china-lanterns
5.4.2020
Kategorie: Politika

Čínský velmocenský sen, korona a prosecco

Sdílejte článek:

PETR ROBEJŠEK

Američtí právníci zažalovali Peking

Advokátní kancelář The Berman Law Group zažalovala 12. března Čínu za to, že se nepokusila virus rychleji potlačit a neinformovala o skutečných počtech obětí. Žaloba obsahuje požadavky na odškodnění za extrémně nebezpečné aktivity, nedbalost, obtěžování veřejnosti a emocionální škody.

Také další známý americký advokát Robert Eglet podal žalobu proti čínské vládě kvůli tomu, že tamnější úřady zatajovaly informace o vypuknutí epidemie. Eglet chce zorganizovat společnou žalobu 32 milionů malých amerických podniků kvůli ušlému zisku. Když se mu to podaří, půjde o stovky miliard.

17. března zažaloval Čínu advokát Larry Klayman a požaduje odškodnění ve výši 20 bilionů dolarů. Klayman tvrdí, že americké tajné služby mají indicie “nepochybně dokazující”, že virus byl koncipován jako biologická zbraň a pochází z laboratoří ve Wuhanu.

Rovnou si řekněme, že žaloby naději na úspěch nemají. Čína svou vinu nemůže uznat, protože by se její sen o světovládě rázem zhroutil pod tíhou gigantických reparací. Ale ve světovém veřejném mínění rychle roste počet těch, kteří Čínu vidí kriticky. Kolik jich bude a jak radikální budou tyto síly záleží na počtu mrtvých a hospodářských škodách v té které zemi.

Pandemie pomáhá Americe

To vše přichází v době, kdy globalizace, která Číně umožnila závratně rychlý mocenský vzestup tak jako tak doznívá a příliv západních investic do Číny (a to již před koronou) slábne. Ale to není všechno. Vyrábět v Číně a kupovat čínské zboží již dnes není ani zdaleka tak levné, jako na konci minulého století. Tehdy poradil Theodor Lewitt podnikatelům, aby co nejlevněji vyráběli velké série stejného zboží a nabízeli je po celém světě.

To bylo tajemství ziskovosti globalizace a právě to dnes již nefunguje. A tak negativní emoce vůči Číně, vyvolané koronou doplňují a posilují již existující, (zcela racionální) podnikatelské důvody k revizi postojů k čínské ekonomice. A to ještě není všechno. Spojené státy se od nástupu Donalda Trumpa usilovně pokoušejí zastavit čínský vzestup ke světovládě. Hospodářskou válku proti Pekinu dosud ostatní západní země kritizovaly. “Díky” koroně ale Trump dostane jejich nedobrovolnou podporu.

Epidemie a její hospodářské důsledky ukazují, do jak velké závislosti na Číně se všechny západní země dostaly. Proto jim bude jak politický instinkt, tak i (ještě mnohem silnější) hospodářský zájem velet, aby stáhly části produkce z Číny zpět domů a zbrzdili čínské investice do vlastní ekonomiky.

Ke vzestupu Číny se v mých geopolitických analýzách dlouhodobě vyjadřuji. Vždy jsem přitom upozorňoval na to, že její vývoj považuji za příliš rychlý a vycházím z toho, že Čína na cestě ke světovládě uvízne. Jako důvody jsem uváděl právě konec globalizace, vnitropolitické důsledky odsávání západních pracovních míst do Číny, ale i nezadržitelné zdražování čínské výroby. Pandemii jsem ve svém scénáři neměl. Ta však pro něj působí jako urychlovač.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 721,00 Kč
Vybráno 36.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 689 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 4,04 out of 5)
Loading...
loading...
85 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.