zeleniekologie
27.8.2021
Kategorie: Společnost

Cesta do pekla je dlážděna zeleným pokrytectvím

Sdílejte článek:

ALEXANDRA DÍTĚTOVÁ

Největší kontejnerový dopravce na světě hlasitě křičí do světa, že nevěří ve více fosilních paliv a je prý zelený. Má na to dokonce viceprezidenta pro dekarbonizaci. Je to opět obrovská, ale pro dnešní svět bohužel typická, lež.

Firma Maersk, halasně ohlásila, že koupila celých 8 lodí poháněných metanolem. Spokojeně přidala, že si zajistila výrobu zeleného metanolu. Je to prý signál pro dodavatele paliv, že poptávka po zelených řešeních sílí.

Pravda je pochopitelně někde jinde. Poptávka po zelených řešení sice určitě sílí, ale takovým řešením rozhodně není to, že si mamutí firma koupí pár rádobyekologických lodí a bude se u toho zeleně usmívat. Ona na tom totiž rozhodně neprodělá.

Kdyby dánské firmě Maersk skutečně leželo životní prostředí na srdci, tak by oznámila, jak obrovskou zátěží pro něj je, že se neustále vozí všechno možné z jednoho konce planety na druhý. A to například dřevo z Ameriky do Evropy, aby se tady údajně velmi ekologicky pálilo jako biomasa. Také by firma Maersk oznámila, že právě ona na této nesmyslné přepravě vydělává miliardy a miliardy dolarů a že už to takhle dál nejde. Dala by alespoň část svých zisků na ekologické projekty a začala by dělat aktivní kroky k tomu, aby se obludný objem přepravy alespoň částečně snížil.

Nic takového ovšem samozřejmě nedělá a dělat nebude. Tím by totiž sice skutečně přispěla k menšímu poškozování životního prostředí, jenže by současně poškodila svůj byznys. A to prrrrrrr. Takže místo toho koupí pár rádobyekologických lodí a opentlí to nesmyslnými řečmi o snižování emisí, konci fosilních paliv a uhlíkové neutralitě. Mimochodem, znovu si připomeňme, že celé to haló je kolem nákupu 8, slovy osmi lodí. Google mi řekl, že celkem jezdí po mořích a oceánech 90 000, slovy devadesát tisíc kontejnerových lodí.

A takhle to s tou ekologií je. Většina z těch, kteří o ní hlasitě křičí, na ni ve skutečnosti kašlou. Jen ji zneužívají k tomu, aby vydělali ještě víc peněz. A nejsou to jen firmy, ale i země. Krásným příkladem je třeba Norsko, které už roky všechny poučuje o ekologii, o tom, jak škodlivé je uhlí apod. Ale dělá to samozřejmě jen proto, aby mohlo draze prodávat svou ropu a plyn, které navíc těží v mimořádně ekologicky cenných oblastech. Nebo Německo, které je údajně taky zelené až za ušima, ale tamní politici přitom jdou skoro přes mrtvoly, aby dotlačili ke spuštění plynovod Nord Stream 2. Protože plyn těžený na Sibiři a přepravovaný tisíce kilometrů do Evropy je nepochybně tím nejlepším pro životní prostředí.

Staré rčení říká, nevěřte nikomu, komu je přes třicet. Já říkám, podezřívejte každého, kdo hlasitě křičí, jak je nutné být zelený. Sice se občas budete muset omluvit opravdu ekologicky smýšlejícím lidem, ale zároveň nenaletíte zelenému pokrytectví, které vládne současnému světu.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 581 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...
23 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)