BABISROUSKA
2.3.2020
Kategorie: Politika

Čínská chřipka: Vláda dělá, co může, virus co chce

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPrvní případy výskytu čínské chřipky v Česku jen potvrzují, že ve světě v pohybu není prakticky možné šíření viru zastavit. A všude na světě je v tom ještě spousta politiky.

Česká vláda zvažuje podle premiéra Andreje Babiše další opatření proti šíření viru. V Událostech Babiš oznámil záměr zrušit letecké spojení s Milánem a Benátkami. Obávám se, že tato opatření stejně problém šíření čínské chřipky nevyřeší, pouze ztěžuje opozičním politikům vykřikovat, že vláda proti šíření nemoci nic nedělá.

 

V amerických médiích jsem už dokonce zaregistroval „analýzy“ toho, jak by mohla čínská chřipka ovlivnit prezidentské volby. Jde o to, že americká ekonomika nyní jede na slušné obrátky a v případě, že se ekonomice daří, má stávající prezident usilující o znovuzvolení velké šance na to, aby obhájil mandát. Analytici, kteří stojí proti Donaldu Trumpovi, tak vymýšlejí scénáře toho, že pokud by se začala čínská chřipka masivně šířit i ve Spojených státech, mohlo by to podlomit výkon amerického hospodářství a to by mohlo nahrát demokratickému kandidátovi. Úvahy o tom, že by případná recese americké ekonomiky mohla vyhlídky Trumpa snížit, se už v liberálních médiích objevovaly i před tím, nyní ale dostávají „nový impuls“. Odpůrci Donalda Trumpa nyní očividně sázejí na „čínskou kartu“. Trump si však je této situace vědom a požádal svého viceprezidenta Mike Pence, aby se ujal řízení státních opatření proti šíření viru. Nicméně, demokraté budou opatření kritizovat jako „nedostatečná“ a někteří senátoři za Demokratickou stranu už vyžadují uvolnit na boj se šířením nemoci až 9 miliard dolarů, což je třikrát více než počítá americká vláda.

Obecně však lze konstatovat, že opatření jako karanténa mohou být účinná, pokud se podaří vypátrat všechny kontakty. Jestliže se ale někdo s nákazou, jako v případě oné americké turistky z Milána, pohybuje mezi lidmi a šíří nemoc až do doby, než je izolován na Bulovce, lze očekávat i šíření této nemoci v Česku. Podle Andreje Babiše Itálie situaci „podcenila“, ale to zřejmě není nic proti tomu, až se nemoc začne šířit v afrických státech. Politici na celém světě tak mají „zaděláno“ na velký problém.

Japonsko zatím počítá s konáním olympijských her, přitom právě v Japonsku je již řada případů. Přitom zejména v Japonsku se lidé k sobě co se respiračních onemocnění týče, chovají mnohem ohleduplněji než u nás v Evropě. U nás se diskutuje o tom, že by se omezil počet účastníků na akcích podobně, jako to udělala Itálie. První možnou „obětí“ by mohl být světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě.

Zásadní je při tom ale jednoznačně tento fakt – v době, kdy je svět, tj. lidé, v permanentním pohybu, je naprosto iluzorní očekávat, že se šíření infekční nemoc typu čínské chřipky podaří zcela zastavit. Vždy lze zřejmě dosáhnout pouze zpomalení jejího šíření. Přenašeči nemoci přitom zřejmě vůbec nemusí na sobě cítit nějaké velké příznaky. O to je to komplikovanější.

V médiích proběhla zpráva, že jistý medicínský výzkumný tým v Izraeli tvrdí, že by mohl mít účinnou vakcínu proti čínské chřipce do několika týdnů. Zatím totiž Světová zdravotnická organizace předpokládá získání vakcíny do 18 měsíců. To by zřejmě změnilo situaci do té míry, že by velká až drakonická omezení pohybu a konání akcí typu olympiády mohla být odvolána. Doufejme, že lékařské týmy budou úspěšné a vakcína spatří brzy světlo světa.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 133,00 Kč
Vybráno 46.10%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 861 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,10 out of 5)
Loading...
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)