cestrytir
29.5.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Čest

Sdílejte článek:

VERITAS

Lidé se změnili. Svět zůstal stejný, oni však ne.

Když jsem tady byl naposledy, pamatuji si to tu jinak. Svět byl drsný stejně, tvrdí byli však i lidé v něm. Bylo jasné kdo je přítel, kdo nepřítel. Kamarádi kryly svým štítem mě a já tím svým zase je. Bylo to mnohdy těžké na žití, zato jednoduché na pochopení. Svět měl svá pravidla, lidi je chápali a ti příčetní mezi námi i respektovali.

Čest byla rozhodující společenskou normou. Byly zde i další, ale vnímány spíše jako jí poddružné. Pouze ji doplňující. Získání cti bylo zatraceně těžké. Její udržení? Náročné přímo pekelně. Kdo ji však měl, ten byl někdo. Věděli to ostatní a věděl to i člověk sám. Zbytek nebyl až tak důležitý. Člověk nemusel mít víc, než co měl zrovna na sobě a nijak ho to netrápilo. Netrpěl tím, vše se dalo obstarat. K životu toho zase tolik nepotřeboval, poradil si. Bral jako každodenní samozřejmost, že život je boj. A kdo nebojuje, ten umře.

Páni kterým sloužil se mohli měnit, on ne. On měl svou víru se ctí, znal své místo a chápal co se od něj očekává. Kamarádi vedle něj stáli stejně, jako i ryli držkou v zemi. Kdo zradil, učinil tak jen jednou, pány nevyjímaje. Oddanost se těžce získávala, lehce ztrácela. Ztráta cti nás děsila víc než tresty. Nepohodlí. Zranění, ba i smrt. Nikdo z nás nechtěl trpět, přijít o ni však neexistovalo. Byla to potupa vážnosti, která neměla žádného ekvivalentního přirovnání.

Znal jsem zloděje. Vrahy, násilníky, kurtizány i pomatené šílence všech možných profesí. V jejich kastách se na čest nehrálo a všichni to chápali. Nikoho to nepřekvapovalo a nikdo ji od nich neočekával. I oni měli však svá místa a tahle hra dávala smysl. Svět dával smysl. Poctivý musel mít stále ostré lokty, dokázal se však prosadit a se ctí došel daleko. Ne vždy jen jeho samotného lokty na vše stačily, ale šanci měl. Dokázal se ve světě zorientovat a mnohdy dojít tam, kam chtěl.

Naše cíle nebyly tak velké. Někdo chtěl mít velkou rodinu s jednou čestnou manželkou, jinému stačily kurtizány a čest jména jeho vlastní. Každý z nás věděl kdo je jeho pán. Jemu věřil, za něj se bil a když jinak nešlo i život položil. Rodina a čest bylo totéž jako láska.

Tak jsem tomu rozuměl tehdy a chápu to tak i nyní. Lidi se možná změnili, ale svět zůstal stejný. Jeho pravidla se mohou zdát utopena ve špíně této doby, ta na nich však nedokáže změnit vůbec nic. Ať se může snažit sebevíc, ideály se nedají zničit. Idea zahubit, čest a láska s pravdou obelhat.
Pravdu nedokážete zabít – její popírání však může zabít vás. Tak to bylo, je a vždy i bude. Tečka.

Tato doba je dobou šílenství. Jeho projevy jsou patrné v každém aspektu naší společnosti, která jednoduše přestala dávat smysl. Popřela základy vybudované našimi předky, vytrhala i jejich kořeny a nyní tupě zírá na to, proč sebou kymácí ve větru. Co větru, pouhém větříku. Každý silnější poryv přirovnává ke katastrofě biblických rozměrů a nechápe už nic. Bez jakékoli pevné opory vrávorá a marně lapá po iluzorních berličkách, které by ji stabilizovaly.

 • Ty berličky si říkají politici.
  Říká se jim cenzura.
  Peníze.
  Lež a nenávist.
  Všechny v nich ztracené lidi spojuje strach z toho, že ztratili svou čest. Vnitřní hanba plynoucí z této kruté zrady sebe sama.
  Své rodiny.
  Přátel a kamarádů.
  Svých ideálů.
  Pravdy a lásky.

Každý si vybírá svou cestu svými rozhodnutími. Mnozí si ji nyní již zvolili a není pro ně už cesty zpátky. To vše je součástí téhle hry a já bych chtěl něco důležitého sám za sebe na závěr říci:
Nejsem tu poprvé, ani naposledy.

Co děláte už jsem párkrát viděl a vím i jak to skončí.

Svoboda není zadarmo a kdo ji nebrání pro sebe a své milované, tomu náleží místo mezi zrádci.

I nejzapřisáhlejší nepřítel může být čestný člověk. Zrádce nikdy. Zrádce je odpad na který plivou všichni rovným dílem, protože učinil ten nejtěžší zločin ze všech.

Prodal svou čest.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč

Celkem za měsíc: 11 594,- Kč
Vybráno 33.12%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 161 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...
64 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)