Zdá se, že komplexní strategie uplatňovaná Komunistickou stranou Číny v Karibiku přináší jen několik mil od pobřeží Spojených států amerických ekonomické, politické a potenciálně vojenské zisky. Konečným cílem Číny v Karibiku může být také konfrontovat USA, nejen se svojí přítomností poblíž pevniny USA, ale také se situací analogickou s americkou vojenskou přítomností v oblasti Jihočínského moře. V Jihočínském moři Čína nejdříve vybudovala nové ostrovy a zavázala se, že je nebude militarizovat, svůj slib vzápětí nedodržela a militarizovala je.
Připomeňme si, že Čína slíbila zachování autonomie Hongkongu až do roku 2047, aby svůj slib v roce 2020 – o 27 let dříve – porušila. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v červenci 2020 prohlásil: “Hongkong bude dalším komunistickým městem pod absolutní kontrolou Číny.” Čínský režim své dohody zjevně nectí.
Vedení Komunistické strany Číny v Karibiku také vyvíjí diplomatické úsilí s cílem delegitimizovat Tchaj-wan (Čínskou republiku) a zároveň povzbudit karibské země k navázání diplomatických vztahů s Čínskou lidovou republikou.
Čínské dodávky vojenského a policejního vybavení do několika karibských států by se mohly stát předmostím pro budoucí “poradní skupiny” Čínské lidové osvobozenecké armády na západní polokouli. Čína již v Karibiku modernizuje letiště a námořní přístavy a to by mohlo zvýšit čínský geopolitický a vojenský vliv v regionu. Čínský ministr obrany Wej Feng-che již vyjádřil ochotu Číny prohloubit vojenskou spolupráci s karibskými zeměmi.
Čína již navíc investovala značné peníze do ekonomik protiamerických karibských socialistických států – Kuby a Venezuely. Etablování se Číny v karibském sektoru Nové Hedvábné stezky je pro zpravodajské pracovníky Komunistické strany Číny příležitostí k tomu, aby pomocí “dluhové pasti” karibské země ovládli a udělali je ekonomicky závislými na Číně. Například na Srí Lance vedlo nesplácení úvěru poskytnutého na modernizaci přístavu Hambantota ke ztrátě kontroly nad přístavem.
Čínská ofenzíva v Karibiku zatím spočívá především v “lékařské diplomacii“ – Čína poskytuje zemím v Latinské Americe, ale zejména ostrovním státům regionu, roušky, ochranné pláště a rukavice, plicní ventilátory, sanitky a léčiva. V květnu 2020 uspořádala Čína videokonferenci o COVIDu-19 s místopředsedy vlád devíti karibských zemí, které mají diplomatické vztahy s Pekingem. Videokonference se zúčastnily tyto země: Antigua a Barbuda, Barbados, Bahamy, Dominika, Grenada, Guyana, Surinam a Trinidad a Tobago.
Pozice světového lídra ve výrobě farmaceutických a zdravotnických prostředků umožňuje Číňanům získávat v regionu značný vliv. Čína již dodala 30 000 testovacích souprav na COVID-19 Jamajce, nejméně 100 000 roušek Kubě a přibližně 100 plicních ventilátorů Dominikánské republice. Čína také postavila nemocnice na Dominice, Svatém Kryštofu, Barbadosu a Trinidadu a dětskou nemocnici na Jamajce. Za dobu trvání epidemie COVIDu-19 darovala Čína zdravotnický materiál přibližně 15 karibským státům.
Čínští investoři investují miliony dolarů do turistických stavebních projektů. Čínské státem podporované stavební firmy staví hotelové resorty na Bahamách, v Guyaně a na Barbadosu. Pro americké bezpečnostní zájmy jsou však více znepokojující pokračující projekty rozšiřování námořních přístavů v Kingstonu na Jamajce a ve Freeportu na Bahamách, což je možná nová čínská operační základna nacházející se jen 140 kilometrů od pobřeží USA.
Další modernizace sponzorované Čínou probíhají v kubánských přístavech Santiago de Cuba a Mariel a v guyanském přístavu Berbice. Dalším čínským stavebním projektem, který si z hlediska jeho dopadu na národní bezpečnost USA zaslouží pozornost, je modernizace guyanského mezinárodního letiště Cheddi Jagan prováděná Čínou. Během druhé světové války tam byla základna amerického vojenského letectva. S ranvejí dlouhou přes 3 kilometry je toto letiště schopné přijímat čínská vojenská proudová letadla. Neshody ohledně podmínek původní smlouvy podepsané v roce 2011 jsou však zdrojem napětí mezi čínským dodavatelem a obvykle pročínskou guyanskou vládou. Čína má také zájem o přístup k nerostným surovinám – má zájem například o jamajský bauxit a guyanskou ropu.
