pohled_masaryk_web
28.10.2018
Kategorie: Historie

Chrám i tvrz – ke stému výročí Československa

Loading...
Sdílejte článek:

HANA LIPOVSKÁ

Slavíme výročí dne, kdy se náš odvěký senstal skutečností. Sto let od položení základního kamene našeho rodinného domu. Po celá staletí bydleli jsme jinde – tu skromněji, tu okázaleji, někdy na cizím, někdy s cizími. Sto let v životě našeho národa je nepatrně málo. Sto let v životě domu není mnoho. Ten dům jsme nenavrhli ani nepostavili. Neplatili jsme náklady stavby. Jsme jen jeho dědici.

Víme dobře, že některé trámy jsou povoleny, víme, kterými škvírami v oknech fouká, známe prkna prolezlá červotočem, víme o každé prasklině ve zdi. S obdivem se v jiných ulicích a jiných městech otáčíme za výstavnými vilami, a přece se stále vracíme domů, protože právě zde a nikde jinde stojí náš rodný dům. Dům, který má prý kdesi v základech zakopán poklad. Dům, který musíme předat další generaci v co nejlepším stavu. Dům, který nebyl, není a nikdy nebude na prodej.

Oslavujeme výročí československého rodinného domu právě tak, jako se oslavují výročí divadel, muzeí, mostů a chrámů. Oslavujeme výročí domu, nikoli rodiny, která jej po pět generací obývá. Oslavujeme výročí domu, který byl svědkem svateb, početí, zrození, křtů, slz i smíchu, hádek i radosti, modliteb i kleteb, úkladných vražd i šťastného stáří. Mnohokrát v dějinách byli jsme v našem vlastním domě jen nezvanými hosty, ale přesto jsme po celá staletí zůstali trojjediným národem Čechů, Moravanů a Slezanů. Dnešní centenium je tak oslavou znovupřevzetí zodpovědnosti za náš dům, za náš národ.

Milující otec by chtěl předat rodový dům, znak a podnik svému synu, aby v jeho práci našel pokračování. Chtěl by, aby se syn méně dřel. Chtěl by, aby jeho syn mohl svou energii soustředit nikoli na boj o samu existenci rodinného majetku, nýbrž na každodenní bitvu o jeho rozšíření a znásobení. Jen málokterému otci se jeho touha vyplní. Má-li syna schopného a dobrého, nepřeje mu často doba. Je-li doba příhodná, nepřeje rozmachu lenost rozmazleného potomka.

Pět generací žilo v novém domě českého národa během uplynulého století. Dvacet let prý trvá, než se zrodí a doroste jedna generace. Dvacet let trvala první republika ukončená mnichovskou zradou, dvě dekády ohraničují symbolická data let 1948 a 1968, dvě dekády čekalo Československo na pád Železné opony, dvě dekády plné a neokleštěné suverenity jsme zažili od Listopadu do Lisabonu. Každá generace musela znovu usilovat o vládu nad naší zemí. Není to úkol ani lehký, ani vděčný, neboť nikdy v dohledné době nenalezne konce.

Před dvaceti pěti lety sestěhovali jsme se v našem domě do jiného bytu. Menšího, ale hlavně vlastního. Sami se celé čtvrtstoletí staráme o opravy i přestavby, sami sekáme svůj díl trávníku, sami se snažíme udělat z domu domov. Máme dobré sousedy, se kterými se shodneme lépe než s kýmkoli jiným v naší ulici. Čím dál tím více však musíme při každé činnosti skládat účty uličnímu výboru, čím dál tím častěji za klíčovou dírkou tušíme naslouchající domovní důvěrnici. Čím dál tím rázněji musíme připomínat, že náš dům má plot, abychom naši rodinu ochránili od nenechavců. Čím dál tím obezřetněji musíme hlídat klíč od domovních vrat.  Čím dál tím bolestněji si uvědomujeme, že je náš dům uvnitř rozdělen.

Je rozdělena a rozdělována politická scéna, je rozdělena a rozdělována akademická obec, je rozdělena a rozdělována církev, jsou rozděleny a rozdělovány rodiny. Hledáme a vytváříme umělé příkopy, hrajeme falešnou hru na „my“ a „oni“, na město a venkov, mladé a staré, vysokoškoláky a nevysokoškoláky, ty, kdo volí „správně“ a ty, kdo volí „špatně“. Přestali jsme naslouchat hlasu rozumu a začali jsme se opájet cizími utopickými vidinami. Ztratili jsme odvahu bojovat a začali jsme se podvolovat, vyměnili jsme češství za světáčkovství. Chceme-li náš zděděný dům udržet, musíme se vrátit ke prutům Svatoplukovým. Ne k uniformám, ne k pochodům, ne k bezduché mechanické jednotě, ale k svornosti.

Národy neumírají. Národy se neustále obrozují a obnovují jako bájný pták fénix. Umírají a rodí se jenom státy. Kdyby náš národ za sto, dvě stě či tisíc let stál nad katafalkem potaženým trikolórou, kdyby se katedrálou Svatého Víta rozléhalo místo Te Dea Dvořákovo Rekviem, co bychom jako pozůstalí chtěli slyšet z úst smutečního řečníka? Chtěli bychom poslouchat žalozpěv nad pádem velkého domu? Chtěli bychom poslouchat o tisícerém selhání, hádkách a půtkách, o zradách a záštích, o nevěrách a záletech? Chtěli bychom snad raději naslouchat falešnému chvalozpěvu předčítanému z tuctové příručky pro řečníky čtvrtého řádu? Chtěli bychom slyšet dlouhé prázdné projevy pokryteckých řečníků, kteří se zajímají více o závěť než o člověka? Ne. Stačilo by nám slyšet jednu jedinou větu: „Dobrý boj bojoval, běh dokončil, víru zachoval.“

Ať má naše republika vyměřeno další staletí, nebo tisíce let, náš drahý národ český neskoná. Možná budeme ještě mnohokrát vězni ve vlastním domě, možná budeme ještě mnohokrát čelit pokusům o vloupání, možná budeme ještě mnohokrát z našeho domu vyhazováni, možná se ještě mnohokrát přestěhujeme do těsnějších kvartýrů či přepychových vil. Ať nás však čeká cokoli, náš národ pekla hrůzy slavně překoná.

Svatý Václave, Svatá Anežko Česká, Svatí Cyrile a Metoději, orodujte za nás!

Autor: Hana Lipovská

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2020: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Koubský 500,- Kč, Jiří Nováček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Pavel Janeček 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, ing. Jiří Lechner 800,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Josef Malý 250,- Kč, MUDr. Jiří Roh 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Mario Valent 484,78 Kč (20 eur), Karel Kubela 50,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Jurášek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Zuzana Karlová 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Jiří Novák 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Nezn. dárce 0,01 BTC, Eduard Ezer 500,- Kč, ing. Ivan Svoboda 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč


Celkem za měsíc: 19 920,78 Kč
Vybráno 56.91%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 54 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 4,44 out of 5)
Loading...
loading...
Loading...

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.