RUSKOCINA
14.5.2021
Kategorie: Ekonomika

Čínsko – ruská planetární osa?

Sdílejte článek:

LIBOR ČÍHAL

Evropan má posledních třicet let tendenci se domnívat, že žije v přelomové době, generace našich babiček byla skromnější a nic podobného netvrdila. Pokud se v této době dá hovořit o náznaku významného historického průlomu, pak to bude vznik čínsko-ruské planetární osy, malost a podlost jiných, ke kterým se přidalo vrbětickou lží i Česko, mají velkou šanci svět k tomu dovést. Vysocí představitelé Číny i Ruska se často vyjadřují o prohlubující se spolupráci vyšší kvality tváří v tvář západním sankcím, o hloubce této spolupráce se spekuluje.

Čína je dnes už ekonomicky nejsilnější zemí planety, západ nemá možnosti nasadit takové sankce, které by ji ekonomicky poškodily, navíc by se víc poškodil sám. Pro ekonomicky slabší Rusko jsou západní sankce velmi nepříjemné, stát na ně doplácí 2% svého ročního růstu. Přesto v ustavování čínsko-ruské osy je patrné větší váhání na ruské straně než čínské. Vstupovat do těsného svazku s ekonomickým obrem, nemusí být bezpečné. Čínský důvod pro těsné spojenectví s Ruskem plyne z dlouhodobého charakteru čínské politiky a geostrategie, obrovské Rusko, nabité nerostnými surovinami a obepínající polovinou severní hemisféry, má v očích čínských stratégů perspektivu, čeští političtí a bezpečnostní trpaslíci s médii v zádech, vidí v Rusku nevýznamnou zemi, kterou je možné dle libosti urážet. Druhým důvodem je čínská citlivost na jakékoliv vměšování do vnitřních záležitostí jiných zemí, které je principem západní politiky a Rusko, jehož státní integrita je západním vměšováním ohrožována, je nejpřirozenějším partnerem prosazování principu nevměšování. Čínský svět se tisíciletí řídí vnitřními pravidly a až na krátké historické okamžiky nikdy neměl vnější svět šanci se vměšovat a něco v  Číně ovlivňovat. Navíc americké nebo evropské obavy o něčí práva v Číně jsou pokrytecké a směšné. Ruský důvod pro spojenectví vyššího druhu má ekonomický podtext, západní sankce tak podlamují možnosti ruské ekonomické expanze, že přestává být možná jiná alternativa.

Nejedná se pouze o dobovou záležitost, snaha Ruska o sblížení s Evropou trvá řadu staletí a Evropa nikdy neukázala přívětivou tvář. Přitom bez Ruska by se Evropa nacházela v historické regresi, Rusko v minulosti zachránilo Evropu před tatarským jhem, navždycky srazilo švédskou rozpínavost, zachránilo Evropu před Napoleonem, osvobodilo východní Evropu z tureckého područí, navždy znemožnilo německou vojenskou expanzi atd. Evropa vděčí Rusku za dlouhá staletí klidu a .. zábavy, minesengři bavili dámy na evropských dvorech a Rusko bojovalo na život a na smrt s Tatary. Osa Čína-Rusko má šanci, se všemi negativními důsledky pro Evropu, zavřít jednu dlouhou historickou snahu a otevřít Rusku novou perspektivu, která může být doprovázena nebezpečím, ale na druhé straně enormními možnostmi. Psychologické předpoklady pro novou ruskou dějinnou orientaci jsou připraveny, poprvé v historii přestává vidět ruská střední třída v Evropě zajímavý cíl, kulturní i turistický, podle statistik turistických a kulturních preferencí se Evropa pro průměrného Rusa ničím neliší od ostatních kontinentů.

Sankce jsou podle čínské interpretace projevem nepřijatelného hegemonismu. V oficiálním čínské listu Global Times se v úvodníku píše, že nejvýznamnějším dvojstranným vztahem v Euroasii je dnes čínsko-ruské strategické partnerství. I  když se přesně nespecifikuje hloubka tohoto partnerství, v novinách se uvádí, že nikdo nemůže vojensky vystoupit pouze proti Číně samotné nebo proti samotnému Rusku. Američtí stratégové se dlouho domnívali, že v případě konfliktu USA s Čínou nebo s Ruskem, se strana mimo konflikt ohraničí vyjádřením morální podpory, nyní se kloní k náhledu, že to neplatí a do konfliktu vstoupí i země mimo konflikt, do té míry obě země vidí dnes v USA úhlavního nepřítele své existenci.

  • meras.cz
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, Petr Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiří Sajbrt 1000,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Jiří Sika 200,48 Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Mojmír Prokop 1000,- Kč, Anonym 100,- Kč, Jiří Peterka 1000,- Kč, František Sous 200,- Kč, Renata Doležalová 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Otakar Ježek 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 622,48 Kč
Vybráno 44.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 802 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,40 out of 5)
Loading...
8 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)