Čínský režim v Karibiku účinně používá “měkkou moc” k šíření protiamerické diplomacie prostřednictvím svých velvyslanců a Konfuciových institutů. V tomto ohledu je obzvláště aktivní čínský velvyslanec v Surinamu Liou Čchüan, který se zasloužil o založení přibližně 10 z celkových 45 prokomunistických Konfuciových institutů v regionu – na Antigui a Barbudě, v Surinamu, na Bahamách, Barbadosu, Kubě, v Guyaně, Jamajce, Trinidadu a Tobagu a ve Venezuele. Tyto instituty šíří ideologii Komunistické strany Číny a působí proti Tchaj-wanu. V Surinamu – zemi, kde žije jedna z největších komunit Číňanů v Karibiku – má Konfuciův institut dobré podmínky pro nábor agentů.
Například Dominikánská republika zrušila své diplomatické vztahy s Tchaj-wanem v roce 2018, pravděpodobně proto, aby využila ekonomické příležitosti, které by jí vztahy s Čínou mohly přinést.
Zdá se, že Čína má v Karibiku nějaké vojenské plány. Letectvo Čínské lidové osvobozenecké armády darovalo Guyaně dopravní letadlo Harbin Y-12. Čínská lidová osvobozenecká armáda poskytuje vojenskou pomoc také Jamajce. Na Trinidad a Tobago byly policii dodány čínské motocykly a do Guyany policejní auta. Vybraní vojenští důstojníci prakticky ze všech karibských zemí navíc absolvují výcvik na čínských vojenských akademiích.
Pokud se Číně v Karibiku podaří vytvořit předmostí, mohly by USA v budoucnu čelit temnému opakování Kubánské krize z roku 1962. Čína by mohla trvat na tom, aby USA omezily nebo zcela ukončily svoji vojenskou přítomnost v západním Tichém oceánu výměnou za omezení aktivit Čínské lidové osvobozenecké armády v Karibiku – nebo za jakoukoliv jinou smlouvu, kterou si bude Čína přát.
Tvůrci politiky USA se musí agresivní expanzivní politikou Komunistické Číny v Karibiku vážně zabývat. USA by neměly dovolit letectvu a námořnictvu Čínské lidové osvobozenecké armády zřídit základny, které by mohly narušit svobodu plavby amerických obchodních lodí i vojenských konvojů, které by v případě vojenské krize zásobovaly spojence NATO. USA mohou jen těžko dovolit Číně ohrozit kteroukoliv zemi na západní polokouli, natož samotné USA.
- Lawrence A. Franklin, překlad původního textu: Chinese Military Bases in The Caribbean?, překlad: Libor Popovský
AMERIKA BUDE MÍT JINÉ STAROSTI
spojené s bojem proti antikomunistickým teroristickým vlasteneckým buňkám a rozpadem státu. Čína brzy zaplaví svět a nastolí nekonečnou pohodu komunismu do každé domácnosti. Vivat panda!!!
MORAVA A SLEZSKO NENÍ ŽÁDNÉ ČESKO !!!
VŠECHNY VOLBY BYLY PODVODNÉ !!! SMRT VLASTIZRÁDCŮM !!!
Americká kabala není USA, do Číny se neinfiltrují, tak kam nosatí šílenci utečou? No přeci zpět do EU, nás čeká bájný rozvoj a ráj na zemi EU!!! Pardóón je, nás gojímy čeká digitotalita s fašistickými metodami!!!
V Americe se jim bude pořád dařit, povedla se jim kouzelná věc.
Nakukali zbožným evangelikálům, že Boží království přijde , až se všichni česneci pŕemístěj do Izraele.
Potom prohlédnou., přijmou Krista a vypukne hotovej ráj.
Je to součást Božího plánu…
Rabíni sice přijmout Krista rozhodně nehodlaj, ale nemají nejmenší důvod rozmlouvat evangelikálům tuto skvjelou myšlénku.
Americké kostely jsou plné evangelikálů, Amík je velmi zbožný, to je známá věc.
https://www.youtube.com/watch?v=C74gvJ2b3e
Nový plán EU odhalen. Čína…
Co nechceš, aby druzí dělali tobě, nedělej jim.
Jak prosté, milý Wotstne
V případě, že ten druhý leží na ose planetárního zla, ofšem platí pravý opak.
Mogadišo na Potomacu ať si hlídá řečnický pultík stařeny Pelosi před znárodněním polonahým Vikingem a dementa Bidena, aby si nespletl k ránu jaderný kufřík s noční vázou. Zdá se, že s obojím budou trable.
Líp se to nedá říct!
Číňané dotahují věci dál, Rusové opustili i Kubu, ale vypadá to , jako přebytečná investice, neboť USA sežere čas , jako hluboký stát dvojčata /trojčata/. Odstupem času je vidět, v čím to bylo zájmu ,žádné strany ale byznys! Strany tu jsou jen pro nás, lid potřebuje zabavit a žít v dojmu, že je součástí rozhodování. Krásná ukázka- banky dostaly od tatíčka pokyn , zničit Trumpa.Ale, škoda mluvit. Dobré ráno
Ti kryplíci jsou naštvaní, když někdo podá pomocnou ruku “ jejich” Venezuele a obecně celou střední i jižní Ameriku považují za svůj majetek.
Bejvávalo.
