4.10.2015
Kategorie: Multikulturní soužití

Chtěl pomoci uprchlíkům a poskytl jim přístřeší. Zničili vše. Děsivá zkušenost křesťana z Moravy

Sdílejte článek:

SKN 04|10|2015

Milí farníci, bratři a sestry, rád bych vám sdělil moji zkušenost s ubytováním muslimské rodiny u nás doma. V roce 2007 jsem pomáhal v uprchlickém táboře v Zastávce u Brna spoluorganizovat vánoční besídku a dárky pro uprchlíky a jejich děti. Po skončení akce si mne vyhlídl otec čečenské rodiny a pozval mne k nim do pokoje. Zde mi se svou manželkou líčili svůj těžký život, válku v Čečensku, jejich riskantní útěk za hranice, vyvraždění rodiny apod. Neubránil jsem se dojetí a slzám.

Rozhodl jsem se, že těmto chudákům, kteří toho tolik prožili, musím pomoci, a ihned jsem jim věnoval určitou finanční částku. Vyměnili jsme si telefonní čísla a já jim slíbil, že jim pomohu, jak jen budu moct. Začal jsem pro tuto rodinu shánět oblečení, pro děti hračky, čokolády, cukroví atd. To se vždy opakovalo na Vánoce a Velikonoce. Mezitím jsem obvolával a komunikoval s úřady – s Odborem azylové a migrační politiky při Ministerstvu vnitra, obtěžoval jsem poslance a senátora Jaromíra Štětinu, aby mi pomohl této čečenské rodině získat azyl a trvalý pobyt. Svou osobou jsem dával záruku a v případě udělení azylu jsem se i zavázal, že se postarám o jejich ubytování – bydlení.

Asi po roce, po několika mých návštěvách a nemalých finančních výdajích se jim nakonec podařilo azyl získat. Tím pádem tato rodina se dvěma malými dětmi musela opustit Zastávku u Brna, která je jen pro uprchlíky, a přestěhovali je do kasáren někde u Karlových Varů. Tehdy mi čečenský otec rodiny zavolal a sdělil, že se zde nedá žít, že čekají třetí dítě a že je musím dostat pryč a v Brně najít byt. Začal jsem tedy u nás v Brně shánět byt. První odmítli, neboť byl malý, byt 2 + 1. Další byl moc vysoko v paneláku. Další byl daleko od středu města. Jen podotýkám, že jsme s manželkou měli již našich sedm dětí a bydlíme stále v bytě 2+1. Byl jsem zoufalý, a nevěděl jsem, kde je ubytovat. Tehdy mě napadla bláznivá myšlenka: Vždyť moji rodiče mají krásnou chalupu 2+1 u Kroměříže. Tam bychom je mohli dočasně ubytovat. Mým rodičům a celé rodině se to moc nezamlouvalo, ale přesvědčil jsem je, že jako křesťané máme pomáhat druhým lidem…

chalupa

Bylo to v době prázdnin a my jsme byli na dovolené v Německu, když se ozvali z Ministerstva vnitra, že nám druhý den stěhují čečenskou rodinu do domu u Kroměříže. Dovezli je nákladním autem, ani jsme nestihli vystěhovat nábytek a veškeré vybavení domu. Tudíž, jsme tam vše nechali k jejich používání. První moje velké překvapení bylo, že hned ve dveřích, když budoucí podnájemník spatřil na chodbě a pak i v kuchyni dřevěný kříž, tak mi rázně řekl: „Jirí, toto sundej, to tady nebude.“ Oponoval jsem, že to přece nikomu nevadí, že zde kříž visí od nepaměti, a že my jsme křesťané. Když jsem se neměl k sundání našeho křesťanského symbolu, těhotná muslimská žena vylezla na ledničku, aby kříž konečně sundala. A tehdy se také zeptali oba manželé, zda zde všechno vybavení v domě zůstává. Odpověď zněla ano, je to zde pro vás, na přechodnou dobu, než se vám podaří získat jiné, a třeba lepší bydlení.

Za pár dní paní porodila třetí dítě a já jsem se snažil, aby ve svém novém dočasném domově byli šťastni a nic jim nechybělo. Každou chvíli jsem tam s tatínkem jezdil a opravoval vše, co se porouchalo, rozbilo a nefungovalo. Jednou, když už jsme jeli opět opravovat ucpaný záchod, byli jsme překvapeni, v jakém stavu dům nacházíme a co vše je opět zničeno a poškozeno. V tu chvíli můj otec jen poznamenal, když se vám tady nelíbí a všechno je zde špatné, tak se vraťte domů. V tu chvíli se na něj bývalý čečenský voják vrhl, držel pod krkem a křičel, že jej zabije a utopí v záchodě. Měl jsem strach, nejen z našeho podnájemníka, ale hlavně o mého otce. Se strachem v očích jsem přesto zasáhl a vše dobře dopadlo.

