Arktida – v níž jak Spojené státy, tak i Rusko udržují vojenskou přítomnost – je známá tím, že je bohatá na uhlovodíky. Číňané ve svých nárocích na tak cenný zdroj energie zjevně nechtějí zůstat pozadu.
Stejně jako čínský prezident Si Ťin-pching prosazuje iniciativu Nová hedvábná stezka (Belt and Road Initiative), usiluje také o vytvoření “Polární hedvábné stezky“ pro lodě, o které se domnívá, že se otevírá kvůli tání ledovců způsobenému globálním oteplováním. Zdá se, že tato víra pramení z teorie “otevřeného polárního moře“, podle níž by se polární moře vytvořené změnou klimatu nakonec dalo využít pro komerční účely.
Čína v lednu 2018 v rozsáhlém dokumentu “Arktická politika“ uvedla:
“Čína za účelem lepšího poznání Arktidy navýší své kapacity a schopnosti v arktickém vědeckém výzkumu a bude usilovat o hlubší pochopení přírodních zákonů, které Arktidu ovlivňují. Čína má v úmyslu vytvořit příznivé podmínky pro lepší ochranu, rozvoj a správu Arktidy.”
“Při ochraně Arktidy bude Čína aktivně reagovat na změnu klimatu v Arktidě, chránit její jedinečné přírodní prostředí a ekologický systém, podporovat její vlastní klimatickou, environmentální a ekologickou odolnost a respektovat různorodou sociální kulturu Arktidy a historické tradice tamějšího domorodého obyvatelstva.”
“Pro rozvoj Arktidy navýší Čína své kapacity a schopnosti při využívání aplikované arktické technologie, posílí technologické inovace, ochranu životního prostředí, využívání zdrojů a rozvoj námořních tras v Arktidě a přispěje tak k hospodářskému a sociálnímu rozvoji Arktidy a ke zlepšení životních podmínek místních obyvatel.”
“Čína se bude podílet na řízení Arktidy a bude se podílet na regulaci a řízení záležitostí a činností souvisejících s Arktidou na základě pravidel a mechanismů. Čína je odhodlána uplatňovat stávající rámec mezinárodního práva, včetně Charty OSN, Úmluvu OSN o mořském právu (UNCLOS), smlouvy o změně klimatu a životním prostředí a příslušná pravidla Mezinárodní námořní organizace a řešení různých tradičních i netradičních bezpečnostních hrozeb prostřednictvím globálních, regionálních, mnohostranných a dvoustranných mechanismů a budovat a udržovat spravedlivý, rozumný a dobře organizovaný systém správy Arktidy. Na vnitrostátní úrovni bude Čína regulovat a spravovat záležitosti a činnosti související s Arktidou v rámci své jurisdikce v souladu se zákonem, trvale zlepšovat svou schopnost porozumět, chránit a rozvíjet Arktidu a aktivně se účastnit mezinárodní spolupráce v záležitostech Arktidy.”
Navzdory čínským cílům – “technologické inovaci” a “ochraně životního prostředí” – se Spojené státy obávají vojenských záměrů Pekingu. Podle Pentagonem nově zveřejněné“Výroční zprávy pro Kongres: Vojenský a bezpečnostní vývoj v Čínské lidové republice 2019″ (“Annual Report to Congress: Military and Security Developments Involving the People’s Republic of China 2019″):
“Čína zvýšila aktivity a angažovanost v arktické oblasti od doby, kdy získala status pozorovatele v Arktické radě v roce 2013. Čína v lednu 2018 zveřejnila strategii pro Arktidu, která prosazuje ‘Polární hedvábnou stezku’, a ve které se Čína označila za” Blízký Arktický stát” a identifikovala zájmy Číny jako přístup k přírodním zdrojům a námořním komunikačním linkám (SLOCs) a prosazovala obraz “odpovědné důležité země” v záležitostech Arktidy. Strategie zdůrazňuje čínské ledoborce a výzkumné stanice na Islandu a v Norsku jako nedílnou součást jejich realizace. Země sousedící s Arktidou vyjádřily znepokojení nad rozšiřujícím se potenciálem a zájmem Číny v tomto regionu. Civilní výzkum by mohl podpořit posílenou čínskou vojenskou přítomnost v Severním ledovém oceánu, což by mohlo zahrnovat rozmístění ponorek v regionu jako odstrašující prostředek proti jaderným útokům.”
