DELNICIPRACEUKRAJIN
30.9.2020
Kategorie: Společnost

Cizí dělníci a jejich kriminalita: Kde je skutečná příčina problému?

Sdílejte článek:

JAN SEDLÁČEK

Existuje jednoduchý řetězec příčin a důsledků, který od špatného nastavení ekonomiky a trhu práce v ČR vede až k problémům, které v mnoha našich městech přinášejí agenturní dělníci ze zahraničí. A pokud chceme tento problém vyřešit, musíme začít od prvotních příčin.

Schéma, které zde popíšu, vystihuje pouze základní principy, jedná se tzv. o „malování tlustým štětcem“. Rozhodně by si toto téma zasloužilo rozvést více do podrobností. To však nechám spíše na ekonomech, pokud se ovšem mezi nimi vůbec najde někdo natolik konceptuálně schopný, aby vůbec dokázal pochopit příčiny problémů.

Takže, v uplynulých 30 letech se (velmi ve zkratce) stalo zhruba toto:

1. Naše podniky, které dávaly lidem práci, byly po Vítězném listopadu zprivatizovány a z větší části buďto zkrachovaly, nebo byly převedeny pod zahraniční vlastníky.

2. Vznikla sice síť nových českých podniků, ale ta buďto nebyla schopná zaměstnat dostatečný počet lidí, nebo toho byla schopná jen krátkodobě (s tím, jak jim stát, zejména papírováním, hází stále víc klacky pod nohy). Tím vznikla akutní poptávka po jiných pracovních příležitostech.

3. Tuto poptávku vyplnily velké zahraniční podniky, ať už pohrobci našich bývalých podniků, které se dostaly do zahraničního vlastnictví, nebo úplně nové firmy, které si v našich městech postavily svoje továrny.

4. Protože v mnoha městech chyběly jiné pracovní příležitosti, lidé byli nuceni pracovat právě v těchto továrnách se zahraničními vlastníky, aby vůbec uživili svoje rodiny.

5. Tyto továrny brzy začaly tvořit v řadě měst monopol či oligopol na trhu práce, a proto toho začaly zneužívat, výrazně se v nich zhoršily pracovní podmínky (včetně bezpečnosti) a plat neodpovídal náročnosti práce.

6. Dělníci to nějakou dobu byli nuceni tolerovat (protože téměř žádnou jinou práci v daném městě nenašli). Pak ale přetekl i jejich pohár trpělivosti a mnozí se raději rozhodli dojíždět do práce v jiném městě, pokud tam pracovní podmínky byly aspoň o něco lepší. Dojíždění bylo mnohde usnadněno i lepším dopravním spojením oproti minulosti.

7. Úbytek pracovních sil ve svých továrnách začali jejich manažeři řešit dovozem zahraničních dělníků, zpočátku hlavně Ukrajinců, poté stále častěji Rumunů. Nikdo jiný tam totiž za podobných platových a bezečnostních podmínek nebyl ochoten pracovat.

8. V okolí těchto továren začaly vznikat ubytovny a další zázemí pro tyto zahraniční dělníky. Počet těchto ubytoven narůstal spolu s počtem těchto dělníků.

9. V určité chvíli začali dělníci vnášet do měst svoje kulturní návyky, objevily se problémy, konflikty a poté i silně narůstající kriminalita.

10. Lidé se začali podivovat, kde se tu ta kriminalita najednou vzala. Začali žádat větší dozor policie (ta to zpravidla „řeší“ zcela neúčinnými, drahými a zbytečnými pouličními kamerami). Jen málokdo se ale zamyslel nad skutečnou příčinou. Zejména když z médií celé roky slýcháme ty žvásty o tom, „jak jsou ty zahraniční firmy tak šlechetné, že nám tu nabízejí práci“ a „jak je úžasný ten volný pohyb kapitálu a pracovních sil“.

Teď jde o to, co s tím. Samozřejmě je potřeba nejen posílit policejní hlídky v okolí těchto ubytoven a příp. legislativně omezovat další přísun agenturních dělníků, ale také se zaměřit na příčinu a tu řešit.

To znamená: Rozvázat ruce českým podnikatelům a menším a středním firmám, zejména jim zjednodušit administrativu, případně jim dodat vstupní investiční pobídky. Postupně z těchto našich podniků udělat kostru naší ekonomiky a zbavit se závislosti na zahraničních firmách. (Je pak na diskuzi mezi pravicí a levicí, zda tento trh ponechat čistě soukromníkům, nebo zda tam má vstoupit i stát a jím vlastněné podniky).

Každopádně – až budou v každém městě desítky a stovky menších prosperujících rodinných podniků, které budou moci zaměstnat dostatek lidí, tak si zahraniční fabriky a jejich majitelé budou moci akorát tak sbalit fidlátka a odtáhnout pryč. Šéf každé firmy si navíc bude hýčkat své dělníky, protože kdyby to neudělal, tak by mu mohli snadno přinést výpověď a přejít do podniku o ulici dál. A pro nějaké agenturní dělníky ze zahraničí tu už nebude místo.

A až bude česká ekonomika odpovídat potřebám českého národa a české podniky zaměstnají za odpovídajících podmínek celé české práceschopné obyvatelstvo, bude to mít pro nás i další pozitivní důsledky. Například odpadne problém s odtokem dividend a dalších peněz do zahraničí, což nás v současné době ochuzuje o stovky miliard korun ročně a je to zjevně hlavní příčina toho, proč naše platy nejsou na úrovni např. Německa.

Vím, že je tuto všechno běh na dlouhou trať. Ale tím spíše musíme začít už teď.

A aspoň mírně dopomoci nám v tom mohou i kraje. Například tím, že pro krajské zakázky budou přednostně vybírány české firmy, které zaměstnávají české dělníky a nikoliv ty cizí z agentur.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Stanislava Urbancová 300,- Kč, Jana Nováková 500,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Olga Žlábková 1000,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 465,- Kč
Vybráno 46.75%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 152 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,94 out of 5)
Loading...
58 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)