workers2
18.1.2019
Kategorie: Ekonomika

Chybí nám v ČR opravdu pracovníci?

Sdílejte článek:

VÁCLAV PAVLOVEC

Dnes a denně slýcháme, jak jedině cizí pracovní síly mohou zachránit naší ekonomiku. Většina těchto úvah je ale neúplná či přímo zcestná.

Znáte to – máme tolik a tolik volných pozic, ale jen tolik a tolik uchazečů (či lépe řečeno lidí přihlášených na úřadech práce).

Někteří komentátoři z tohoto stavu vyvozují, že jen masivní přísun pracovníků z ciziny vyřeší tuto nerovnováhu. Neberou v potaz:

  1. Zažíváme trvalý převis poptávky po naší práci. To znamená, že je čas zvednout cenu. To je rozumnější řešení, než držet cenu uměle nízko pomocí přísunu levných pracovníků odkudsi. Naše práce je totiž velmi kvalitní a je hloupé ji prodávat pod cenou.
  2. Momentálně nepracují u nás jen ti, kteří pracovat dlouhodobě odmítají – a je jich dost. Na vině je přebujelý a nevyvážený systém dávek, který těm, kteří se jej naučí systematicky dojit, zajišťuje poměrně pohodlné parazitování. To je nutno změnit. Proč bychom měli dovážet pracovníky z ciziny, aby vydělávali na sociální dávky lenochům?
  3. Naše skrytá nezaměstnanost je značná. Začíná nabírat podobné rozměry, jako za komunistů. Jen je jiná. Dnes máme přerostlé úřady, které vážou značné počty pracovních sil, jen aby kontrolovaly ten zbytek lidí, kteří ještě vykonávají produktivní práci. Dále mnoho zbytečných neziskovek, které jsou přisáty na národní či mezinárodní dotace a vykonávají neproduktivní činnosti, přičemž mnohdy ještě překážejí těm produktivním.
  4. Masivní přísun pracovníků z ciziny je řešení velmi krátkozraké. Vytváří krátkodobě řešení převisu poptávky po práci, ale dlouhodobě vytváří sociální problémy, spojené se značnými náklady, které společnosti zůstanou trvale.
  5. Vracím se k bodu 1: převis poptávky po naší práci. Ten převis vzniká také tím, že zahraniční matky našich montoven platí za výrobky z těchto montoven uměle podseknuté předací ceny. Zde zcela selhávají naše finanční úřady (stávající instituce, nepotřebujeme nové!), které pověsí každé babičce kořenářce s nůší na krk kasu EET, ale tyto velké úniky zcela ignorují.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 15 750,00 Kč
Vybráno 45.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 207 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
7 komentářů