RUSKO1
9.4.2021
Kategorie: Ekonomika

Cesta do ruského chomoutu?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonAston napsal úvodník, v němž využil dostavbu jaderné elektrárny Dukovany jako příklad toho, že Česko opět leze do ruského chomoutu. Nesouhlasím, a nejen kvůli paralele s Finskem.

Podstatný odstavec z Astonova úvodníku je zcela jistě tento: Podle stejného principu to začíná fungovat u nás. Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl oponoval ovládnutí české energetiky Ruskem a byl odstraněn. Ministr zdravotnictví Jan Blatný odmítl vpustit do země nechválenou ruskou vakcínu Sputnik V a byl nahrazen povolnějším činitelem. Andrej Babiš se otevřeně stal loutkou v rukou veřejného tajného agenta Ruska, prezidenta Miloše Zemana.

Co se údajného „ovládnutí české energetiky Ruskem“ týče, je to zcela jistě přestřelená formulace. Česko dnes vyrábí asi 35% elektrické energie z jádra a asi 43 % z hnědého uhlí. Z politických důvodů – tak zvané „uhlíkové neutrality“ – což je úlitba teorii o globální změně klimatu způsobené lidskou aktivitou – jsme se rozhodli (v Bruselu!) opustit využívání hnědého uhlí. Jedinou reálnou alternativou stabilní náhrady energie vyráběné doposud z uhlí, je jádro. EU nyní podle médií schválila jádro jako „čistý zdroj“, což asi taky nebylo úplně zadarmo.

Naše jaderné elektrárny Temelín i Dukovany jsou založeny na sovětské technologii, či-li ruské. Nedomnívám se, že by tento fakt znamenal, že máme na krku ruskou oprátku, chcete-li chomout. Jsme členy NATO a Rusko ještě donedávna s NATO dokonce spolupracovalo, než došlo k anexi Krymu. Anexe Krymu a obsazení části východní Ukrajiny Ruskem vznikla jako důsledek odstranění proruského prezidenta Ukrajiny. Rusko využilo nestabilitu na Ukrajině jednak k anexi Krymu a odtržení části východní Ukrajiny obývané rusky mluvícími obyvateli. EU i USA za to uvalily na Rusko sankce, a to je zřejmě to jediné, co lze dělat. Status-quo to nezmění. Krym bude i nadále ruský a Rusko nepustí odtržené části Ukrajiny.

Vraťme se ale k energii. Německo rozhodlo po havárii jaderné elektrárny ve Fukušimě o opuštění výroby elektřiny z jádra. Velmi podporuje obnovitelné zdroje a vsadilo i na výrobu elektřiny z plynu. Z jaké plynu? Inu z ruského plynu! Znamená to snad, že Německo a tím celá EU strká hlavu do ruského chomoutu? Napsal by to tak Aston? Lze Angelu Merkelovou označit podobně jako Aston píšící o „veřejném tajném agentovi Ruska“ -českém prezidentovi – loutkou a agentkou Moskvy? Přitom závislost na ruském plynu bude řádově větší než závislost na ruském uranu. Tím, že by nám Rosatom postavil jaderný blok, a třeba levněji než západní firmy, žádná energetická závislost na Rusku nevznikne. Uran si můžeme koupit na světovém trhu. Aston zcela opomíjí technickou stránku věci. Je známo, že Rosatom postavil ve světě desítky bloků, západní firmy mnohem méně i kvůli tomu, že jaderná energie není na Západě v módě.

Dle mého názoru jsme dnes již bohužel opět ve studené válce nejen s Ruskem, ale i Čínou. Rusko a Čína nedávno jednaly a není zřejmě vůbec náhodou, že se náhle zhoršila situace jak na Ukrajině, tak na Tchaj-wanu. Rusko s Čínou společně „testují“ amerického prezidenta Joea Bidena? I tak některé komentáře vyznívají. Když by na východě Ukrajiny opět vypuknul konflikt, půjde NATO Ukrajině skutečně na pomoc? Bude NATO riskovat globální konflikt s Ruskem? Podle některých geopolitických komentátorů může Čína obsadit Tchaj-wan. Opět se ve vzduchu vznáší otázka – půjdou USA a NATO do války kvůli čínskému Tchaj-wanu, když formálně Tchaj-wan jako samostatný stát neexistuje podle OSN de-jure? Obávám se, že karty jsou rozdány tak, že Západ by oběma akcím – válce na Ukrajině i obsazení Tchaj-wanu – jenom přihlížel a štěkal. Nebo by skutečně riskoval atomovou válku?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč

Celkem za měsíc: 15 364,00 Kč
Vybráno 43.89%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 431 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 4,15 out of 5)
Loading...
politicon.cz
70 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)