frantiek_josef_i_-_450
22.11.2016
Kategorie: Historie

Císař se k Čechům se choval slušně a podporoval jejich kulturní instituce

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

Včera uplynulo přesně sto let od úmrtí císaře Františka Josefa I., který našim zemím vládl rekordních 68 let. Za dobu jeho panování se Království české a Markrabství moravské změnily v hospodářsky vyspělé země.

Nemá cenu tady známé skutečnosti ze životopisu tohoto panovníka. Za jeho vlády se habsburské mocnářství proměnilo v moderní zemi a on výrazně přispěl i k uzákonění náboženské svobody. Císařským patentem z roku 1861 byla v Rakousku zrovnoprávněna všechna státem uznaná křesťanská vyznání. Jeho císařské a královské apoštolské veličenstvo zněl celý jeho titul. František Josef I. pak v roce 1874 po přijetí protikatolických zákonů tehdejší proněmeckou liberální vládou, zabránil pronásledování a zavírání katolíků, tak jak tomu bylo za tzv. Bismarckova protikatolického tzv. Kulturkampfu v sousedním Německu.

V roce 1867 po rakousko-uherském vyrovnání se země stala de facto konstituční monarchií. Pro zjednodušení se podívejme na situaci v Rakousku, tedy v Království a země na říšské radě zastoupené, jak zněl jeho oficiální název. Tzv. Prosincovými zákony z roku 1867 byly uzákoněny základní občanské svobody, jako projevu, tisková, shromažďovací, spolčovací, nedotknutelnosti obydlí a další. Existovala ochrana listovního tajemství a spory řešily nezávislé porotní soudy. Zákonodárná moc náležela volené Říšské radě a Panské sněmovně, která byla složena z dědičných a panovníkem jmenovaných členů. I takto František Josef I. oceňoval zásluhy občanů monarchie a z Čechů se této pocty dostalo např. Františku Palackému, Antonínu Dvořákovi, Jaroslavu Vrchlickému, Joisefu Myslbekovi nebo Františku Křižíkovi. Lidé, kteří platili daně, mohli volit do Říšské rady, zemských sněmů, městských a obecních zastupitelstev. Na rozdíl od rudých časů existovala soutěž politických stran. Dá se tedy říci, že tehdejší Rakousko bylo relativně svobodnou demokratickou zemí.

Je potřeba zdůraznit, že císař nebyl žádným nepřítelem Čechů, jak to kdysi tvrdila omezená nacionalistická propaganda. Naopak výrazně podporoval české společenské a kulturní instituce. Jenom na stavbu Národního divadla v Praze věnoval celkově 18 tisíc zlatých. Dá se říci, že jeden zlatý v té době odpovídal zhruba současným 400 Kč. Jak uvádí Jiří Sejbal v díle Základy peněžního vývoje, vydaném Masarykovou univerzitou v roce 1997, v roce 1883 nižší úředník vydělával asi 25 zlatých měsíčně, zedník pak 35 zlatých, ale v zimě byl většinou bez práce.

Za dlouhé éry jeho vládnutí došlo k obrovskému hospodářskému vzestupu Českých zemí. Statistika z let 1911 – 1913 v knize Vlastislava Laciny a Jana Hájka Kdy nám bylo nejlépe, vydaném nakladatelství LIBRI v Praze v roce 2002 dokazuje, že Čechy patřily k druhé ekonomické nerozvinutější zemi Předlitavska hned za Dolními Rakousy. Jejich součástí ovšem bylo hlavní město Vídeň a tak je tabulka zkreslená faktem, že v ní sídlily mnoho významných firem a centrální úřady. Morava pak obsadila čtvrtou příčku za Tyrolskem. Od poloviny 19. století nastal prudký rozvoj průmyslu a masivně se budovaly železnice. V tvrdé konkurenci dokázali uspět i čeští podnikatelé, jako již zmíněný František Křižík, Emil Kolben, Emil Škoda, Václav Klement, Tomáš Baťa další. To vše bylo umožněno liberálním ekonomickým prostředím, kterému František Josef I. nekladl překážky. Tenkrát se mohutně rozvíjelo i české školství, vzniklo mnoho gymnázií a středních odborných škol, založeny byly dvě české vysoké technické školy v Praze a Brně, Karlo-Ferdinandova univerzita v Praze byla v roce 1882 rozdělena na českou a německou.

Je ovšem pravdou, že habsburský vladař také souhlasil s deportací českého vlastence a novináře Karla Havlíčka Borovského v prosinci 1851 do Brixenu. Takové opatření se bez vyjádření Císaře Františka Josefa I. nemohlo obejít. To samozřejmě nebyl chvályhodný čin. Ale podívejme se na to z jiné strany. Havlíček žil v útulném alpském městečku, ročně dostával od rakouského státu 500 zlatých (tehdy plat vyššího úředníka), a když za ním o rok později přijela manželka, tak její cestu zaplatilo policejní ředitelství. Bídou tedy netrpěl, mohl svobodně psát, a bez omezení se směl pohybovat v brixenském okrese. Ano, bylo to místo nuceného pobytu a nic příjemného. Jenomže si uvědomme, že za komunistů by Havlíček skončil v lepším případě v nelidských podmínkách pracovního lágru, jakým byly Jáchymov, Bytíz a další, v horším pak rovnou na šibenici. Takže je vrcholem pokrytectví, když komunisté, kteří u nás zavedli násilnický zločinný režim, si dovolují kritizovat zvláště po roku 1867 daleko svobodnější Habsburskou monarchii.

blogerzie

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Anonym 333,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Věra Holá 200,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Zdeňka Horníčková 200,- Kč, Miroslav Andreska 500,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč

Celkem za měsíc: 19 349,00 Kč
Vybráno 55.28%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 248 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,11 out of 5)
Loading...