Yyy6fW6
19.7.2016
Kategorie: Doporučujeme, Politika

Chovat se, jako by komunismus nebyl?

Sdílejte článek:

JIŘÍ HANUŠ 19|07|2016

Komunistické myšlení a chování není passé. Neměli bychom je podceňovat.

Z radikálnější části pravicového spektra zaznívá dlouhodobě názor, že tematizovat komunismus je už zbytečné, že to neodpovídá dnešní realitě, že jsou priority současného politického střetu jinde. Tomuto pohledu je možné přisvědčit, pokud se jím rozumí nezáživné opakování vyčpělých pravd nebo pouze slavení výročí osvobození se od komunistické moci. Říkat dnes, že komunismus představoval společenské zlo, není skutečně ani objevné ani statečné, pokud zrovna nevycestujete na Kubu, Severní Koreje a pravděpodobně stále i do Číny. Jsou však tři důvody, proč si komunismus dnes připomínat a analyzovat jej, a to nikoli pouze ve vztahu k minulosti (to je důležité vždy), ale i ve vztahu k současné politické situaci.

Za prvé: komunismus představoval politický radikalismus, který byl v těsném vztahu k fašismu a nacismu. Představoval nikoli pouze jednu z politických ideologií 19. a 20. století, odlišnou od ostatních, ale jejich blízkou příbuznou. Rysy těchto ideologií a zločinných režimů, jež z nich vyrostly, tvoří naše, evropské dějiny. Komunismus nevznikl v Číně, byl tam zavlečen. Nevznikl ani v Rusku, tam došel svého hrůzného vrcholu. Vznikl ve střední Evropě. Nejenže nepřilétl z Marsu, ale vymysleli ho naši (pomýlení) blízcí předkové. Máme ho takříkajíc v rodině. Podobně jako nacismus či fašismus. Vyplatí se znát vlastní rodinu a jednat podle toho. Navíc, komunismus pořád  ještě neznáme tak dobře jako nacismus – byla to rakovina, založená na lži, která dlouhou dobu zatemňovala jeho podstatu. O nacismu a jeho zvěrstvech je třikrát více knížek než o komunismu, což vlastně není spravedlivé.

Za druhé: komunismus představoval ideologii, která nese znaky moderní doby. Komunismus se vyplatí poznat a je nutné nad ním přemýšlet, neboť jsme vystaveni strukturálně podobným jevům, které se projevují v dnešní době. Stěžují-li si současní radikální zastánci pravice na nové ideologie typu multikulturalismu, genderismu, klimatologismu a na politickou korektnost, je opravdu namístě se ptát, do jaké míry souvisejí tyto relativně nové fenomény právě se staršími ideologiemi typu komunismu. Je zarážející, jak je spojuje odkaz na humanistickou tradici a lákavou ideu všeobecného sbratření a míru. Je zarážející, jak je spojuje vyprázdnění původně silných myšlenek a jejich obrácení v jejich pravý opak – jak je tomu dnes například v lidsko-právní agendě. Je zarážející, jak je spojuje budování nového člověka a nutnost zásadních společenských změn. Zřejmě nějak podobně vypadal ve své době komunismus, kterému propadlo mnoho inteligentních a sociálně citlivých lidí. Jinými slovy: možná že novodobé ideologie, již opět tak snadno propadá Evropa a vlastně celý Západ, vycházejí ze stejných moderních kořenů jako komunismus.

Za třetí: uvedené dva body by stále ještě odkazovaly spíše k minulosti. Pokud chápeme komunismus jako radikální socialismus, který touží změnit člověka i společnost, pak není pouze reliktem minulosti. Je možné ho zaslechnout v prohlášení ministra Andreje Babiše, když mluví o tom, jaký je parlament žvanírna a že ho zajímá pouze vládnutí, nikoli politika v případné opozici. Je možné ho zaslechnout v prosazování ideálů totální rovnosti v projektech školní inkluze a dalších nesmyslných sociálních opatřeních současné vlády. Je jemně přítomen v politizaci soudní moci i médií, v neustále propagovaných změnách kulturních vzorců. Zdálo by se, že prostě vyvanul s rozpuštěním Sovětského svazu, to by však bylo příliš jednoduché. V projektu Evropské unie se v posledním desetiletí narážíme na znepokojující rysy podobností a analogií s projektem univerzální pseudojednoty a „mírováckých“ proklamací. Zmizela pouze komunistická vášnivost a nejextrémnější polohy. Vystupuje dnes v poněkud líbivějších podobách, jeho marxistické stíny jsou však stále mezi námi.

Samozřejmě, je otázka, která rozděluje českou politickou scénu a do jisté míry i samotnou pravici. Tou je vztah k současnému Rusku, kde již neexistuje komunistický režim. Je zapotřebí konstatovat, že Rusko nepředstavuje pro českou politiku zásadní prioritu – tou je bezkonkurenčně stav EU, postavení Německa v Evropě a případná rizika v bezprostředním pohraničí typu migrační vlny. Bylo by však naivní si Ruska úplně nevšímat, a to i vzhledem k našim přátelským vazbám k Polsku a Pobaltí. Rusko je dnes země, která se nedá jednoduše popsat – svou roli tam ovšem hrají i komunistické resentimenty v kombinaci s obnovením ruské mocenské politiky. Ta se nyní projevuje především symbolicky, i když jsou zde již varovné signály v ruském příhraničí. Ruské impérium tedy již nepředstavuje přímou komunistickou hrozbu, jeho demokratické deficity jsou však hluboké (rozdíl od západních deficitů je v tom, že Západ se může v rámci své obnovy k čemu vracet a navazovat především na kombinaci klasických křesťanských a liberálních hodnot, která v Rusku nikdy nezakořenila). Pokud Rusko není prioritou, není a nemůže být ani zapomenutou popelkou, k níž si můžeme dovolit velkorysou přezíravost. V tomto ohledu dává smysl heslo „Patříme na Západ, ne na Východ“.

Komunismus byl mnohokrát ve své historii podceněn. Podceňovali ho demokratické státy a přední světoví intelektuálové. S mnoha jeho důsledky však musíme žít i dnes, jakkoli se jeho nebezpečí výrazně umenšilo. V rámci radikálního socialismu, kulturního marxismu a různých svých převlecích nás jeho varianty obtěžují stále.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 13 377,- Kč
Vybráno 38.22%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 189 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,39 out of 5)
Loading...