demonstracevaclavak
12.11.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Chtějí „liberální demokraté“ změnu režimu?

Loading...
Sdílejte článek:

KAREL ŠINDELÁŘ

SINDELARKJaké možnosti se nabízejí? Vlastně jedině změna režimu. Zrušení voleb. Náhrada demokracie nějakým jiným systémem, s jinou legitimitou.

Blíží se 17. listopad, státní svátek zvaný„Den boje za svobodu a demokracii.“ Letos výjimečný tím, že slavíme 30 let od pádu komunistického režimu. A jsme opět svědky toho, jak si i tento svátek snaží přivlastnit jedna zájmová a ideová skupina, která obvykle chápe sama sebe jako liberální demokraty.

Jsou jimi? Nejprve si rozeberme onu svobodu, přičemž „liberální“ by mělo naznačovat, že právě po svobodě tito lidé volají. Skutečnost je poněkud jiná. Ozývají se snad proti omezování svobody podnikání, bojují proti zelenému fanatismu? Nikoli, bojují spíše proti svobodě slova pod záminkou boje proti nenávisti a fake news.

Ovšem svobodu reálně neřeší vůbec, vlastně vyjma toho, že je dobrá jako marketingové heslo, ani nejspíše nevědí, co si pod ní představit.

Volají spíše po demokracii. Jak? Tím, že požadují rezignaci demokraticky zvoleného prezidenta a premiéra. Jasně, minimálně premiéra špatného. Omezujícího svobodu a nebojujícího proti reálným hrozbám demokracii. Ovšem stále jde o výsledek demokratických voleb. Co Milion chvilek a spol. nabízejí jako alternativu? To jsem nikde nenašel. Předčasné volby? Nesmysl, dopadnou s obrovskou pravděpodobností velmi podobně jako ty minulé. Takže vyhozené peníze.

Jaké možnosti se nabízejí? Vlastně jedině změna režimu. Zrušení voleb. Náhrada demokracie nějakým jiným systémem, s jinou legitimitou. Protože o tu jde. Současný premiér a prezident mají legitimitu vzešlou z voleb. Neustálými útoky na ně a jejich voliče (neplést s racionální kritikou politiky) není útočeno na jejich politiku, ale na samotnou podstatu demokracie, na legitimitu celého současného systému. Což je velmi nebezpečné, nevím, jestli je to záměr, nebo si nejsou vědomi důsledků svých ideí.

Zpět k původní myšlence. Co tedy dále? Přijdou s nějakým jiným systémem? Jde tedy o pokus o puč či revoluci? Historie zná více modelů. Monarchii, kde legitimita vycházela z rodové příslušnosti (a případně volby stavů, korunovace aj.). Vládu jedné strany, který bral legitimitu ve slibu vybudování socialistické a následně komunistické společnosti. Vojenskou diktaturu. Aristokracii.

Tito lidé by tedy měli jasně formulovat, co vlastně chtějí. Na jakém principu chtějí postavit svojí novou vizi společnosti. Ovšem mám pocit, že většině z nich to ani nedochází. Ani netuší, že svým bojem za svobodu a demokracii bojují jak proti svobodě, tak proti demokracii. Nedochází jim ani tak jednoduchá věc, že nastavením pravidla „k rezignaci premiéra a prezidenta stačí zaplnit Letnou“ způsobí, že v případě, že náhodou vyhrají volby „jejich“ kandidáti, tak se můžou rovnou začít připravovat na rezignaci, protože Letnou zaplní pro změnu druhá strana.

Zároveň se nabízí trochu paranoidní myšlenka, že i když tyto věci nedochází většině protestujících, neznamená to, že tu není nějaká menšina v pozadí, které to dochází velmi dobře. A že už má nějaký ten plán připravený, jen se o něj zatím nepodělila.

Zakončím myšlenkou, co měli listopady 39 a 89 společné. Vedle toho, že šlo o demonstrace proti nelidským, totalitním systémům, šlo také o protest proti systémům neuznávajícím nejen principy svobody a demokracie, ale též suverénních národních států. A dnes tu máme opět organizaci, která nerespektuje svobodu, demokracii a ani národní státy. Na Letnou s podporovateli této organizace opravdu nepůjdu, ale připomenu si raději tento rozměr Dne boje za svobodu a demokracii (mimochodem, to pořadí je důležité, ale to je na jiný článek).

PS.: Napadlo mě otázka, proč tento útok na samotnou podstatu legitimity demokratického zřízení, tedy výsledek demokratických voleb, nenaráží na výraznější odpor. A napadlo mě, zda to také nesouvisí s EU. Občané tuší, že reálná moc českých zastupitelů neodpovídá síle legitimity voleb a celý systém zastupitelské demokracie tak začíná legitimitu ztrácet i u těch, kteří na něj přímo neútočí. Vlastně proto, že jde o zastupitelskou demokracii jenom z části. A to je mnohem vážnější problém, než nějaké Čapí hnízdo.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2019: *****

Jiří Kubát 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,11 Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Eva Pilařová 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, ing. Jiří Nevrkla 300,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč

Celkem za měsíc: 9 390,11 Kč
Vybráno 26.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 943 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
37 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.