CO2
10.10.2019
Kategorie: Společnost

Čeští klimaalarmisté chtějí „uhlíkovou neutralitu“ do roku 2025

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonČeští klimaalarmisté z české odnože Extinction Rebellion tvrdí, že ČT nedostatečně informuje o klimatické katastrofě a hodlají proti tomu protestovat.

Podle nich Česká televize porušuje článek 19 svého kodexu. V něm se praví, že v případě vážného ohrožení zdraví, bezpečnosti či majetku by měla ČT svým vysíláním výše zmíněné chránit. To ale podle aktivistů momentálně nedělá. „Klimatická krize naléhavě a vážně ohrožuje bezpečnost, zdraví i majetek obyvatelstva,“ prohlašují rebelové na facebookové stránce protestu. Ten se má konat před zpravodajskou budovou na Kavčích horách v Praze mezi páteční jedenáctou a dvanáctou hodinou……. Kromě dostatečného informování veřejnosti o klimatické hrozbě požadují například uhlíkovou neutralitu do roku 2025.

Stojí za to propočítat, jaký stav je ve oblasti produkce kysličníku uhličitého v Česku. Následující tabulka udává stav produkce kysličníku uhličitého k území Česka (většina údajů o roční spotřebě je za rok 2018)

Energetický zdroj Spotřeba

Miliony tun

Produkce kysličníku uhličitého

Miliony tun

Hnědé uhlí 39,2 122
Černé uhlí 4,1 14,2
Zemní plyn 5,7 15,8
Benzín 1,6 5,2
Nafta 4,5 14,8
Celkem 172,4

Největším „spotřebičem“ kysličníku uhličitého je v přírodě les. Udává se, že jeden hektar lesa dokáže za rok vyprodukovat až 10 tun kyslíku, který vzniká fotosyntézou v zelených listech a jehličí stromů. Procesem fotosyntézy se z kysličníku uhličitého a vody produkuje kyslík a nová dřevní hmota.

Česká republika má na svém území asi 34% lesů. Pokud bychom předpokládali, že hektar českého lesa je schopen vyprodukovat 10 tun kyslíku ročně (kůrovcem postižené lesy lze zcela jistě z této úvahy vyloučit), byl by český les teoreticky schopen absorbovat ročně kolem 35 milionů tun kysličníku uhličitého. Produkce kysličníku uhličitého v Česku je pět krát větší než by zdravé české lesy dokázaly absorbovat. I kdybychom zalesnili celé Česko, uhlíkovou neutralitu bychom nedosáhli. Zanedbali jsme produkci i spotřebu kysličníku uhličitého ze zemědělství (z chovu zvířat a pěstováním obilí, kukuřice a dalších plodin). Závěr, že česká „uhlíková stopa“ přesahuje spotřebu kysličníku uhličitého na našem území, tím ale není nijak zásadně dotčen.

Ponechme na okamžik stranou to, že vliv kysličníku uhličitého na klima (současné změny klimatu stále ještě nevybočují z toho, co svět zažíval v minulosti) není zdaleka takový, jak o něm alarmisté hovoří. Pokud bychom ale měli do roku 2025 dosáhnout „uhlíkové neutrality“, museli bychom prakticky zcela vyloučit z české ekonomiky uhelné elektrárny a výrazně omezit automobilismus založený na benzínu a naftě. Jednoznačně by na taková opatření bylo nutné vynaložit v ČR stovky miliard korun, možná desítky stovek miliard korun během příštích 6 let. To je absolutně mimo realitu.

Velmi složité bude dosáhnout uhlíkové neutrality i do roku 2040, k čemuž se již zavázalo Německo a Brusel by rád takovýto požadavek prosadil v rámci celé EU. Co však považuji za téměř jisté je to, že i kdyby se to v EU a USA nakonec podařilo zajistit, světová produkce kysličníku uhličitého poroste dál. To může vést jenom k dalším projevům nenávistného ekoalarmismu ke všemu, co současná civilizace nabízí. Právě bezvýchodnost alarmistických tezí, které svým vyznavačům nenabízí žádné pozitivní východisko, je důvodem k růstu pesimismu mezi vyznavači a může vést k radikalizaci podobné současnému islamismu.

Co se informování ČT o klimatu týče, považuji naopak českou televizi za poplatnou tezím o klimatické katastrofě podobně, jak to líčí ekoalarmisté. Jejich nadávky na ČT jsou tak jednak neopodstatněné, jednak povedou k dalšímu vytěsňování zdravého rozumu z média veřejnoprávní služby a teze o neodvratné katastrofě tak nebudou mít v ČT žádného oponenta.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč

Celkem za měsíc: 11 594,- Kč
Vybráno 33.12%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 417 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
38 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)