hong-kong-864884_960_720
18.9.2019
Kategorie: Společnost

Chvála imperialismu

Sdílejte článek:

JAN SOLDÁT

Zní to jak z povedené rasistické anekdoty: obyvatelé Hongkongu, tedy etničtí Číňané, demonstrují před Britskou ambasádou, zpívají God save the Queen a prosí své bývalé koloniální vládce o pomoc před jejich vlastními bratry z pevninské Číny. Je to vtipné i smutné zároveň. Ale otevírá to také důležitou otázku, kterou řeší Evropa i USA ohledně integrace migrantů, vojenských zásahů jinde ve světě a tzv. exportem demokracie. Stručně řečeno: je kolonialismus sprosté slovo? Jsou kolonialismus a imperialismus špatné samy o sobě?

Stejně stručná odpověď zní: ne.

Už jenom položení těchto otázek je dnes provokující, někde dokonce už i nepřípustné (např. na některých anglosaských univerzitách), ale obsahuje životně důležitou hlubší rovinu:máme šířit naše západní hodnoty do jiných částí světa? Tedy jinými slovy: jsou naše “západní hodnoty” universální a měly by se jimi řídit i ostatní? Důvěřujeme a věříme jim natolik, abychom je přáli i ostatním, protože je chápeme prostě jako správné?

V současné době chápeme pojem Západ a západní civilizace jako oblast Evropy a USA. Nějak jsme si na to zvykli a nedochází nám, že tomu dříve bylo jinak. Naše civilizace byla formována v daleko širsích oblastech vymezených nejprve výboji Alexandra Makedonského a nástupnickými říšemi jeho satrapů a posléze hranicemi římské říše. Patřila nám celá oblast středomoří, severní Afrika, střední Asie i některá území Blízkého Východu. Tam všude se mluvilo stejným jazykem, koiné, tam všude se vyznávaly podobné hodnoty. S příchodem křesťanství se to ještě více zcelilo, i přes výrazné rozdíly mezi Východním a Západním křesťanstvím. Oblasti, které dnes vnímáme jako bytostně islámské, spadaly dříve pod Byzantskou říši a vyznávala se tam křesťanská víra. Proč by tomu tam opět v budoucnu nemohlo být?

Jako Slované, jako indoevropané, jsme z podstaty, imperiální. Jsme tím, kým jsme, jen díky drsnému a systematickému obsazení Evropy a Severní Ameriky, a z původních národů, které tam žili, nezůstalo skoro nic. Prosadil se náš styl života, naše myšlení, naše kultura. Je to snad zlé? Nesjsem darwinista, ale přiznejme si, v dějinných bitvách jsme se ukázali být nejživotaschopnějším “kmenem”. Máme se snad za to dnes stydět?

A křesťanská víra je také velmi imperiální. Usiluje o to, slovy Nového Zákona, aby se šířila do všech koutů světa a “aby se před jménem Ježíšovým sklonilo každé koleno – na nebi, na zemi i pod zemí – a k slávě Boha Otce každý jazyk aby vyznával: Ježíš Kristus jest Pán”. V takovém světě, který Písmo a křesťané chápou jako naplnění Kristova díla ne zemi, není místo pro Buddhu nebo Mohammeda. Vše má patřit Kristu. Imperialismus upřímný a naprostý.

Jako Evropan a jako křesťan nechápu pobouření nad tím, že by celý svět měl sdílet naše hodnoty. Vždyť jsou správné a celý svět žije z vědeckých a kuturních úspěchů naší civilizace. Kritizují nás, ale kupují naše zboží a kopírují to nejhloupější z naší kultury. Nabídněme jim to nejlepší, a vraťme se na svá bývalá území. V Hongkongu už to pochopili.

 

Autor: Jan Soldát

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Soňa Holcová 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 764,00 Kč
Vybráno 33.61%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 842 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 3,31 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.