Frývaldov
2.2.2018
Kategorie: Historie

Četníci stříleli do lidí? Řádící lůzu podněcovanou komunisty nešlo jinak zkrotit

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 3,90 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

Dějepis v deváté třídě v roce 1979 a soudružka učitelka vypráví o tom, jak zlí četníci stříleli za první republiky do ubohých dělníků. Přihlásil Petr, který řekl, že jeho dědeček byl ve Frývaldově. A byl to průšvih.

Při demonstraci u Frývaldova (nyní Jeseník) zemřelo 25. listopadu 1931 osm lidí. Petr tehdy šokoval celou třídu, když prohlásil, že jeho děda kdysi o tom řekl, že střílet museli, protože ti demonstranti byli úplně nepříčetní a jim šlo o život. Bylo to haló, soudružka dějepisářka byla mimo, protože něco takového nečekala. Petrova dědu popravili nacisté za II. světové války v Kounicových kolejích v Brně. Já jsem o tom, později mluvil s jeho babičkou – vdovou, a ta mně řekla, že těch demonstrantů bylo možná tisíc, kdežto četníků jen patnáct. Ti protestující se změnili v sběř, v lůzu, která na četníky utočila kameny a holemi. Mnozí četníci už byli zraněni včetně velitele zásahu nadporučíka Jirkovského.

„Manžel mně o tom říkal, že jako první vystřelil mladý nezkušený závodčí, který předtím dostal kamenem do přilby. A teprve potom zazněl rozkaz k palbě,“ řekla Petrova babička. Četníci se zpočátku snažili rozehnat dav na křižovatce u Dolní Lipové (v současnosti Lipová lázně) obušky. Ovšem ty byly proti holím neúčinné. A navíc strážci zákona tehdy neměli štíty a další vybavení proti takovým situacím, jak je tomu nyní.

Je nutno říci, že největší zodpovědnost za tuto tragédii, při které bylo mezi mrtvými i čtrnáctileté děvče, mají ti, co provokovali střet s pořádkovými silami. Ti demonstranti byli dopředu ozbrojeni, takže počítali se násilnostmi. Zodpovědný za eskalaci násilí byli i komunisté, kteří podněcovali protestující k násilným útokům na státní moc. V tomto případě vyzýval k proražení četnického kordonu poslanec Národního shromáždění za KSČ Hádek. Nechápu také jednání rodičů, kteří na takovou nebezpečnou akci pustí čtrnáctiletou dceru.

Ano, možná mohli četníci nejdřív vypálit salvu do vzduchu a předejít tak obětem na životech, ale jak se říká po bitvě každý generál. V ten kritický okamžik hrozilo, že je rozlícený dav bude lynčovat. A koneckonců i pozdější vyšetřování potvrdilo, že strážci pořádku postupovali správně.

Prezident Masaryk si k sobě později povolal ministra vnitra slovenského agrárníka Juraje Slávika, který se svých podřízených zastal a hlavě státu zopakoval, že jim šlo o život a jiné řešení nebylo možné. Není také pravda, jak tvrdil ve svém dokumentárním díle o Masarykovi Zdeněk Mahler, že Slávik kvůli frývaldovské stávce skončil. „Manžel měl Masaryka rád, byl to velký vlastenec, ale v tomto případě s ním nesouhlasil, protože dobře věděl, jak to ve skutečnosti bylo,“ dodala Petrova babička.

V té době také komunista Zdeněk Nejedlý sestavil petici proti policejnímu násilí, kterou podepsali někteří levicoví intelektuálové, ovšem spisovatel Karel Čapek to odmítl s tím, že mu chybí odsouzení těch, kteří tyto smutné události provokují, tedy komunistů.

Není tedy pravdou, jak dříve tvrdila rudá propaganda, že četníci stříleli do ubohých mírumilovných lidí. Je naopak prokázáno, že ve Frývaldově a také u Duchcova vystřelili až po té, kdy na ně útočil zfanatizovaný dav a oni se pouze bránili.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Nikola Bornová 250,- Kč, Tomáš Foldyna 1003,08 Kč (40 eur), Jan Bezděk 2000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč

Celkem za měsíc: 8 076,08 Kč
Vybráno 23.07%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
39 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.