Beze jména
24.6.2021
Kategorie: Multikulturní soužití

Český Floyd

Sdílejte článek:
JAN BARTOŇ
bartonPolicie v Teplicích zasáhla proti řádění vandala, který poté zemřel v sanitce při převozu do nemocnice. Česká pobočka AI označila zákrok policie za „hrubý a nezákonný“.

Po zásahu americké policie proti černochovi Georgovi Floydovi byl zasahující policista obviněn a odsouzen za vraždu. Stalo se tak v atmosféře mediálního honu a nátlaku, což podle řady pozorovatelů dává odsouzenému policistovi velké naděje na zrušení rozsudku z důvodu nespravedlivého procesu. Vražda to proto nemusela být- pravděpodobně „jenom“ zabití, ale „lid si žádal přísný trest“. Přísný trest si ostatně žádal i americký prezident Joe Biden, který rozsudek označil za „přelomový“. Tolik současná progresivní Amerika.

Nyní se v Česku stala podobná situace. Stejně jako v americkém případě byl zemřelý Rom pod vlivem drog. Kamerový systém policie zachytil dva muže, z nichž jeden ničil parkující auta. Na místo poté přijel zásahový vůz policie, vandala zajistil a ten poté v přivolané sanitce při převozu do nemocnice zemřel. Ministr vnitra Jan Hamáček i premiér Andrej Babiš vyjádřili zasahujícím policistům podporu. Tím rozpoutali mediální diskuse o tom, že jsou odpovědni za „neobjektivní vyšetření případu“.

Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny se distancovali od výroků premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), kteří podpořili policisty za zásah v Teplicích. Svými výroky podle nich podkopávají důvěru v nestrannost vyšetřování. Uvedla to členka rady Alena Drbohlavová Gronzíková. Pod stanoviskem je podepsáno osm členů, mimo jiné místopředseda rady Zdeněk Guži. Občanští členové rady považují jejich sdělení za „velmi nešťastné”. „Není naším cílem sledovat motivy pana Andreje Babiše či Jana Hamáčka. Není však přípustné, aby ztráta lidského života byla doprovázena nedůstojností minimálně v postupech, kdy bez ohledu na výsledek vyšetřování tito členové rady nepřikládali žádnou vážnost požadavků ostatních členů a veřejnosti směřujících k důkladnému a věrohodnému prošetření příčin úmrtí,” uvedli členové rady ve stanovisku.

Ozvala se i Rada Evropy“Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření nedávného úmrtí Roma v České republice poté, co ho zadržela policie. Záběry pořízené 19. června v Teplicích, v České republice, ukazující zákrok policie proti Romovi, který později zemřel v sanitce, jsou znepokojující a vyvolávají mnoho otázek ohledně okolností tohoto tragického incidentu,” uvedl v prohlášení mluvčí Daniel Höltgen.

Existuje několikaminutový záběr, který ukazuje policistu, který přitlačuje Roma k chodníku, na kterém leží. Policista klečí několik minut na hlavě Roma. Zda mu klečí na krku a dusí ho, není ze záběrů jasné. Je slyšet, že Rom křičí, když křičet přestane, policista svou nohu z hlavy Roma sundá. Video trvá bezmála 6 minut a převážnou část této doby policista na Romovi klečí. Připomeňme, že podle videí při zásahu americké policie proti Floydovi, klečel zasahující policista na krku Floyda několik minut a Floyd volal, že nemůže dýchat.

Existují tedy objektivně záběry, které podobně jako v případu Floyda ukazují, že policejní zákrok proti Romovi trval řadu minut. Vyšetřit příčinu smrti bude předmětem vášnivých sporů i v Česku. Nebude totiž pro zastánce toho, že smrt způsobil zákrok policisty, stačit vysoká koncentrace drog v krvi. To, co by zabilo spolehlivě nás, nedrogující, nemusí totiž zabít ty, kteří drogují pravidelně a stále větší dávky. Zákrok policie tedy bude těmi, co ho označují za hrubý a nezákonný- právě na základě videa – dáván do přímé souvislosti se smrtí. Romové jsou podle médii na okraji společnosti ve velké části zemí východní Evropy.

Objektivně vzato, případ smrti Roma v Teplicích má společný rys s případem George Floyda. Může proto také podobně i skončit, tj. obviněním zasahujícího policisty ze zabití. A zcela jistě se tento případ stane i politickým soubojem v předvolebním boji ve volbách do poslanecké sněmovny. Na tomto místě bych chtěl připomenout případ českých vojáků v Afghánistánu, kteří vyslýchali vraha jejich kolegy – psovoda. Nejprve bylo rozhodnuto o tom, že se na smrti Afghánce nepodíleli, a právě tento týden bylo oznámeno, že budou obviněni z podílu na jeho smrti. Podobně to může dopadnout i v tomto případě. Kategorické odmítání paralely s „českým Floydem“ může dopadnout tak, že policista bude stíhán. Média totiž ještě neřekla své poslední slovo a jejich moc bychom neměli podceňovat.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Bc. Michal Hajdučko 300,- Kč, Martin Kubíček 2000,- Kč

Celkem za měsíc: 14 900,00 Kč
Vybráno 42.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 848 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...
49 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)