BABISROUSKA
2.3.2020
Kategorie: Politika

Čínská chřipka: Vláda dělá, co může, virus co chce

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPrvní případy výskytu čínské chřipky v Česku jen potvrzují, že ve světě v pohybu není prakticky možné šíření viru zastavit. A všude na světě je v tom ještě spousta politiky.

Česká vláda zvažuje podle premiéra Andreje Babiše další opatření proti šíření viru. V Událostech Babiš oznámil záměr zrušit letecké spojení s Milánem a Benátkami. Obávám se, že tato opatření stejně problém šíření čínské chřipky nevyřeší, pouze ztěžuje opozičním politikům vykřikovat, že vláda proti šíření nemoci nic nedělá.

 

V amerických médiích jsem už dokonce zaregistroval „analýzy“ toho, jak by mohla čínská chřipka ovlivnit prezidentské volby. Jde o to, že americká ekonomika nyní jede na slušné obrátky a v případě, že se ekonomice daří, má stávající prezident usilující o znovuzvolení velké šance na to, aby obhájil mandát. Analytici, kteří stojí proti Donaldu Trumpovi, tak vymýšlejí scénáře toho, že pokud by se začala čínská chřipka masivně šířit i ve Spojených státech, mohlo by to podlomit výkon amerického hospodářství a to by mohlo nahrát demokratickému kandidátovi. Úvahy o tom, že by případná recese americké ekonomiky mohla vyhlídky Trumpa snížit, se už v liberálních médiích objevovaly i před tím, nyní ale dostávají „nový impuls“. Odpůrci Donalda Trumpa nyní očividně sázejí na „čínskou kartu“. Trump si však je této situace vědom a požádal svého viceprezidenta Mike Pence, aby se ujal řízení státních opatření proti šíření viru. Nicméně, demokraté budou opatření kritizovat jako „nedostatečná“ a někteří senátoři za Demokratickou stranu už vyžadují uvolnit na boj se šířením nemoci až 9 miliard dolarů, což je třikrát více než počítá americká vláda.

Obecně však lze konstatovat, že opatření jako karanténa mohou být účinná, pokud se podaří vypátrat všechny kontakty. Jestliže se ale někdo s nákazou, jako v případě oné americké turistky z Milána, pohybuje mezi lidmi a šíří nemoc až do doby, než je izolován na Bulovce, lze očekávat i šíření této nemoci v Česku. Podle Andreje Babiše Itálie situaci „podcenila“, ale to zřejmě není nic proti tomu, až se nemoc začne šířit v afrických státech. Politici na celém světě tak mají „zaděláno“ na velký problém.

Japonsko zatím počítá s konáním olympijských her, přitom právě v Japonsku je již řada případů. Přitom zejména v Japonsku se lidé k sobě co se respiračních onemocnění týče, chovají mnohem ohleduplněji než u nás v Evropě. U nás se diskutuje o tom, že by se omezil počet účastníků na akcích podobně, jako to udělala Itálie. První možnou „obětí“ by mohl být světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě.

Zásadní je při tom ale jednoznačně tento fakt – v době, kdy je svět, tj. lidé, v permanentním pohybu, je naprosto iluzorní očekávat, že se šíření infekční nemoc typu čínské chřipky podaří zcela zastavit. Vždy lze zřejmě dosáhnout pouze zpomalení jejího šíření. Přenašeči nemoci přitom zřejmě vůbec nemusí na sobě cítit nějaké velké příznaky. O to je to komplikovanější.

V médiích proběhla zpráva, že jistý medicínský výzkumný tým v Izraeli tvrdí, že by mohl mít účinnou vakcínu proti čínské chřipce do několika týdnů. Zatím totiž Světová zdravotnická organizace předpokládá získání vakcíny do 18 měsíců. To by zřejmě změnilo situaci do té míry, že by velká až drakonická omezení pohybu a konání akcí typu olympiády mohla být odvolána. Doufejme, že lékařské týmy budou úspěšné a vakcína spatří brzy světlo světa.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 14 821,54 Kč
Vybráno 42.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 805 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,10 out of 5)
Loading...
politicon.cz
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.