isis-1024x681
13.6.2016
Kategorie: Multikulturní soužití

Civilizace a náboženství

Sdílejte článek:

MARP 13|06|2016

Evropa jako světadíl i jako společenství států a lidí, smýšlejících na stejných křesťansko-židovských základech spěje ke svému konci. Můžeme diskutovat o tom, v kterých zemích jsou ještě pevné tyto základy a které země se na ně jen odvolávají, přitom těmito základy pohrdají.

Můžeme diskutovat o tom, kde je vlastně kolébka civilizace a co to vlastně civilizace je. Jsou zárukou civilizace stále starší a starší nálezy opočlověků? Kdy se „vědecky“ přesouvá vznik civilizace tu do Afriky, tu do Číny, tam jinde… Civilizace, jak bychom měli chápat v pravém slova smyslu je společenství lidí, které je postavené na společenských základech – tlupa, rodina a na společné práci a soužití.

Takové civilizace tedy vznikaly až později, zejména v oblastech klimaticky příznivých k rozvoji zemědělství a výroby. Ideou moderní civilizace, jak si ji vlastně nyní představujeme, je oblast Střední Asie, Blízkého Východu a právě Evropy. Zde vznikaly národy, jazyky, kultura, umění, věda ap. Ostatní oblasti zůstávaly díky velkým vzdálenostem nebo díky jiným klimatickým podmínkám zapomenuty a ten vývoj, potřebný pro lidstvo jako takové, tam neprobíhal tak rychle. Tím nechci říct, že v jiných oblastech se lidstvo vyvíjelo duševně jinak, jen pomaleji a to, co bylo v tehdy známém „světě“ na jisté úrovni, to bylo v těch vzdálených oblastech na úrovni nižší – nedošel k nim díky izolaci pokrok.

Se vznikem různých společenství lidí souvisí i vznik duchovních nauk, směrů a náboženství. Opět můžeme donekonečna diskutovat o tom kterém náboženství nebo filozofii, ale jedno je v těchto naukách sjednocující – víra v něco (někoho), kdo ten život na zemi řídí. Teď bychom se měli zabývat základní otázkou, co vlastně víra přináší do společnosti. V první řadě je to jisté sjednocení a položení základních duchovních i „světských“ zákonů. To jest, jak má společnost správně fungovat. Dá se říct, že většina náboženství byla a je postavena na idei Vyšší bytosti, která rozhoduje a řídí, a my, lidi, jsme povinni strpět ony rozhodnutí a rady a hlavně se jimi řídit, zejména, pokud nejdou proti lidskosti a přirozenosti. Takových náboženství je většina. Pak zde máme náboženství, které jsou postaveny na autoritativním „Bohu“, který nařizuje a to i věci, které jsou a jdou proti lidskosti a obecnému právu a svobodám. Projevuje se zde více fanatizmus než zdravý rozum. Fanatizmus v jakékoliv lidské činnosti zapříčinil vždy jen zlo, zkázu, války. Proto je fanatizmus obecně nebezpečný!

Odmítání fanatických náboženství neznamená nic jiného než postavení zdravého rozumu proti rozumu nezdravému. Nemá to nic společného s nenávistí, jak se nám nyní snaží různá média a různí „odborníci“ podsouvat. Je v tom jen odmítnutí, žádná nenávist. Odmítáme něco, co nás může ohrozit, co nám může změnit životy, co může narušit naše tradice, které jsou postavené na jiných základech.

Ne, nejde o nenávist, ale jen a pouze o obranu. O odmítnutí takového náboženství, které v našich zemích tradici nikdy nemělo a nemá, protože víme, že porušuje naše zákony a náš společenský systém a hlavně porušuje lidská práva. Náboženství, které otevřeně hlásá násilí, které pokládá jiné věřící a nevěřící za psy, odpad, který je nutné vymýtit, náboženství, které popírá rovnoprávnost žen, které systematicky likviduje „jiné“ lidi, kteří se jim nehodí do „jejich obrazu“ a které prosazuje středověké trestní právo, včetně mučení a poprav, tak tohle náboženství nemá v Evropě co dělat.

ZDROJ: marps.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlatimil Běhan 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Tomáš Foldyna 751,44 Kč (30 eur)

Celkem za měsíc: 5 156,44 Kč
Vybráno 14.73%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,93 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
4 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.