A proč by ne? Enem emericka mandelinka muže obkličovat všechny staty mira, kroutit jim ruce, organizovat Dipe Stejtove barefky, vydirat, davat druhym ultimata, zřizovat si okupačni zakladny po celym globu?
Ať si Emeričani zvykaji na svou vlastni meducinku. Vic takovych mirovych zakladen u hranic USA. Nejen činskych ale tež ruskych!
USA potřebuji chranit před svetovym teroristou č.1!
Ale houby vojenská strategie, to je daleko horší strategie ekonomická. Proč by válčili a ničili hodnoty, když si vše prostě a obyčejně koupí? Snaží se ve světě etablovat ekonomicky a budují si nástupní prostory pro expanzi. Přístavy, letiště, železnice, ale i koupě vysloužilých politiků a úplatky stávajícím. U nás si koupili třeba Tvrdku, Nagyho, ale i Ovar je nějak podezřele vstřícný. Číňani na to jdou mazaně, to už dávno nejsou čistí komunisti, ale spíš fašisti, i když ona je to jedna banda, zda komouš nebo fašoun je jedno.
Fašizmus je jen variace kapitalizmu , komunizmus do toho netahejte !
Co je na tom špatného , že Čína někde něco staví a poskytuje pomoc , pořád je to lepší než americké bombardování a převraty !
Nebudu se divit, když toho staříka trefí demokratická kulka a svede se to na Trumpa, ale to až začnou prohrávat.
Já nechápu,proč by Čína nemohla mít základny v karibiku nebo klidně pro mě za mě třeba po celým světě???Co jim je po tom????Oni jsou taky rozlezlí jako mor po celým světě a ptali se na to někoho???Tak ať táhnou do prdele!!
pche! nech len zatopia bidetovi aj s jeho multikulti úderkou, okúsi vlastnú medicínu “vývozu demokracie” aj so sračkami okolo!!!!
Behem Kubanske krise byly USA jeste mocnost, to mohli Rusum vyhrozovat vojensky. Ted uz jsou jen lokalni poskoci majitelu USA. Strach uz z nich nemaji ani Rusove, ani Cinani. To je v poradku. Cim kdo zachazi, tim schazi.
Z diskuze na NR : V ČÍNĚ nepotřebovali nic privatizovat, ani “reformovat“a už 2 roky jsou nejsilnější ekonomikou světa.Do Číny si nepustili žádnou Rotschildovu, Morganovu, Rockefellerovu či GoldenSachsovu banku a to ani přes bílé koně, navzdory nabízeným výhodám.-Za dva roky vyprodukovala Čína víc cementu než USA za celé 20. století.-Délka vybudovaných cest –4 mil.km-300 tisíc mostů po celé zemi, z nich přes 1000 s délkou víc než 1 kilometr.-V roce 2016 postavili most z Hongkongu do Macau.-Předtím tam cesta trvala 1 hodinu na rychlostním člunu.-Za jeden rok se autopark Číny zvětšil o 20 miliónů automobilů.-Každý rok se v Číněpostaví 100 nových letišť.-Dále se například postavili gigantické viadukty s délkou 150 km a tunel o délce 28 km .-Vlak z Guangzhou do Guiyangu za jednu hodinu projede 510 mostů a 236 tunelů rychlostí 250 km/hod.-Za 30 roků v Číně zvětšili obytnou plochu 8 x a byty se přidělují i bezplatně.-Za10 let bude v Číně220 měst s počtem obyvatel přes 1 milión.———-Celá tato statistika je reálná díky jednoduchému číslu: Od roku 2000 v Číně popravili za korupci přes 10 000 politiků a úředníků!
Od roku 2000 v Číně popravili za korupci přes 10 000 politiků a úředníků!
xxxxxxxxxxxxxxx
Interesantní fakt, hodný zamyšlení.
Lidská hamižnost a chamtivost je nevykořenitelná, navzdory popravám bují jak bolševník
To je jeden z důvodů, proč nelze socialismus, potažmo komunismus zrealizovat.
Nevěřím tomu, že ÚV KSČ je spolek samaritánů
Ale Teng to řekl dobře – je jedno, jestli je kočka černá, nebo bílá, hlavně když chytá myši.
A wo tom to je.
Židáci drží při sobě, musulmani drží při sobě, Číňani drží při sobě, jen bílí kleténi drží při všech, kromě sebe
Jak to může asi dopadnout?
Spojené státy reprezentované “ duševně nemocným ztroskotancem” by se hlavně měli začít starat o svoje věci.
Nevidím rozdíl mezi americkými bitevníky v Jihočínském moři a týmiž , leč čínskými , v Karibiku.
To ještě Číňani sežerou hodně luskounů a netopejrů, než budou mít na zeměkouli tolik základen, jako agresivní Amíci.
Všimnul si někdo, že už ani technologicky nejsou Amíci to, co bývali?
Boeingy jim padají jako hrušky, zas další zahučel do moře někde v Indonésii.
Je to jejich jedna z vlajkových lodí, velmi významná.
Airbus a jistě i jiní výrobci letounů si mnou pacičky , to je jasná věc.