lockdown
24.6.2021
Kategorie: Ekonomika

Co je dovoleno pánovi, není dovoleno kmánovi

Sdílejte článek:

RADOMIL BÁBEK

radomil-babek33751569_0Téměř každé opatření vlády zrušil některý ze stupňů českých soudů. Ale vždy zbytečně a marně. Glosa o české realitě aneb pár vět o zneužití moci a právním nihilismu.

Vláda jede podle osvědčeného schématu. V době koronakrize se totiž naučila, že nemusí nic zdůvodňovat a prokazovat. Bez důkazů potřebnosti, bez vědecky podložených faktů nám přikazuje chodit zároveň po několika různých cestách. Roušky v továrnách a respirátory na ulici, v parcích a v obchodech. Musíme dodržovat dvoumetrové odstupy, ale neplatí to v hromadné dopravě. Studenti se mohou jít podívat na fotbal, ale nesmí chodit do školy, ke kadeřnici s testem, k lékaři testu netřeba, kontroly hostů na restauračních zahrádkách policií a hygienou, ale v hypermarketech ne, protože to by se obchodním řetězcům nelíbilo.

Svou mocenskou zvůli vláda nejvíce prokázala ve vztahu k malým podnikatelům a živnostníkům ve službách, obchodu, gastru, cestovním ruchu a kultuře. Těm vypnula podnikání bez jediného důkazu o tom, že to pomáhá, případně, komu to pomáhá.


Téměř každé opatření vlády zrušil některý ze stupňů českých soudů. Ale vždy zbytečně a marně. Soudy rozhodovaly s velkým zpožděním a s velkým pochopením pro vládu. Soudy byly navíc vůči vládě vždy velmi vstřícné – pokaždé jí daly čas na nápravu (představa, že soud dá podnikateli čas na nápravu, je absurdní!). Ministři pak buď rozhodnutí soudů ignorovali, nebo v mezidobí vyhlásili cosi jiného. Sice to bylo za pár týdnů prohlášeno opět za nelegální, ale všichni jsme to museli nějaký čas, navíc pod pohrůžkou vysokých pokut, dodržovat. To ostatně, jen tak mimoděk, veřejně potvrdil i současný ministr zdravotnictví, jako svou/vládní oficiální strategii. Jak řekl pan Arenberger, „kdybychom měli jednat podle práva, tak bychom museli otevřít všechno“. A to se mu nechce, protože to by nad námi ztratili tu moc, kterou si už rok budují, že. Vláda s námi prostě hraje takovou hru na právní nihilismus.

To vše je možno nahlížet ze dvou úhlů. Za prvé, máme vládu, která vědomě porušuje zákony naší země, a která dokonce ignoruje soudní rozhodnutí. Máme vládu, která ani po jasném upozornění soudem nejeví snahu o nápravu svého jednání. To je drzost a lze to je jistě nazvat zneužitím moci. Za druhé, máme soudy, které opakovaně nacházejí v jednání vlády pochybení a místo odsouzení a trestu ji opakovaně dávají čas na opravu chyb. To samozřejmě irituje všechny podnikatele a živnostníky. Úřady téže vlády, kterou soudy tak chrání, totiž za každé pochybení okamžitě podnikatele pokutují a kriminalizují. Zdá se, že si před zákonem nejsme rovni.

Podnikatelské odbory nezákonné jednání vlády podrobně monitorují. Podrobně zaznamenáváme i opětovnou soudní benevolenci vůči vládě. Podnikatelské odbory budou vyžadovat, aby se soudy a úřady chovaly i k chybujícím podnikatelům a živnostníkům tak, jako nyní k vládě. Rčení, co je dovoleno pánovi, není dovoleno kmánovi, nemá v jedenadvacátém století žádné opodstatnění. Žádný úřad, včetně ministerstva, totiž neřídí „knížepán“, který si může dělat, co se mu zamane.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Alexandra Sklenková 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Martin Ovsenak 200,- Kč, Jan Nedved 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Miroslav Bojanovský 300,- Kč, Jiří Fridrich 100,- Kč, Oldřich Smejkal 999,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Luděk Tesarčík 200,- Kč, Blahomír Skoupý 444,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 887,- Kč
Vybráno 36.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 244 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)