cina
11.8.2019
Kategorie: Společnost

Čína: Perfektní high-tech totalita

Sdílejte článek:

JUDITH BERGMAN

  • Cenzura v Číně je převážně automatizovaná a dosáhla “bezprecedentní úrovně co se týče přesnosti, strojového učení a rozpoznávání hlasu a obrazu.” – Cate Cadell, Reuters, 26. května 2019.
  • Stejně jako v jiných komunistických režimech, jako například v bývalém Sovětském svazu, komunistická ideologie netoleruje žádné konkurenční narativy. “Náboženství má větší autoritu a inspiruje hlubší věrnost, než stát… Tato charakteristika náboženství jej v očích totalitních despotů, jako byli Stalin, Hitler a Mao Ce-tung učinila naprosto nepřijatelným…” – Prezident Institutu náboženské svobody (Religious Freedom Institute) Thomas F. Farr, výpověď před Komisí Kongresu USA pro Čínu, 28. listopadu 2018.
  • V roce 2018 bylo v Číně v provozu odhadem 200 milionů bezpečnostních kamer a do roku 2020 jich má být 626 milionů. Cílem Číny je zřejmě “Integrovaná společná operační platforma”, která bude integrovat a koordinovat záběry z bezpečnostních kamer s technologií rozpoznávání obličeje. Systém bude pracovat také s biometrickými daty, číslem občanského průkazu, poznávacími značkami vozidel a informacemi o vlastnictví vozidla, zdravotními údaji, plánovaném rodičovství, osobními bankovními údaji, právními údaji a trestním rejstříkem. Zároveň bude monitorovat i “neobvyklé činnosti” občanů a shromažďovat jakékoli další relevantní údaje, které o nich lze získat, jako jsou jejich náboženské aktivity a cesty do zahraničí.
  • V současné době docílila Čína toho, o čem mohli Stalin, Hitler a Mao jen snít. Čína je bezchybný totalitní stát, plně využívající digitální technologie. Jednotlivec se nemá v Číně před vševědoucím dohledem komunistického státního aparátu kam schovat.

30. výročí zmasakrování demonstrantů protestujících 4. června 1989 na náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men Kuang-čchang) čínským režimem je dobrou příležitostí ke zdůraznění extrémní cenzury panující v Číně pod vedením Komunistické strany Číny a prezidenta Si Ťin-pchinga.

O masakru na náměstí Nebeského klidu se v Číně eufemisticky mluví jako o incidentu ze 4. června’. Komunistická strana Číny se zjevně obává, že jakákoli zmínka, natož veřejná vzpomínka na tuto historickou událost, by mohla vyvolat protirežimní nepokoje, které by ohrozily její absolutní moc.

Internet je v Číně pod kontrolou Komunistické strany a její hlavní internetový cenzor – Správa čínského kyberprostoru (CAC, Cyberspace Administration of China), založená v roce 2014 – zavedl přísnou cenzuru. Podle zprávy agentury Reuters zavedla CAC v květnu 2017 další přísná pravidla vyžadující, aby byly všechny internetové zpravodajské platformy “řízeny redaktory schválenými stranou a celostátními nebo místními vládními internetovými a informačními kancelářemi. Řadoví pracovníci těchto internetových platforem musí mít od centrální vlády certifikát o zpravodajském proškolení.”

Nevládní organizace Freedom House, ve zprávě Svoboda na internetu v roce 2018 (Freedom on the Net 2018), ve které hodnotila svobodu na internetu v 65 zemích v roce 2018, umístila Čínu na úplně poslední místo svého žebříčku. Nevládní organizace Reportéři bez hranic (Reporters without Borders) ve svém celosvětovém indexu svobody tisku vydaném v roce 2019, zařadila Čínu na 177. místo ze 180 zemí, hůře se umístila pouze Eritrea, Severní Korea a Turkmenistán. Výbor pro ochranu novinářů (CPJ, Committee to Protect Journalists), při svém sčítání uvězněných novinářů v roce 2018 napočítal v Číně nejméně 47 uvězněných novinářů, ale podle CPJ by tento počet mohl být mnohem vyšší: “Úřady záměrně brání úniku takových informací na veřejnost.” V březnu 2019 CPJ vyšetřoval nejméně tucet dalších případů, včetně zatčení (v prosinci 2018) 45 přispěvatelů do internetového magazínu Bitter Winter, který monitoruje stav lidských práv a náboženské svobody v Číně, a na který se Čína zaměřila jako na cizí nepřátelskou webovou stránku.

Při “citlivých” příležitostech, například při výročí masakru na náměstí Nebeského klidu, jsou blokovány celé webové stránky. Wikipedie byla před výročím masakru zablokována ve všech jazycích od dubna 2019. Čínská verze Wikipedie je ovšem zablokována již od roku 2015. Webové stránky jako například Google, Facebook, Twitter, Instagram a další jsou rovněž v Číně dlouhodobě zablokovány.

