cina
20.10.2020
Kategorie: Ekonomika

Čínská politika “dluhové pasti” vůči rozvojovým zemím

Sdílejte článek:

LAWRENCE A. FRANKLIN

  • Si Ťin-pchingovy dopravní tepny jsou nyní rozšířeny po celém světě a sahají až k Džibuti – strategickému námořnímu bodu v Africe ležícímu západně od Arabského poloostrova – a Ekvádoru – který má třetí největší zásoby ropy v Jižní Americe.
  • Ekonomické výhody některých dohod uzavřených mezi Čínou a chudými zeměmi “třetího světa” v Africe a Latinské Americe jsou však sporné. Zdá se, že skrytým cílem těchto smluv je uvrhnout již tak zbídačené země do permanentní ekonomické závislosti na Číně.
  • Je nabíledni, že cíle globálních čínských programů BRI jsou nejenom ekonomické, ale i strategické a politické. Zdá se, že projekty BRI neslouží Číně ani tak k získávání nových přátel, ale spíše k vytváření na Číně závislých zemí, jak v oblastech Západem zanedbávaných, tak i v západní sféře vlivu.
  • Není překvapivé, že konečným cílem čínské iniciativy “Nové hedvábné stezky” (BRI) je nahradit stávající politickou, vojenskou a ekonomickou dominanci liberálního demokratického Západu novým řádem, který bude naprosto pod kontrolou Komunistické strany Číny.

Obchodní a strategický program “Nové hedvábné stezky” (BRI, Belt and Road Initiative) bude hlavním odkazem zahraniční politiky předsedy Komunistické strany Číny Si Ťin-pchinga. Na začátku byla tato obchodní iniciativa představena jako moderní verze starodávné pozemní obchodní cesty – “Hedvábné stezky” – která spojovala Čínu s Evropou. “Nová hedvábná stezka”, která stejně jako její předchůdkyně protíná rozsáhlé stepi střední Asie, má údajně ekonomicky prospět všem zemím ležícím na její trase.

Po pozemní “Nové hedvábné stezce” přišel Si Ťin-pching brzy i s její námořní verzí – zřejmě proto, aby spojil čínské přístavy v Jihočínském moři s přístavy v Indickém oceánu, pokračoval do států Středního východu a nakonec se dostal do evropských přístavů. Zpočátku se tato iniciativa týkala pouze zemí podél trasy BRI. Nyní jsou však Si Ťin-pchingovy hlavní dopravní tepny rozšířeny po celém světě a sahají až k Džibuti – strategickému námořnímu bodu v Africe ležícímu západně od Arabského poloostrova – a Ekvádoru – který má třetí největší zásoby ropy v Jižní Americe. Ekonomické výhody některých dohod uzavřených mezi Čínou a chudými zeměmi “třetího světa” v Africe a Latinské Americe jsou však sporné. Zdá se, že skrytým cílem těchto smluv je uvrhnout již tak zbídačené země do permanentní ekonomické závislosti na Číně.

Dopravní koridory BRI mají zjevně prospět Číně, buď stimulací obchodu, nebo – pokud nebudou země schopné splácet své dluhy – přivlastněním si jakéhokoliv majetku, který si Čína zamane. Díky uzavření několika dvoustranných dohod bude Čína jako největší světový dovozce ropy schopna své zdroje ropy diverzifikovat. Čína s největší pravděpodobností také doufá, že si prostřednictvím Nové hedvábné stezky zajistí politické výhody. Země účastnící se projektu Nové hedvábné stezky s přátelským vztahem k USA a jejich spojencům by ze strachu ze ztráty velkých čínských investic do svých místních ekonomik mohly odmítnout případné bezpečnostní obavy Západu.

Existuje již spousta důkazů o tom, že země podílející se na Nové hedvábné stezce tlumí svou kritiku Číny v oblasti lidských práv. Mnoho islámských zemí například mlčí o čínském téměř genocidním zacházení s miliony muslimských Ujgurů v provincii Sin-ťiang. Některé muslimské státy dokonce vnitřní politiku Číny vůči Ujgurům pochválily. Pro Západem navrženou rezoluci odsuzující zacházení Číny s Ujgury nehlasoval v OSN ani jeden stát s muslimskou většinou.

