Koruna
19.9.2018
Kategorie: Kultura a tipy

Chcete se podívat, jak vypadá Svatováclavská koruna, ale odrazují vás fronty?

Sdílejte článek:

České korunovační klenoty představují vzácný soubor předmětů, které se používaly jako odznaky vlády a moci českých králů. Samotný název napovídá, že se klenoty udělovaly při korunovaci. Jedná se konkrétně o Svatováclavskou korunu, královské jablko a královské žezlo. Právě Svatováclavská koruna je momentálně vystavena v Praze, přičemž prohlédnout si ji můžete, aniž byste museli stát v nekonečné frontě.

Svatováclavská koruna zdobí centrum Prahy

Svatováclavskou korunu momentálně najdete vystavenou v Obecním domě v Praze. Sice nejde o pravý klenot, ale jedná se o věrnou repliku. Pokud nejste žádný odborník, potom rozdíl vůbec nepoznáte. Prodejnu v Obecním domě provozuje Pražská mincovna, která nevybírá žádné peníze za to, že se přijdete na Svatováclavskou korunu podívat. Záleží pouze na vás, kdy si uděláte čas, neboť Svatováclavská koruna je vystavena od pondělí do soboty.

Svatováclavskou korunu si nechal v letech 1345 až 1346 zhotovit jeden z nejvýznamnějších českých králů Karel IV., a tím se koruna stala čtvrtou nejstarší na evropském území. Co se týče jejího designu, vypadá jako zlatá čelenka složená ze čtyř částí a zhotovena z 22karátového zlata. Osazena je celkem 96 drahými kameny a perlami.

Pokud byste chtěli vidět originální klenot, museli byste si počkat, než ji bude opět vystavovat stát. Většinou se tak děje při nějaké slavnostní příležitosti spojené se státním svátkem. Pražská mincovna však vyrobila úžasnou kopii koruny a nechala si záležet na nejmenších detailech, takže rozdíly jsou vskutku nepatrné.

Svatováclavská koruna je symbolem české státnosti

Podívejte se na korunové mince ČNB. První, co uvidíte, je vyobrazená Svatováclavská koruna, která je tedy v oblasti mincovnictví velice skloňovaným termínem. Pražská mincovna se zabývá ražbou a prodejem mincí, a proto chtěla mít ve své prodejně v Obecním domě i symbol české státnosti, tedy Svatováclavskou korunu.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Radek Mrňa 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 4 705,00 Kč
Vybráno 13.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 12 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.