ucitelka
2.6.2019
Kategorie: Společnost

Chudáci politici a vyhořelí učitelé

Loading...
Sdílejte článek:

VIKTOR PONDĚLÍK

Čeští politici jsou chudáci. Vždyť si to jenom vezměte: naslibovali svým voličům už tolik věcí, že se zjevně vyčerpalo vše, co se slíbit (a nakonec vesměs nevyplnit) dalo. A protože už se zřejmě se žádnými novými slovy přijít nedá, musí začít omílat i bláboly, které už tu byly. A pokud nechtějí být nudní se všemi těmi demokraciemi, zvýšeními platů a dávek, dotacemi, příspěvky, slevami, spoluprací s „Evropou“ více ve prospěch své vlasti a podobně, na co už lidi vesměs dávno neslyší, mají-li aspoň kousek zdravého rozumu, nezbývá jim než vsadit na něco, co už se stihnulo zapomenout.

A tak hnutí STAN otřepalo myšlenku, jež se českým učitelům zamlouvala už za starých časů. Za dob, kdy ještě byli aspoň v něčem ochotni politikům uvěřit.

Toto hnutí navrhuje, aby měli čeští učitelé… po deseti odpracovaných letech nárok na roční placené tvůrčí volno. Které by bylo možno využít dejme tomu k zahraničním stážím, práci v oboru či dalšímu studiu.

Mělo by se to týkat učitelů středních, základních a mateřských škol. Ti by si prý měli v případě zájmu jednoduše požádat ředitele školy o až roční tvůrčí volno, které by jim bylo poskytnuto, a na oplátku by se museli jenom věnovat uvedeným činnostem a pak prokázat, že ten čas skutečně strávili tvůrčím způsobem.

Stát by to prý přišlo asi na jednu a půl miliardy korun ročně, a přesto prý už se pro tuto myšlenku nadchli i poslanci dalších českých politických stran, rozhazovačných vládních i škudlivých opozičních. Protože…

…by to prý zkvalitnilo výuku na českých základních a středních školách. Protože je prý dvacet procent českých učitelů „vyhořelých“ a má-li je práce zase začít bavit, musí dočasně vypnout. A navíc by takovýto bonus měl zvýšit atraktivitu učitelské profese, jež je daleko od ideálu.

A tak by prý zkrátka měli mít čeští učitelé po každých deseti odpracovaných letech nárok na rok placeného tvůrčího volna. Před dvěma lety to navzdory podpoře od ministryně školství Valachové neprošlo, ale co kdyby teď náhodou ano?

Kdyby to dnes prošlo… Česká republika by neměla tolik „vyhořelých“ učitelů. Ale jinak bych v tom osobně přínos neviděl. Protože už dnes nejednou nemá kdo učit, oprašuje se i to, že by mohli zase učit i lidé bez náležitého vzdělání, což bylo před nemnoha lety zakázáno, protože tu měli zůstat a také zůstali jen plně kvalifikovaní vyučující, oni údajně jediní garanti kvality. A kdyby si každý kantor mohl požádat a jít dočasně dělat něco jiného, tvůrčího, co by se stalo?

Už v tuto chvíli by leckde neměl pomalu kdo učit. A obávám se, že by už nikdy lépe nebylo, protože až by „zkostnatělí“ učitelé zjistili, jak to chodí v jiných profesích, je otázka, kolik by se jich ještě do toho „zatraktivněného“ českého školství bylo ochotno vrátit.

Autor: Viktor Pondělík

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Eduard Ezer 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Roman Dejmal 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč

Celkem za měsíc: 8 215,00 Kč
Vybráno 23.47%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 195 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
46 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.