Při “citlivých” příležitostech je zablokováno také vyhledávání určitých výrazů, v minulosti byla dokonce zablokována i běžná, neškodná slova jako “dnes” nebo “zítra”.

V případě letošního výročí masakru na náměstí Nebeského klidu přijala Komunistická strana Číny tvrdá opatření již v lednu 2019: Správa čínského kyberprostoru na svém webu 3. ledna oznámila, že zahájila novou kampaň proti “negativním a škodlivým informacím” na internetu. Kampaň měla trvat šest měsíců a měla tak pokrýt i výročí masakru na Tchien-an-men 4. června. Definice “negativních a škodlivých informací” přitom zahrnuje naprosto všechno – jakýkoli obsah, který je “pornografický, vulgární, násilný, hrůzný, podvodný, pověrčivý, urážlivý, výhružný, pobuřující, a senzacechtivý, nebo je to fáma, nebo se týká hazardních hernebo je to šíření škodlivého životního stylu a špatné kultury”musí být odstraněn ze všech internetových platforem. CAC dodala“Ti, kdo umožní ilegální chování na internetu, nebudou tolerováni a budou přísně potrestáni.”

Podle nedávné zprávy agentury Reuters je nyní v Číně cenzura převážně automatizovaná a dosáhla “bezprecedentní úrovně co se týče přesnosti, strojového učení a rozpoznávání hlasu a obrazu.”Zpráva cituje čínské cenzory:

“Někdy říkáme, že umělá inteligence je skalpel a člověk je mačeta… Když jsem začal dělat tuto práci před čtyřmi lety, mohli jsme odstranit jen fotografie týkající se masakru na náměstí Nebeského klidu, ale dnes je umělá inteligence daleko přesnější.”

Silná cenzura probíhá v Číně souběžně s tvrdým potlačováním náboženské svobody. Prezident Institutu náboženské svobody (Religious Freedom Institute) Thomas F. Farr v listopadu 2018 před Komisí Kongresu USA pro Čínu vypověděl, že současný čínský náboženský útlak je “nejsystematičtější a nejbrutálnější pokus o kontrolu čínských náboženských komunit od kulturní revoluce.” Stejně jako v jiných komunistických režimech, jako například v bývalém Sovětském svazu, komunistická ideologie netoleruje žádné konkurenční narativy.

“Náboženství má větší autoritu a inspiruje hlubší věrnost, než stát,” napsal Farr. “Tato charakteristika náboženství jej v očích totalitních despotů, jako byli Stalin, Hitler a Mao Ce-tung učinila naprosto nepřijatelným…”

Brutální náboženský a kulturní útlak Tibeťanů v Číně probíhá již téměř 70 let, Čína se však nesnaží zničit jen tibetské náboženství. Čínská lidová republika vnímá i křesťanství jako hrozbu již od svého založení v roce 1949. Podle Rady pro zahraniční vztahy (Council on Foreign Relations“to bylo obzvláště brutální na vrcholu Kulturní revoluce (1966 – 1976), kdy byly svatostánky ničeny, zavírány nebo vyvlastňovány státem a praktikování náboženství bylo přísně zakázáno.”Někteří křesťanští duchovní byli téměř 30 let vězněni. V posledních letech je útlak křesťanů v Číně opět na vzestupu. Od konce 90. let minulého století se čínský režim zaměřil také na hnutí Fa-lun-kung.

Čínská vláda zavírá po celé zemi kostely, odstraňuje kříže a místo nich vztyčuje čínskou vlajku. Ježíšovy obrazy nahrazuje fotografiemi prezidenta Si Ťin-pchinga. Děti, příští nositelé komunistické ideologie, mají striktně zakázáno chodit do kostela. V září 2018 zavřela Čína jeden z největších ilegálních kostelů v Pekingu “Chrám Sion”. V prosinci 2018 došlo k zatčení pastora Wanga Yi z ilegální církve Ranního deště a jeho ženy, oba byli obviněni z “podněcování k podvracení státu“, což je trestný čin, za který lze uložit trest odnětí svobody až do výše 15 let. Spolu s pastorem a jeho manželkou bylo zatčeno více než 100 členů této církve. V dubnu 2019 zatkly čínské úřady katolického kněze, otce Petra Čang Kuang-ťüna, hned po mši, kterou celebroval na Květnou neděli. Údajně to byl v dubnu již třetí případzatčení katolického kněze.

Podle důvěrného dokumentu, který získal internetový magazín Bitter Wintermonitorující stav lidských práv a náboženské svobody v Číně, se Čína v současné době chystá tvrdě zakročit proti křesťanským církvím s vazbami na zahraniční náboženské komunity.