Vzhledem k tomu, že Čína již nasadila protilodní řízené střely a rakety země-vzduch a plánuje také postavit plovoucí jaderné elektrárny a rozmístit je v Jihočínském moři, je pravděpodobné, že Peking plánuje totéž i v Arktidě.
Administrativa ve Washingtonu by měla čínskou námořní aktivitu v Arktidě pozorně sledovat. Tvrzení čínské vlády, že cílem její arktické politiky je “vytvořit příznivé podmínky pro lepší ochranu, rozvoj a správu Arktidy”, je stejně falešné jako dřívější popis iniciativy prezidenta Si Ťin-pchinga Nová hedvábná stezka (Belt and Road Initiative) jako projektu pro světový “mír a spolupráci, otevřenost a inkluzi, vzájemné poznání a vzájemný prospěch.”
Arktická politika Číny i její iniciativa Nová hedvábná stezka (Belt and Road Initiative) se jeví jako cesta k tomu, aby Čína dosáhla globální hegemonie.
Je autor placen od řádku? Nebo opakování je matka moudrosti? Nebo nas považuje za debily?
Za cé je správně, soudě podle jména ….. DEBILINA GHOSHAL
nejagresívnější výroky ohledně “práva” na severní mořskou cestu zní z USA a z obranného uskupení NATO.
Tam myslí si autorka že “Čínské nároky” jsou špatné nebo dobré? Nebo že jsou menší/horší než Americké/Ruské…
Ani jedni tam nemají co dělat….
..díval jste se někdy na mapu ?
Aktivizace Číny je přirozená vzhledem k její velikosti a ekonomické síle a zákonům silnějšího, které USA stejně jak skoro všechny mocenská centra v historii uplatňovala na ostatních.
Rozdíl mocenského prosazování mezi USA a Čínou je zatím zásadně odlišný. USA prosazuje Hard power a Čína Soft power ovlivněný Konfuciánským myšlením.
Já dávám přednost obchodu před válkou. Čínský systém postupu považuji za demokratičtější než válečný americký. Dává větší možnost volby proti přímému diktátu a vnucované islamizaci.
Přímo směšné je uvádět Čínu jako komunistickou a USA jako vzor demokracie.
Arktida je Rusovo, tedy naše slovanská.
Jsem zvědav, jak se o vlivu v tomto perspektivním regionu budou obě supervelmoci domlouvat.
To už je možná lepší Amerika, která nemá zatím ani jeden ledoborec.
Kdyby nebylo Američanů byl by na světě klid.
No a co? Když se to Číně podaří, ať si získá vliv klidně nad Tramtárií. Amíci chtějí koupit Grónsko, Aljašku se jim už od Ruského Cara koupit podařilo. Rusové tam mají své přirozené území… už není co dělit. Nebo si snad někdo myslí, že by měli Arktidu obsadit Židé a muslimové? panenko skákavá
Pane prezidente Xi Jinpingu, kupte prosím Vás už konečně Evropu a udělejte tady pořádek.
To se nikdy nepodaří, protože kolaboranti a vlastizrádci jako ty již brzy poletí z okna.
Pane prezidente DonaldeTrumpe, vybudujte u nás, stejně jako v Polsku, základnu US ARMY a udělejte tady pořádek. Je to tu třeba jednou provždy vyčistit od příznivců komunistů čínských i ruských.
” Je to tu třeba jednou provždy vyčistit od příznivců komunistů čínských i ruských.”
To se nikdy nepodaří, protože blbbbci jako vy (plurál – abys nemyslel, že ti vykám) je trvale a stabilně vytváříte. – Na st(r)áž!