1737-rxWr
26.6.2016
Kategorie: Ekonomika

Co brexit znamená pro středoevropany, kteří v UK pracují?

Sdílejte článek:

MARKÉTA ŠICHTAŘOVÁ 26|06|2016

Teprve začíná platit 2leté přechodné období a na jeho konci dojde k reálnému vystoupení. Během tohoto období se situace lidí pracujících v UK musí nějak vyřešit. Jak, to ještě dnes není jisté. Vystoupením z EU totiž přestává platit jednotný pohyb pracovních sil z titulu EU. To však neznamená, že Britové nemohou k této otázce přistoupit racionálně a uzavřít sadu bilaterálních dohod s jednotlivými evropskými státy, na jejichž základě bude dál možné v Británii pracovat…

Možností je mnoho a teprve se budou vymýšlet a dojednávat za chodu – třeba:

(a) Lidem ze střední Evropy bude na konci tohoto 2letého období zrušeno bez možnosti prodloužení pracovní povolení,
(b) Pracovní povolení bude možné dostat jen v některých profesích,
(c) pracovní povolení bude možno získat jen na velmi omezenou dobu,
(d) v UK budou moci zůstat lidé, kteří už tam práci mají, ale nebude možno udělit povolení nově příchozím,
(e) nestane se vůbec nic, protože budou uzavřeny se středoevropskými státy bilaterální smlouvy dál umožňující pohyb pracovních sil..
(f) a tak dále.

Možností je opravdu mnoho a sami Britové dnes ještě netuší, jak se tato otázka přesně vyvrbí. Osobně ale tipuji, že převládne ekonomická racionalita. To znamená, že práci v UK půjde za nějakých podmínek získat – nabízí se třeba představa, že britská firma si pracovníka ze zahraniční vyžádá, protože prohlásí, že je to pro ni nejlepší volba, a v ten okamžik bude pracovní povolení automatické.

Kdyby tomu totiž tak nebylo (tj. kdyby byli všichni zahraniční pracovníci vypovězeni), prakticky by neměl v restauracích kdo obsloužit zákazníky a v myčce by neměl kdo umýt auto… Některé profese rodilí Britové prostě nevykonávají a vykonávat nebudou, a tak zahraniční pracovníky potřebují.

Odpor vůči imigrantům například ze střední Evropy není ani tak o tom, že by snad Britům „brali práci“ – odpor je spíš vůči povinnosti vyplácet sociální dávky. Víc se tedy přikláním k představě, že práce bude možná, ale nebude možno získat bez britského občanství sociální dávky, bude nutno platit i za základní zdravotnictví, na které se dnes vztahuje evropské pojištění, a tak dále.

ZDROJ: Markéta Šichtařová

perex_foto_659 (1)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 71 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.