Kritici čínského programu BRI (Nové hedvábné stezky) poukazují na to, že čínské smlouvy o půjčkách nejsou transparentní a že jsou mnohdy vyděračské a neberou ohled na místní zájmy. Například Srí Lanka poté, co nesplnila své dluhové závazky vůči Číně, postoupila Pekingu svůj přístav Hambantota. Venezuela dodává Číně ropu místo plateb ve své bezcenné měně. Ekvádor vyvážel 90 % své produkce ropy do Číny již na začátku Si Ťin-pchingovy vlády, a možná dokonce pod tržní cenou. Navíc se zdá, že Ekvádor není schopen zabránit plundrování mořského bohatství poblíž své svrchované námořní ekonomické zóny v okolí souostroví Galapág stovkami čínských rybářských lodí. “Prostě to tam všechno vyloví!” řekl námořní kapitán, který si nepřál být jmenován.

Kritici také obviňují Čínu, že smlouvy BRI uzavírá přednostně se zeměmi, které mají autoritářské režimy. Peking například investoval v ZimbabweLaosu a Venezuele. A v poslední době kritizuje Západ Čínu za to, že distribuuje do zemí přidružených k BRI svou technologii rozpoznávání obličeje – do zemí jako je Bolívie, Venezuela a Ekvádor.

Vzhledem k lhostejnosti Číny k lidským právům svých vlastních občanů nás jistě nepřekvapí, že se k lidským právům občanů hostitelských zemí chová Čína naprosto stejně. Například v Ekvádoru vyvolala čínská těžba nerostných surovin a minerálů protesty kmenů Chívarů a Waorani znepokojených dopadem této těžby na jejich životní prostředí. Některé z čínských infrastrukturních projektů jsou přínosné, ale nákladné – například výstavba železniční trati z keňského hlavního města Nairobi do přístavu Mombasa – jiné jsou naprosto zbytečné. Jedním z takových zbytečných a jen málo užitečných projektů je silnice postavená čínskými inženýry v Ugandě z hlavního města Kampaly na mezinárodní letiště v Entebbe. Očekává se, že tento projekt zlepší dopravu, ale pro Ugandu nebude mít žádné jiné výhody – kromě přesunu místních zdrojů do Číny.

Další vadou obrovských čínských půjček na financování infrastrukturních projektů je to, že hostitelské země jsou nuceny přijmout to, co předseda Komunistické strany Číny Si Ťin-pching nazývá “čínskými charakteristikami”. Když se Peking pustí do výstavby nějakého infrastrukturního projektu, tak do hostitelské země dopraví velké množství čínských pracovníků, zřídí pro ně vlastní ubytovací prostory, a po dokončení projektu se všichni vrátí zpět do Číny. Při realizaci těchto projektů dochází k najímání jen mála nebo žádných místních pracovníků a místní obyvatelé od čínských kvalifikovaných odborníků nezískají žádné dovednosti. Některé čínské týmy si přivezou dokonce i vlastní kuchaře a v hostitelské zemi se jen zřídka zapojují do společenských aktivit.

Je nabíledni, že cíle globálních čínských programů BRI jsou nejenom ekonomické, ale i strategické a politické. Zdá se, že projekty BRI neslouží Číně ani tak k získávání nových přátel, ale spíše k vytváření na Číně závislých zemí, jak v oblastech Západem zanedbávaných, tak i v západní sféře vlivu.

Není překvapivé, že konečným cílem čínské iniciativy “Nové hedvábné stezky” (BRI) je nahradit stávající politickou, vojenskou a ekonomickou dominanci liberálního demokratického Západu novým řádem, který bude naprosto pod kontrolou Komunistické strany Číny.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ludmila Kárská 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Vítězslav Nováček 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 20 371,00 Kč
Vybráno 58.20%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 571 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 3,46 out of 5)
Loading...
politicon.cz
37 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.