islam-demonstration
23.11.2019
Kategorie: Multikulturní soužití

Čí to bude vina, až se bojovníci Islámského státu vrátí zpět do Evropy?

Sdílejte článek:

CON COUGHLIN

  • Americký prezident Donald Trump osobně několikrát apeloval na evropské lídry, aby převzali zodpovědnost za své občany, kteří bojovali za Islámský stát. Poté co Evropané tento krok odmítli s odůvodněním, že jejich návrat domů by zvýšil riziko islámem inspirovaných teroristických útoků…
  • Nyní existuje velice reálná možnost, že se Islámský stát, který před pouhým rokem utrpěl katastrofální porážku – zničení svého takzvaného kalifátu – bude schopen znovu zformovat díky hordám osvobozených džihádistů z Evropy i odjinud, kteří se znovu zařadí ke svým původním jednotkám.
  • Pokud se tak stane a Islámskému státu se podaří zorganizovat novou vlnu teroristických útoků proti západním cílům, budou evropští lídři moci obviňovat z odmítnutí převzetí odpovědnosti za činy svých občanů, bez ohledu na to jak jsou hanebné, jen sami sebe.

Od té doby, co se Američany vedené koalici podařilo zničit většinu Islámského státu, zůstala nevyřešena jedna zásadní otázka: co dělat s tisícovkami bojovníků Islámského státu, kteří byli zajati a jsou nyní drženi v detenčních centrech vedených Kurdy.

Tento problém je závažný zejména s ohledem na asi 2 500 zahraničních bojovníků – většina z nich jsou držitelé evropských pasů – a jejich rodinných příslušníků, kteří opustili své domovské země, aby bojovali za Islámský stát.

Když si uvědomíme hloubku jejich zrady – obrátili se zády k zemi, kde vyrostli a která se o ně starala, aby se připojili k Islámskému státu – je naprosto pochopitelné, že se západní vlády zhrozily, když poražení bojovníci Islámského státu a jejich rodiny oznámili, že se chtějí vrátit domů.

Například v Británii se hodně diskutovalo o případu Shamimy Begum, která jako 15letá opustila svůj domov ve východním Londýně, aby se stala manželkou bojovníka Islámského státu.

Počátkem tohoto roku se objevila ve špatném stavu v Kurdy spravovaném táboře a odtamtud vzrušeně volala, aby jí bylo povoleno vrátit se domů navzdory tomu, že jí britská vláda mezitím odebrala její britské občanství. Na svůj požadavek obdržela stručnou zprávu, ve které Londýn trval na tom, že tím, že se rozhodla připojit k zakázané teroristické organizaci, jejíž hlavním cílem je provádět teroristické útoky na britské cíle, ztratila právo být britskou občankou.

Odmítavé stanovisko britské vlády se dočkalo podpory široké veřejnosti. Tento postoj byl patrný i v ostatních evropských zemích, jako třeba ve Francii, ze které mnoho jejích občanů odcestovalo do Sýrie a Iráku a vstoupilo do služeb Islámského státu.

Elementární nechuť evropských vlád mít cokoliv společného s těmi, kteří odešli ze svých domovských zemí, aby bojovali za Islámský stát, je naprosto pochopitelná. Tento postoj však vůbec neřeší problém mnoha zahraničních bojovníků zadržovaných v kurdských táborech, kteří nyní v důsledku tureckého vojenského vpádu do severní Sýrie mohou uprchnout a znovu se připojit k Islámskému státu.

Tento problém Trumpovu administrativu zajisté trápil již dlouho předtím než turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zahájil svoji vojenskou ofenzívu proti milicím syrských Kurdů v severní Sýrii, kde byli bojovníci Islámského státu zadržováni.

Washington rychle přijal odpovědnost za těch pár svých občanů, kteří dobrovolně bojovali za Islámský stát, repatrioval je do USA a začal je trestně stíhat. Američtí úředníci doufali, že když USA půjdou příkladem, tak se Evropané nechají přesvědčit a své občany repatriují.

Americký prezident Donald Trump osobně několikrát apeloval na evropské lídry, aby převzali zodpovědnost za své občany, kteří bojovali za Islámský stát. Poté co Evropané tento krok odmítli s odůvodněním, že jejich návrat domů by zvýšil riziko islámem inspirovaných teroristických útoků, jim Donald Trump pohrozil, že tyto zahraniční bojovníky bez nějakých cavyků vyhodí na hranicích příslušných evropských zemí.

Nyní se v důsledku Erdoganovy vojenské invaze do severní Sýrie obavy Washingtonu naplnily. Většina zajatých bojovníků Islámského státu je držena v táborech daleko od vojenského konfliktu mezi Turky a Kurdy, jako například v rozlehlém internačním táboře Al-Hol ve východní Sýrii. Již se ale objevily zprávy, že bojovníci Islámského státu utekli z detenčního zařízení v severní Sýrii. Navíc kurdští velitelé odpovědní za ostrahu internačních táborů v jiných částech Sýrie varovali, že musí přeskupit své vojáky, aby pomohli obraně kurdského území před postupem Turků, tím vzrůstá pravděpodobnost, že větší množství bojovníků Islámského státu využije situace k útěku.

Nyní existuje velice reálná možnost, že Islámský stát, který před pouhým rokem utrpěl katastrofální porážku – zničení svého takzvaného kalifátu – se bude schopen znovu zformovat díky hordám osvobozených džihádistů z Evropy i odjinud, kteří se znovu zařadí ke svým původním jednotkám.

Pokud se tak stane a Islámskému státu se podaří zorganizovat novou vlnu teroristických útoků proti západním cílům, budou evropští lídři moci obviňovat z odmítnutí převzetí odpovědnosti za činy svých občanů, bez ohledu na to jak jsou hanebné, jen sami sebe.

 

Con Coughlin je redaktor deníku The Daily Telegraph specializující se na obranu a zahraniční události a významný spolupracovník Gatestone Institute.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ludmila Kárská 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 19 121,00 Kč
Vybráno 54.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 249 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...
politicon.cz
37 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.