vyjezdni_dolozka_196_191119-190118_lukbabis
20.11.2019
Kategorie: Historie

Čo bolo, to bolo … o tom, že se za socialismu nesmělo cestovat Bureš nevěděl

Sdílejte článek:

TOMÁŠ FLAŠKA

FLASKANáš současný pan premiér se za socialismu měl určitě velmi dobře. Byl členem dvou zločineckých organizací, za jedno členství se prý stydí. To druhé popírá.

V době listopadu 1989 byl na jedné ze svých mnoha služebních cest v Africe. To se tenkrát každému nepodařilo. Na cestování byla jiná doba.

Hranice byly zadrátované, kdo se k nim přiblížil, toho pohraničníci stříleli jak králíky. A když to přežil, tak dostal několik let v komunistickém převýchovném zařízení. Kdo se chtěl přes tyto dráty dostat legálně, tak musel absolvovat dobrozdání svého šéfa, KSČ (Komunistická strana Československa), ROH (Revoluční odborové hnutí), SSM (Socialistický svaz mládeže), Domovní důvěrnice (to byly ty báby důchodkyně co každého drbaly a tady měly příležitost si s někým vyřídit účty), SBČS (Státní banka československá – že nemáte žádné dluhy) a pár dalších organizací. Jakýkoliv článek tohoto řetězce to mohl zatrhnout. A konečným činitelem pak byla SNB (Sbor národní bezpečnosti = policie), který ten glejt vydal nebo nevydal. Tomu glejtu se říkalo Výjezdní doložka.

Pak tu byli tací, kteří se k němu v životě nedostali, ať už dobrovolně a nadšeně (příslušníci SNB nebo ČSLA = Československá lidová armáda), nebo nedobrovolně. Ti nedobrovolní byli ti, kteří sice chtěli, ale někdo v tom řetězci jim to “nedoporučil”. No a pak tu byli tací, kteří prostě za ty dráty jezdili a nikdo se jich na nic neptal, ničím je neobtěžoval. To mohli být jen protěžovaní političtí kádři, členové té nejužší vládnoucí elity, která to celé měla na svědomí.

A náš pan premiér v rozhovoru pro idnes.cz řekl k problematice výjezdních doložek doslova: “Tehdy jsem jako pracovník zahraničního obchodu, jehož pracovní náplní bylo cestovat do zahraničí, ani nevěděl, že bez toho lidi nemohou vycestovávat do zahraničí. Kdo nám to měl říct? Neměl jsem se to odkud dozvědět.

Cestování je to, co si 30 let vysloveně užívám. Pokud dneska někdo tvrdí, co je mi platné, že mohu cestovat, když na to nemám, je to pro mě totéž, jakoby říkal: když nemohu cestovat já, tak ať nejezdí nikdo! A upřímně řečeno zajet si z Brna na jednodenní výlet do Vídně, se zásobou vlastní svačiny, je levnější, než do Prahy. Ale to je vedlejší.

Reportér zřejmě nad odpovědí pana premiéra zalapal po dechu stejně jako já a položil doplňující dotaz: “Počkejte, to se přece všeobecně vědělo… “. A pan premiér, jak je u něj zvykem, pouze pokračoval se svou: “Jak se to vědělo? Kdo mi to měl říct?” Opakuji, to vše v době, kdy hranice byly zónou smrti pro všechny, kdo se k nim jen přiblížili.

Pan premiér se diví, že je na něj pískáno, když slaví 17. listopad. Ale přeci on nemá co slavit. Je vidět, že 17. listopad pro něj žádnou velkou změnu nepřinesl. Minimálně ne co se týče cestování a tedy svobody pohybu.

Třeba se za několik let od pana Babiše dozvíme, až se bude vyhodnocovat to, že slavné EET vůbec nemělo takový efekt, jak se plánovalo, na dotaz o stavu před ním: “Povinnost vydávat účtenky? Podnikatelé měli povinnost vydávat účtenky už před EET? To jsem nevěděl, kdo mi to měl říci?”

Nebo ohledně kontrolního hlášení DPH: “Firmy před tím musely podávat každý měsíc přiznání k DPH? A na konci roku k dani z příjmu? To jsem nevěděl. Kdo mi to měl říci?”

Případně ohledně Agrofertu: “Agrofert patřil mně? To jsem nevěděl. Kdo mi to měl říci?”

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ludmila Kárská 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 19 121,00 Kč
Vybráno 54.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 018 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,30 out of 5)
Loading...
politicon.cz
75 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.