před takovými vůdci lze pouze varovat, jde jim o svůj prospěch a vždy půjde. Naučme se používat svůj rozum a to, co nám předkládají média brát s nadhledem. Mohlo by to tak být a také nemuselo.  Podobně to přeci platí i v životě. Kdo si myslí, že ví, ví vlastně velmi málo nebo vůbec nic. Mít pochybnosti totiž není ostuda. Je to důkaz toho, že přemýšlíte.

 

ZDROJ: inadhled.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč

Celkem za měsíc: 2 890,00 Kč
Vybráno 8.25%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.