vyjezdni_dolozka_196_191119-190118_lukbabis
20.11.2019
Kategorie: Historie

Čo bolo, to bolo … o tom, že se za socialismu nesmělo cestovat Bureš nevěděl

Loading...
Sdílejte článek:

TOMÁŠ FLAŠKA

FLASKANáš současný pan premiér se za socialismu měl určitě velmi dobře. Byl členem dvou zločineckých organizací, za jedno členství se prý stydí. To druhé popírá.

V době listopadu 1989 byl na jedné ze svých mnoha služebních cest v Africe. To se tenkrát každému nepodařilo. Na cestování byla jiná doba.

Hranice byly zadrátované, kdo se k nim přiblížil, toho pohraničníci stříleli jak králíky. A když to přežil, tak dostal několik let v komunistickém převýchovném zařízení. Kdo se chtěl přes tyto dráty dostat legálně, tak musel absolvovat dobrozdání svého šéfa, KSČ (Komunistická strana Československa), ROH (Revoluční odborové hnutí), SSM (Socialistický svaz mládeže), Domovní důvěrnice (to byly ty báby důchodkyně co každého drbaly a tady měly příležitost si s někým vyřídit účty), SBČS (Státní banka československá – že nemáte žádné dluhy) a pár dalších organizací. Jakýkoliv článek tohoto řetězce to mohl zatrhnout. A konečným činitelem pak byla SNB (Sbor národní bezpečnosti = policie), který ten glejt vydal nebo nevydal. Tomu glejtu se říkalo Výjezdní doložka.

Pak tu byli tací, kteří se k němu v životě nedostali, ať už dobrovolně a nadšeně (příslušníci SNB nebo ČSLA = Československá lidová armáda), nebo nedobrovolně. Ti nedobrovolní byli ti, kteří sice chtěli, ale někdo v tom řetězci jim to “nedoporučil”. No a pak tu byli tací, kteří prostě za ty dráty jezdili a nikdo se jich na nic neptal, ničím je neobtěžoval. To mohli být jen protěžovaní političtí kádři, členové té nejužší vládnoucí elity, která to celé měla na svědomí.

A náš pan premiér v rozhovoru pro idnes.cz řekl k problematice výjezdních doložek doslova: “Tehdy jsem jako pracovník zahraničního obchodu, jehož pracovní náplní bylo cestovat do zahraničí, ani nevěděl, že bez toho lidi nemohou vycestovávat do zahraničí. Kdo nám to měl říct? Neměl jsem se to odkud dozvědět.

Cestování je to, co si 30 let vysloveně užívám. Pokud dneska někdo tvrdí, co je mi platné, že mohu cestovat, když na to nemám, je to pro mě totéž, jakoby říkal: když nemohu cestovat já, tak ať nejezdí nikdo! A upřímně řečeno zajet si z Brna na jednodenní výlet do Vídně, se zásobou vlastní svačiny, je levnější, než do Prahy. Ale to je vedlejší.

Reportér zřejmě nad odpovědí pana premiéra zalapal po dechu stejně jako já a položil doplňující dotaz: “Počkejte, to se přece všeobecně vědělo… “. A pan premiér, jak je u něj zvykem, pouze pokračoval se svou: “Jak se to vědělo? Kdo mi to měl říct?” Opakuji, to vše v době, kdy hranice byly zónou smrti pro všechny, kdo se k nim jen přiblížili.

Pan premiér se diví, že je na něj pískáno, když slaví 17. listopad. Ale přeci on nemá co slavit. Je vidět, že 17. listopad pro něj žádnou velkou změnu nepřinesl. Minimálně ne co se týče cestování a tedy svobody pohybu.

Třeba se za několik let od pana Babiše dozvíme, až se bude vyhodnocovat to, že slavné EET vůbec nemělo takový efekt, jak se plánovalo, na dotaz o stavu před ním: “Povinnost vydávat účtenky? Podnikatelé měli povinnost vydávat účtenky už před EET? To jsem nevěděl, kdo mi to měl říci?”

Nebo ohledně kontrolního hlášení DPH: “Firmy před tím musely podávat každý měsíc přiznání k DPH? A na konci roku k dani z příjmu? To jsem nevěděl. Kdo mi to měl říci?”

Případně ohledně Agrofertu: “Agrofert patřil mně? To jsem nevěděl. Kdo mi to měl říci?”

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2019: *****

Jiří Kubát 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,11 Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Eva Pilařová 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, ing. Jiří Nevrkla 300,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 7 718,11 Kč
Vybráno 22.05%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 931 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,30 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
75 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.