spdjarmark
10.6.2021
Kategorie: Politika

Český jarmark

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Dnes se zaměříme na Okamuru a jeho kampaň, neb ji už také rozjel. SPD zatím byla spíše na okraji mého zájmu, takže to teď trochu napravíme. Okamurův přístup  k letošním volbám nabízí také ledacos zajímavého a je nejvyšší čas to trochu prokydat. Ale nejprve trochu odbočím… 

 

Já osobně bych si přál, aby každý vrcholový politik měl to co má Ivan David. Svojí Novou republiku. Tam vlezete, přečtete si pár článků, najdete tam i články přímo Ivana Davida… a po hodince čtení víte naprosto přesně na čem jste. Přesně víte, jestli vám Nová republika konvenuje, zjistíte,  jestli dělají nějakou korekturu pravopisu, víte čím se Ivan David v Bruseli zabývá a máte jasno. Tohle by měl mít povinně každý poslanec, senátor i hejtman. Ušetřilo by stím pátrání po vnitrostranických tajných diskusích jako u Pirátů a naopak z diskuse pod každým článkem by měl politik krásnou zpětnou vazbu. 

A pozor! to říkám s vědomím, že mě u Ivana Davida osobně štve ta jeho politická rétorika plná bombastických prohlášení.  Přiznám se, že od té doby, co psal o tom, jak jedna malá geologická turecká loď krade Řecku plyn, od té doby ho mám zařazeného, že je zapotřebí seškrtat 70% jeho přívlastků a zbytek je dobrý. Na druhou stranu Ivan David je vedle Zdechovského snad jediný ojroposlanec, který se obtěžuje svým voličům podávat zprávy, co se tam v semeništi globální byrokracie vlastně děje. Kdyby si odpustil to přehánění, odkazoval bych na něj asi častěji. 

Ale zpátky k SPD…

V posledních dnech jsem měl různé vyřizování v Brně.  A narážel jsem na celou řadu Okamurových bilbórdů s nápisem “Děti do školy”. Měl jsem z toho poněkud rozpačitý pocit, protože děti už ve škole zase jsou. A šly tam v době, kdy ještě byly nemocnice slušně zaplněné. Takhle si nějak představuju to střílení mimo, kterého se zřejmě v kampani dočkáme častěji. Poukazovat z plakátů na něco, co už vláda dávno udělala, to jsou vyhozené peníze. 

Ale pak jsem se podíval na stránky SPD a zjistil jsem, že náš polojaponec nehraje svou kampaň jen jedním směrem. Vlastně se jen tak trochu jistí, kdyby se covid zase vrátil, ale není to jeho jediné téma. Zdá se, že kromě baráku mu zbyly peníze i na dobré poradce. Tož pojďme si to více probrat: 

Okamura se také pouští do kontaktní kampaně pomocí svého SPďáckého kamionu. Tady asi není co řešit. Tohle dělají všichni kdo chtějí uspět na venkově. Proto také Piráti něco podobného ani nezkoušejí a Spolukoalice také ne.  Okamura je další člověk, který si své voliče poctivě objede a zavítá i tam, kde chcípl pes a lišky dávají dobrou noc. Tohle je taktika která nemůže selhat, ale samozřejmě je to omezeno tím, že ostatní to tak dělají také a větší efekt to mívá, když vás nikdo nekopíruje.  

Mnohem zajímavější mi přijde ten jeho český jarmark. Jak dneska chcete dostat lidi k sobě, abyste jim mohli slibovat, politicky se vnucovat, nabízet jim svůj program a nějak se zviditelnit a vyšvihnout? Balónky s logem partaje a nějaká místní blikotavá hvězdička pop music, to už dneska neletí. Dneska lidi jen tak něčím neohromíte. 

Ten český jarmark mi přijde jako velmi dobrý nápad. Tak zajímavý, že se divím, že s ním nepřišli Babišovi marketéři už dávno. Uděláte takový farmářský trh, lidi si přijdou nakoupit v akci a přitom do nich můžete hučet svoje politická moudra. Zároveň tím říkáte moc hezkou věc na kterou lidi uslyší  – Já Okamura zlomím moc obchodních řetězců, zvolte mě a já spotřebitelům zařídím nižší ceny a  farmářům vyšší výdělky. Na tohle si ani Babiš netroufl. 

České zemědělství, čeští sedláci, české potraviny, slevy, tržiště… a politická agitka. A ještě si to lidi svým nákupem vlastně zaplatí sami. Kam se hrabou Babišovy koblihy. Myslím to bez ironie. Dobrý nápad. 

