money-256319_960_720
12.8.2017
Kategorie: Ekonomika

Cesta do otroctví

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

TOMÁŠ VANĚK

Dnes bude můj příspěvek opět o regulaci – regulaci naštěstí dosud neexistující, ale vehementně připravované a různými “experty” prosazované.

Omezování (či přímo zrušení) hotovosti je proces, o kterém se poslední dobou hodně mluví, ale který ve skutečnosti již dlouho probíhá – omezení plateb v hotovosti, kontrola vkladů nad určenou částku a celá řada dalších kroků. Zastánci částečného nebo úplného zrušení hotovostních peněz přitom tento krok prezentují jako klíčový prostředek v boji proti kriminalitě, praní špinavých peněz, daňovým podvodům, ba i proti terorismu.

Část populace navíc tento proces vítá pro jeho (zdánlivou) jednoduchost a pohodlnost, aniž si uvědomuje, že jde o službu, která má svoji cenu minimálně formou poplatků za kartu, transakci a podobně, tedy o náklady, které s sebou hotovost nenese. Navíc je závislý na řadě technických parametrů – stačí vypnout proud a nekoupíte si ani rohlík.

Velice by ho ovšem uvítaly banky, které by díky němu získaly absolutní kontrolu nad prostředky svých občanů. Pokud by totiž dnes banku napadlo zavést záporné úroky či jinak poškozovat své klienty, dojde obvykle k výběru vkladů a k přesunu finančních prostředků – v extrémním případě – do slamníků majitelů. Tento fakt zatím banky výrazně omezuje v lidové tvořivosti, a proto by tento stav rády změnily, stejně jako majitelé firem, kteří bezhotovostní styk zprostředkovávají a kterým by zcela odpadla konkurence.

Přitom zrušení hotovosti by nemělo dopad jen na možnosti občana obhospodařovat své prostředky dle svého uvážení, ale i na jeho svobodu jako takovou.

Proto se neostýchám nazvat tento proces “cesta do otroctví”.

Jak totiž řekl Lukáš Kovanda, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen: “Přechod na kompletně bezhotovostní směnu je doslova revoluční změnou. V podstatě by to znamenalo to, že poprvé v dějinách už žádná finanční transakce nebude záležitostí jen zúčastněných stran. Vždy se o ní bude moci dozvědět strana třetí.”

A v tom je to jádro pudla.

Strana třetí je v tomto případě stát, jeho úředníci a různé “orgány”. A protože současné politické reprezentace touží po tom kontrolovat, řídit a “směrnicovat” občany na každém kroku, vzniká nám vážné nebezpečí stavu, proti kterému je Orwell a jeho 1984 slabým odvarem.

Pokud totiž koncept bezhotovostních plateb budeme kombinovat s již existujícími registry (EET, pacienti a další), vznikne dříve či později “velký bratr” s možnostmi, které si leckdo ani nedokáže představit.

Nejde jen o to, že stát bude mít absolutní přehled o všem. Jde i to, k jakému “páchání dobra” a regulaci jakékoliv činnosti občana to bude možno (a jistě bude) využito…

Zde jen pár příkladů, laskavý čtenář jistě přijde na řadu dalších.

Jdete si koupit dovolenou? Píp, píp, píp. Platbu nelze provést. Kvóta občanů, kteří smí na dovolenou letět letadlem (tzv. Matějova kvóta), byla již vyčerpána.

Nákup v supermarketu. Píp, píp, píp. Platbu nelze provést. Vyndejte ze svého košíku bůček. Dle registru pacientů jste ohrožen nadváhou a bůček pro Vás není vhodný.

Píp, píp, píp. Platbu nelze provést. Rtěnek už máte dost.

Píp, píp, píp. Dle našich bankovních údajů máte trvale přebytek hotovosti, čímž narušujete cash-flow. Proto byla část Vašich nevyužívaných prostředků převedena na podporu migrantů.

Píp, píp, píp. Pro přebytek hotovosti zavádí naše banka zápornou úrokovou platbu 8 % s okamžitou platností. Zachovejte nám přízeň.

Nákup auta. Píp píp píp. Platbu nelze provést. Dle názoru koaliční Strany zelených je jedno auto v rodině maximum.

Píp, píp, píp. Platbu nelze provést. Toto je dnes již Vaše třetí zmrzlina. Nelze připustit, abyste poškozoval své zdraví a zvyšoval náklady bezplatného zdravotnictví.

Píp, píp, píp. Dle rozboru Vaší spotřeby energie bylo zjištěno, že svůj dům přetápíte, čímž výrazně narušujete společnou energetickou politiku EU a boj proti změně klimatu. Okamžitě snižte teplotu v ložnici.

Píp, píp, píp. Dle rozboru Vaší spotřeby vody bylo zjištěno, že přesahuje doporučenou úroveň. Přestaňte se mýt a otírejte se vlhkou žínkou, jinak Vám vodu odpojíme.

Nákup vína. Píp, píp, píp. Platbu nelze provést. Vaše spotřeba dvojnásobně přesahuje limit doporučený Ministerstvem zdravotnictví.

Že přeháním? Že je to nesmysl? Ale kdež.

Jen jeden příklad… v jednom ze svých textů a projevů o Lisabonské smlouvě jsem v roce 2008 napsal: “Mediálně tvarovaní manekýni budou občanům slibovat, jak budou v Bruselu prosazovat v zájmu občanů, například snížení kvoty afrických přistěhovalců, které musíme dle ́společné přistěhovalecké politiky ́ přijmout.”

Tenkrát mi leckdo také tvrdil, že je to nesmysl a že k něčemu takovému “přece nemůže dojít”. Jenže ouha, došlo.

Prostě zrušením hotovosti, propojením a zavedením případných dalších registrů získá stát nad občanem, jeho aktivitami a finanční situací absolutní kontrolu. A je jen otázkou, kdy od té kontroly přejde k aktivnímu řízení. Otázka přitom nestojí “zda”, zde je odpověď jistá. Jedinou neznámou je “kdy”.

Pokud toto, stejně jako já, nechcete, je pomoc snadná. Nesouhlasit a nepodporovat pokusy o zrušení hotovosti a neposkytovat státu žádné zneužitelné informace soukromého charakteru.

Důrazně odmítat vznik nových registrů toho či onoho a nevěřit tvrzení, že se tak děje pro naše dobro.

I za předpokladu, že by nepředstavovaly riziko, znamenají další náklady a další neproduktivní místa ve státní správě placené z našich daní. A ty registry, které jsou již nastaveny, jako je EET, prostě zrušit. Protože argumenty, že osobní data občana v rukou státu a jeho úředníků nelze zneužít, jsou pohádky na úrovni Červené karkulky.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Jaromír Ohnůtek 150,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Petr Novotný 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Robert Kulíšek 250,- Kč, Petr Luňák 600,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Jan Olšák 500,- Kč, Karel Pelichovský 400,- Kč, Josef Loupanec 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč

Celkem za měsíc: 4 350,00 Kč
Vybráno 12.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 4 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
68 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.