LUKASENKOBELORUS
17.8.2020
Kategorie: Politika

Co dál, Bělorusko?

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK SCHILDBERGER

Cvičení

Dnes, podle oznámení Běloruské republiky, zahajuje armáda tohoto státu manévry na hranicích s Polskem. Myslí si běloruský prezident Alexander Lukašenko, že jeho zemi hrozí vojenský útok ze strany Polska? Nevím, co si Lukašenko myslí (a mám, jak se mi zdá oprávněný, pocit, že už to neví ani on sám…), rozhodně však vyhlašuje, že se takového útoku bojí.

Jak by asi útok krvežíznivých Poláků na mírumilovné, státní kapitalismus budující Bělorusko vypadal? Chtějí Poláci, snad za účasti amerických vojsk, připojit kus běloruského území? Například Grodno? Mohli by tam potom vyhlásit referendum, ve kterém by se tamní obyvatelé devadesátiprocentní většinou hlasů jasně vyslovili, že vždycky patřili a nyní už zase po po právu patři k polské rzeczi pospolité… Polsko je agresivní velmoc, má stálou potřebu připojovat nová území.

Ale tomu je Alexander Lukašenko odhodlán zabránit. Vojenská cvičení na hranicích s Polskem dnes začínají.

Nět fašiszmu!

Ale možná se Alexander Lukašenko ještě víc bojí Německa, tedy toho hitlerovského. „Nět fašizmu!“ skandovaly davy na manifestaci, k níž na jeho podporu svezly autobusy účastníky z celého Běloruska.
Jaká je vlastně politická agitace Lukašenkova režimu? Čím režim krmí davy? Nevím – a ze západního zpravodajství se to nedovídám.

Nové volby nebudou, zahraničním vlivům se ubráníme, internet když, tak zase vypneme, slyšíte, moci se nevzdám – ale pokud chcete reformy, klidně je udělám a začnu hned zítra, volal na té své manifestaci Lukašenko. Dost značná ztráta soudnosti tváří v tvář nespokojenosti lidu – to je společný znak všech diktatur.

Určitou schopnost manévrování však Alexander Lukašenko ukázal. V polovině týdne se jako mávnutím kouzelného proutku změnil přístup k protestům proti oficiálním výsledkům voleb: brutální zákroky těžkooděnců z hodiny na hodinu přestaly, státní televize (a i v té se prý vzmáhá nespokojenost, hlavně technického personálu, ale nejen toho) přestala zastrašovat diváky pomocí obrázků do krve zbitých demonstrantů, kteří na kameru říkali, že už nikdy nebudou demonstrovat.

Výrazům nespojenosti s režimem se nyní ponechává volný průběh – jak dlouho ještě?

Paralely

Člověka samozřejmě napadají podobnosti současného běloruského dění s našimi roky 1989, ale i 1968.
Může přijít internacionální pomoc z východu, mohou cizí tanky zaplavit zemi – a vše bude zase jako předtím, než lidé začali snít sen o svobodě?

Alexander Lukašenko to velmi zřetelně naznačuje – a velký bratr, jak slyšíme, souhlasí. Běloruské protesty proti jasně zfalšovaným volbám už podle Lukašenových slov ohrožují „celé socialistické společenství“, tedy, jeho současným slovníkem, „celý postsovětský prostor“. Nakonec by mohli chtít férové a skutečně demokratické volby i ve Střední Asii. Nejde tedy jen o Bělorusko.

Na včerejší (16. srpna 2020) protirežimní demonstraci v Minsku se podle západních novinářů sešlo 200 000 lidí. Co dál? Mají v Bělorusku svého Václava Havla? Někoho, kdo dá řád a tvar všeobecné a leckdy hlouběji neujasněné nespokojenosti s režimem a jemně, současně však pevnou rukou převede zemi od diktatury k pluralitě?

Nevím, nikdy jsem se o Bělorusko příliš nezajímal – pokládal jsem je za ztracenou zemi, která se ocitla v Evropě jen jakýmsi omylem. Ale lidé v Bělorusku cítili a žili, sledovali dění západně od svých hranic a začali toužit po změně.

Je totiž vidět, že protesty proti Lukašenkovi nejsou jen politické, ale mají zřetelný kulturní rozměr, a téměř se o tom nemluví. Vidím ještě jednu paralelu současných demonstrací v běloruských městech, totiž paralelu s rokem 1968 v Kalifornii a jinde na západě: „Jsme tu ve jménu lásky,“ hlásá plakát v rukou mladé demonstrantky.

Bělorusko jako by dnes dohánělo desítky let vývoje.

František Schildberger

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Vlastimila Čumpelíková 500,- Kč, Anonym 900,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 199,- Kč
Vybráno 43.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 135 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 3,14 out of 5)
Loading...
271 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)