cigarety
25.2.2019
Kategorie: Ekonomika

Čipování cigaret – další nesmysl z dílny EU

Sdílejte článek:

ROMAN MALACH

Pořád ve mně sílí dojem, že celé fungování EU je založeno na tom, že se vymyslí problém, pak se dlouho řeší, až se slavnostně vyřeší, výsledek je vyhlášen za další velký úspěch Evropské unie a občan to zaplatí.Jedním z nejnovějších úspěchů EU je povinnost vybudování tzv. systému sledovatelnosti a dohledatelnosti tabákových výrobků.

Tabákové firmy musejí zajistit podrobnou databázi pohybu každého balení kuřiva prostřednictvím speciálních čipů. Přesněji řečeno pomocí identifikačních kódů vydaných pro každého výrobce, dovozce, distributora, obchodníka, sklad i konečného prodejce. Speciálními čtečkami se bude zaznamenávat pohyb, datum, čas a místo přesunu cigaret. Mapovat se bude rovněž každá faktura i SPZ (RZ) dodávky, která balení převáží. Brusel tvrdí, že to pomůže snížit podíl nelegálně prodávaného kuřiva v Evropské unii. Směrnice výslovně uvádí, že náklady na vybudování tohoto systému ponesou výrobci, což znamená, že fakticky toto uhradí konečný spotřebitel. Náklady jen pro ČR jsou odhadovány na půl miliardy korun.

Nechci se pouštět do debaty, jestli jsou cigarety levné, či drahé, nebo zda má být jejich cena prostředkem ke snížení počtu kuřáků. Podle mě by neměly být vyvíjeny snahy převychovat občany, ale v tomto případě jsou takovéto úvahy irelevantní. Hlavní problém je ten, že toto nařízení má přispět k omezení černého trhu. Ano, ceny cigaret jsou v Evropě různé. Průměrná cena krabičky se pohybuje od 285 Kč v Norsku přes 255 Kč v Irsku a 65 Kč v Bulharsku (nejméně v EU) až po 13 Kč na Ukrajině nebo 10 Kč v Bělorusku. EU tedy zřejmě chce zabránit pašování cigaret z Bulharska do Norska a podobně. Sice jsem se pašováním cigaret ani ničeho jiného nikdy nezabýval, ale tato myšlenka mi připadá absolutně zcestná. Proč by tohle některý pašerák prováděl, když má jinou a výdělečnější variantu, kterou je pašování z Ukrajiny, Běloruska nebo jiné země mimo EU? To se samozřejmě děje již teď – např. na severu Moravy je údajně každá třetí krabička prodaná na černém trhu. Jak ovlivní čipování tento stav? Samozřejmě nijak. Efekt je stejný jako omezování legálních zbraní, aby se zabránilo teroristickým útokům. Stejně jako teroristé zaskočili EU tím, že si nechodí kupovat legální zbraně, zaskočí ji pašeráci cigaret tím, že nebudou pašovat čipované cigarety. Spíše očekávám, že se objem pašování ze zemí mimo EU ještě zvýší. Nicméně úředníci v Bruselu se mohou plácat po ramenou a udělat si další čárku, jak vylepšili životy lidí. Ti mohou na oplátku jen skřípat zuby, že musí vytáhnout z peněženky více peněz.

Jistě, můžete si říct, že to je detail, ale tato posedlost kontrolou a omezováním je v EU všudypřítomná. Místo článku o cigaretách jsem mohl napsat např. o povinnostech přidávání nové výbavy do automobilů nebo jiných snahách a nařízeních. Závěry by byly stejné: Omezování občanů za jejich peníze, které je prezentováno jako větší dobro. Já o toto dobro opravdu nestojím. Z EU je nutné odejít než nám toto „dobro“ bude zasahovat do každé roviny našich životů.

Autor: 
 
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Soňa Holcová 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 12 447,00 Kč
Vybráno 35.56%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 111 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,47 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.