Vláda také posílá Ujgury do internačních táborů na politickou převýchovu. Většina Ujgurů žije v západočínské provincii Sin-ťiang, je jich asi 11 milionů a jsou to převážně muslimové. Oficiální čínské zdroje vysvětlují, že tábory jsou středisky odborného vzdělávání a jejich účelem je zastavení hrozby islámského extremismu. Podle zprávy z roku 2017“Uighur Foreign Fighters: Underexamined Jihadist Challenge” (Ujgurští zahraniční bojovníci: Podceněný džihádistický problém) Mezinárodního centra pro boj proti terorismu (International Centre for Counter-Terrorism) v Haagu, zorganizovali Ujgurové v Číně několik teroristických útoků. Tato zpráva dále uvádí:

“Ujgurové se považují za oddělenou a odlišnou etnickou, kulturní a náboženskou menšinu, lišící se od čínské většiny Chanů, kteří jim vládnou. Základem náboženské, etnické a vlastenecké identity Ujgurů je jejich vymezování se vůči Chanům, což vede některé z nich k násilným akcím, jejichž cílem je vytvoření vlastního státu, Východního Turkestánu…”

“… radikální islámská ideologie existující mimo Čínu je pro mnoho Ujgurů přitažlivá, a proto se podílejí na násilném džihádu, který chápou jako součást své náboženské identity a jako způsob, jak dále bojovat proti čínským úřadům.”

“Číňané používají bezpečnostní složky k hromadnému věznění čínských muslimů v koncentračních táborech,”řekl Randall Schriver, asistent ministra obrany USA pro bezpečnostní záležitosti v Asii a Pacifiku. “Na základě našich odhadů by mohl být v detenčních centrech uvězněn nejméně milion Ujgurů, ale pravděpodobně jsou tam uvězněny až tři miliony občanů z ujgurské populace čítající přibližně 11 milionů.”

Podle serveru The Epoch Times, jsou v čínských detenčních táborech Ujgurové omamováni drogami, mučeni, biti a vražděni smrtícími injekcemi. “Stále si pamatuji odpověď čínského úředníka, když jsem se jej zeptala, jaký zločin jsem spáchala?”řekla Mihrigul Tursun, žena, která se svými dvěma dětmi uprchla do Spojených států. “Bylo mi řečeno: ‘Jste Ujgurka, a to je samo o sobě zločinem.'”

Fyzické pronásledování náboženských menšin však zřejmě Komunistické straně Číny nestačí, neboť zahájila ve školách po celé zemi kampaň proti křesťanství. Studenti jsou nuceni přísahat, že se nikdy nepoddají náboženské víře.učitelé jsou indoktrinováni, aby “zajistili, že výuka a vzdělávání budou vždy dodržovat správný politický směr.” Ve školách byla zcenzurována výuka klasiků světové literatury: Z knihy Robinson Crusoe Daniela Defoea byly vypuštěny odkazy na bibli a z povídek Antona Pavloviče Čechova a z pohádek Hanse Christiana Andersena byly vymazány odkazy na nedělní bohoslužby a na Boha.

Kromě toho je ve školách zakázáno používat “citlivá” slova týkající se náboženství, jako například “modlitba”.

Jak při potlačování náboženství, tak při cenzuře svobody projevu, využívá Komunistická strana Číny k dosažení svých cílů nejmodernější technické prostředky. Podle různých zpráv je provincie Sin-ťiang pokusným místem pro sledovací a bezpečnostní technologie. Podle zprávy zveřejněné v deníku The Guardian jsou Ujgurové “pečlivě sledováni kamerami umístěnými nad vesnicemi, na nárožích a na budovách mešit a škol. Lidé, kteří každodenně dojíždějí do práce, procházejí kontrolními stanovišti, kde jsou naskenovány jejich obličeje a zkontrolovány jejich telefony.” Čína používá technologii rozpoznávání obličeje, která vyhodnocuje záběry kamer a porovnává je se seznamem podezřelých.

V roce 2018 bylo v Číně v provozu odhadem 200 milionů bezpečnostních kamer a do roku 2020 jich má být 626 milionů. Cílem Číny je zřejmě Integrovaná společná operační platforma, která bude integrovat a koordinovat záběry z bezpečnostních kamer s technologií rozpoznávání obličeje. Systém bude pracovat také s biometrickými daty, číslem občanského průkazu, poznávacími značkami vozidel a informacemi o vlastnictví vozidla, zdravotními údaji, plánovaném rodičovství, osobními bankovními údaji, právními údaji a trestním rejstříkem. Zároveň bude monitorovat i “neobvyklé činnosti” občanů a shromažďovat jakékoli další relevantní údaje, které o nich lze získat, jako jsou jejich náboženské aktivity a cesty do zahraničí.

V současné době docílila Čína toho, o čem mohli Stalin, Hitler a Mao jen snít. Čína je bezchybný totalitní stát, plně využívající digitální technologie. Jednotlivec se nemá v Číně před vševědoucím dohledem komunistického státního aparátu kam schovat.

 

Autor: Judith Bergman, překlad původního textu: China: The Perfect High-Tech Totalitarian State, překlad: Helena Kolínská, Libor Popovský

Judith Bergman je komentátorka, právnička, politická analytička a významná spolupracovnice Gatestone Institute.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 721,00 Kč
Vybráno 36.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 183 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,43 out of 5)
Loading...
loading...
103 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.