Jen chci poznamenat, že rodina již bydlela třetí měsíc zadarmo, neboť nebylo vyřízeno placení a úhrada za bydlení přes úřad ve Zlíně a potažmo přes Ministerstvo vnitra, protože dotyčná rodina odmítala jet do Zlína potvrdit a podepsat prohlášení, že již bydlí. Pokud utečenec získá azyl, je náš stát povinen zajistit a platit ubytování rodině po dobu 4 let. Tedy 4 roky bydlí rodina zdarma a ještě dostává příspěvek na děti a na další nezbytné výdaje. Vyřízení příspěvku na bydlení pro tuto rodinu, bylo zdlouhavé a vycházelo na 4500 Kč za měsíc. Asi po 3 nebo 4 měsících tedy začal stát platit za rodinu bydlení.

A po dalších 4 měsících nás čekalo další překvapení. Zavolali mně, abych hned přijel, že se stěhují pryč, neboť v domě se nedá bydlet, že jsme je podvedli, že dům je malý apod. Jel jsem opět k našim podnájemníkům, ale již s oběma rodiči, kteří byli majiteli domu. Když jsme přijeli, byli jsme šokováni, všechny ovocné stromy na zahradě pořezány a pokáceny, zahrádka zničená, popel a odpadky vysypány pod okny, ale největší šok byl, když jsme vešli do domu: nebylo v něm NIC. Veškerý nábytek, postele, skříně a vybavení zde nebylo, ani umyvadlo a lustry. Jediné, co na stěně viselo, byl obrázek Mekky.

Moje matka se nervově zhroutila a otec přestal komunikovat… V jediné skříni na dvoře pěstovali slepice, v druhé králíky a v pračce bylo zrní… Takže nyní, po 8 měsících naše pomoc měla skončit, problém byl i ten, že za bydlení vznikl dluh asi 14 000 Kč, který měl úřad ze Zlína zpětně uhradit. Začalo velké, nepříjemné a zdlouhavé jednání ohledně odchodu z domu a dluhu. Musel jsem své veškeré kroky konzultovat s právníkem, neboť i oni měli nějakého – svého právníka a jen čekali na mou chybu, či neuvážený krok. Zvali mě k přátelům, také muslimské rodině, kde pro mne mají nachystané peníze…

Tato pomoc čečenské rodině mě stála hodně času a finančních prostředků, a proto jsem nemohl nad dluhem mávnout rukou. Byl jsem v té době jediný pracující v naší 9členné rodině. V té době také začaly telefonáty na můj mobilní telefon, ať to rychle vyřeším, neboť dotyčný, který špatně mluvil česky, ví, kde bydlíme, a také ví, kam chodí naše děti do školy. Také jsem občas viděl cizí auto před naším domem…

Naštěstí a díky Bohu se to nějak vyřešilo a dům se nakonec se ztrátou podařilo prodat, neboť jsme se již do vesnice báli vrátit kvůli sousedům, kterým jsme taky zkomplikovali život. A po letech jsem se dočetl v novinách, že náš starý známý čečenský bojovník, vytvořil vymahačskou skupinu v Brně, a za těžké ublížení na zdraví, loupež, omezování svobody dostal 9 let. Myslím, že za dobré chování už může být také na svobodě. O setkání s nimi opravdu nestojím.

Ale přesto chci říci, že je potřeba uprchlíkům pomáhat, ale je rozumné a prozíravé rozlišovat, kdo tu pomoc potřebuje a vědět také, kdo je kdo. Nebrat si bezhlavě a naivně každého do domu. Je potřeba říci, že to není návštěva na 14 dní o prázdninách. Oni se na vás citově navážou, utvoříte si přátelství, zvláště pokud tam jsou děti. Je to jiná kultura, jiný svět, a pokud ti lidé prošli válkou, jsou poznamenaní. Chtěl jsem z lásky k lidem pomoci, ale nemůžu suplovat roli a úlohu státu, ten má na to prostředky a lidi, kteří se v tom denně pohybují.

Prosím, můžete-li pomoc těmto lidem, s rozvahou, poraďte se s ostatními a hlavně používejte zdravý selský rozum, uvědomte si, zda na to máte a budete také schopni v té pomoci vytrvat několik měsíců, či spíše několik let.

Ať vás Pán provází a Panna Maria ochrání.

Vše co jsem napsal, je pravda, ale přiznávám, že jsem nenapsal úplně všechno, některé věci či události jsem již z paměti vytěsnil, a také abych vás neděsil a neodradil od pomoci bližnímu. 

ZDROJ: svetkolemnas.info

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Radek Mrňa 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 4 705,00 Kč
Vybráno 13.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 36 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 3,95 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
55 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.