schillerovárouska
22.2.2021
Kategorie: Ekonomika

Cifršpiónka ministryní financí

Sdílejte článek:

REBELANT

Každého občana našeho státu musí přímo fascinovat, jak skvělou cifršpiónku máme za ministryni financí ve firmě Český stát. Doufám, že použitý slang není žalovatelný, protože dobrý, případně skvělý účetní je opravdu k nezaplacení.

Počátkem prvního desetiletí jsem nějakou dobu pracoval v dosti velké strojírenské firmě v Ostravě, kde byl ekonomickým náměstkem mladý inženýr, nějaký Mirek D. Nezapomenu na jeho občas používaný bonmot na poradách vedení, kdy vystoupení uváděl svým oblíbeným „omlouvám se, já jsem jen obyčejný blbý ekonom, ale…“ a pokračoval konkrétní argumentací, třeba kterou zakázku je nutné uspíšit kvůli fakturaci a zajištění peněz do firmy, jaký typ nákladů nám podezřele roste, uváděl predikce hospodaření, ptal se, čím může pomoct a tlačil ostatní k lepším výsledkům, neboť jak si firma vydělala, takové pak byly výplaty lidí odshora dolů, samozřejmě včetně i jeho odměn. Ten ekonom chodil často i do provozů, aby si zakázky „ohmatal“.
.
To naše vrchní cifršpiónka má sakra jinou rozlišovací schopnost, i pokud se týká číselných řádů. Ale myslím taky úplně jiný přístup, než ten „blbý ekonom“ z Ostravy. Zdá se, že ona finance neřídí, ale nechává si je prostě jen počítat..

Jen se podívejme na průběh plnění státního rozpočtu za loňský rok. Už po únoru, kdy jsme o nějakém viru zaslechli jen něco z hodně vzdáleného východu, schodek 27,4 miliard. Pak přišla konečně spásná pandemie! Tomu se říká zásah v pravou chvíli. Následovalo velmi lehce prosazené navýšení schodku na 500 miliard Kč a konečně to pravé pohodové hospodaření. Z cizího. To snad musí přinášet… vrcholné vzrušení. Všichni okolnosti známe, není třeba zabíhat do podrobností.

.

Ale musím opět, jako ve své minulé úvaze, předložit jednoduchý propočet: Pokud by se 500 miliard nasměrovalo na ochranu ohrožených 2 milionů lidí, na každého by připadalo 250 tisíc Kč a na ostatních by si třeba ještě nenamutovaný virus vybil zuby, nebo tykadla či co to má. Ale to je jen soukromá laická spekulace. A navíc by tuto strategii musela prosadit alespoň Evropa, když ne celý svět, jenže pro odvážná rozhodnutí nejsou v dnešní době osobnosti, všechny ty současné trpí komplexem předběžné opatrnosti.

Ale zpět k naší nejvyšší účetní. Všechny přece musí fascinovat, s jakou, přímo akademickou, rozvahou a s laskavým shovívavým pochopením pro ty, co tomu nerozumějí, ale hlavně s bohorovným klidem vždy prezentuje zatraceně nepříznivou skladbu příjmů a výdajů. A účetnicky přesně vysvětluje, v čem ten, ne schodek, ale hluboký sešup, spočívá. Stejně tak, jako když nutnost deficitů prosazovala i v době vysoké konjunktury.

Teď se za koviďáka schová vše, kdejaké plýtvání, křivení ekonomiky, kontroverzní přesuny peněz. Ano, ty ztrácejí hodnotu, o to větší částky musí tedy být ve hře. O tržní ekonomice, například bez dotací, jsme asi měli mnozí dříve úplně jiné představy. A tak i letos plánovaně klopýtneme na cestě k Budelíp o dalších půl bilionu. Ale blíží se volby, už se těším na rouškovné č. 2.

A nakonec ty úplatky voličům a další dajboželehko vyhazované miliardy, vše dárky od našich potomků, paní vrchní účetní přesně zanese do položek, které by měly správně znít NEMÁ DÁTI/DAL.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Mirko Hampl 170,- Kč

Celkem za měsíc: 4 725,00 Kč
Vybráno 13.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 209 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,39 out of 5)
Loading...
politicon.cz
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.