Víte, mně Okamura na české politické scéně nijak nevadí. On totiž není fanatik. Sice ho jeho soupeři vykreslují div ne s čertovým kopytem a já o něm říkám, že má politiku jako ziskový projekt… ale proč by to tak nemohlo být? Svým způsobem je Okamura normální pragmatický politik, který musí vyhledávat témata, která lidi pálí, dává si je do programu, do jisté míry je prosazuje v parlamentu, zároveň to nedělá aby se proslavil, aby změnil svět a zajistil všem lidem sluníčkovou budoucnost. Dělá to, aby byl příště zvolen… a dostal svůj podíl z příspěvků politickým stranám. Když ho porovnáte s pirátským komsomolem, je vlastně úplně normální. Tak moc normální, že se na okraj spektra vedle něj ještě vešel Volný, který každým slovem dokazuje, že Okamura je zcela přijatelný politik. 

A protože mi Okamura nijak nevadí, mám pro něj dneska jednu dobrou radu. Nepochybuji, že mu můj text někdo pošle. 

Milý Tomio,

až budeš dělat ten český jarmark, doufám, že to máte fakt promyšlené. Víš, dnešní potravinářství všeobecně funguje poněkud komplikovaněji než si většina politiků myslí. Ber na vědomí, že běžné české jídlo republiku několikrát objede a najít něco z ryze českých surovin, to je skoro nemožné. Většinou je drůbeží separát z Itálie smíchán s českým vepřovým v polském masokombinátě. Tam to zamrazí, dovezou to do Kostelce a tam to nafedrují do střívek.  Podobné je to skoro se vším. 

Říkám to proto, že na ten tvůj jarmark přijde spousta novinářů a možná tam i Kauflandy a Lidly někoho pošlou, aby nakoupil, porovnal čárové kódy, případně aby hned zavolal hygienu kvůli nějakému pochybení. Tak abyste z toho neměli ostudu – aby jablka byla opravdu česká a to levné hovězí přední aby bylo opravdu odsud. Aby to nebylo tak, že nějaká lokální jatka koupila hovězí půlky z Holandska a pak je jen rozbourala na pulty.

Doufám, že přípravu nemá na starosti nějaký mladý krásný a chytrý, který v životě neviděl venkov a vůbec netuší, jak vypadá dnešní potravinářství. Váš nápad na kampaň je moc pěkný, ale vzhledem k tomu, jak to dneska chodí, šlapete po tenkém ledě. Tak tenkém, že skoro až nevěřím, že celá ta vaše avizovaná nabídka je skutečně celá česká tak jak tvrdíte.  Dejte si bacha, abyste nezjistili, že tu českou potravinu u nás jen zabalili do polystyrenových vaniček.

Třeba to vaše vepřové plecko za 54 Kč, to mi přijde dost na hraně. O vepřovém já totiž vím všechno. Vím, že férová výkupní cena prasete od farmáře je 40 Kč bez DPH za 1 kg živé váhy. Výtěžnost prasete je tak 70%. Kdybych to přepočítal jen takto, bez dalších nákladů na zabití, zpracování a porcování, tak mi cena za kg jakéhokoliv vepřového vychází 69,-  Kč. Při skutečně férových cenách, aby na tom vydělal farmář, jatka i řezník, tak by se podle mě dalo kilo vepřového prodávat za cca 80,- Kč. Furt je to krásná cena. Ale pokud vy nabízíte plecko za 54,- tak jste pod náklady a ty budou kompenzovány nadsazenou cenou kýty. A nebo – a to je pravděpodobnější – bude to plecko z nějakého prasete vyrostlého v tom největším velkochovu nějaké potravinářské korporace, který byl postaven za eurodotace někde v Německu a to plecko je dotováno německými platbami na živočišnou výrobu a k nám se to maso dováží proto, že je díky dotacím i ve zpracované podobě  levnější než české prase v živé váze. 

S těmi jemnými párečky je to podobné. Aby se daly udělat tak levně, museli by tam namlít psa i s boudou a ideálně bez toho psa.  Jak to bylo v těch povídkách od Šimka a Grossmanna? Špetka masa pro chuť? 

S tu zeleninou mi to reálné celkem přijde. Ani mlíko nebo ovoce mi nepřijde uhozené. Ale to maso – koukněte na to. Pro jistotu.  Já jen, aby nepřišel nějaký J.X.Doležal nebo Jan Tuna a nenamazali si vás na chleba.  

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, Petr Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiří Sajbrt 1000,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Jiří Sika 200,48 Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Mojmír Prokop 1000,- Kč, Anonym 100,- Kč, Jiří Peterka 1000,- Kč, František Sous 200,- Kč, Renata Doležalová 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Otakar Ježek 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 622,48 Kč
Vybráno 44.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 475 times, 4 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 3,90 out of 5)
Loading...
59 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)