migrants
28.3.2019
Kategorie: Politika

Česko půjde k unijnímu soudu o kvótách týden před eurovolbami!

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonTak to vyšlo skutečně „padni komu padni“ nebo je v této situaci naplněna nechtěná tragikomedie povinných kvót pro rozdělování migrantů. Soud s Českem, Maďarskem a Polskem začne v polovině května.

Podle zprávy z médií už byl stanoven termín stání pro projednání žaloby EK na Česko, Maďarsko a Polsko za neplnění povinných kvót, které byly na Radě ministrů vnitra schváleny v roce 2015. V polovině května se uskuteční slyšení v souvislosti se žalobami, které kvůli migračním kvótám podala před více než rokem Evropská komise na Česko, Polsko a Maďarsko. Nařídil ho soudní dvůr EU. V úterý uvedl v tiskové zprávě i přesné datum slyšení – 15. května. Komise loni v lednu poslala trojici středoevropských zemí k unijnímu soudu kvůli jejich odmítání podílet se na jednorázovém programu přerozdělování žadatelů o azyl z Itálie a Řecka. Program, na kterém se státy EU přes odpor Česka, Slovenska, Maďarska a Rumunska shodly v roce 2015, skončil po dvou letech v září 2017.

Povinné kvóty, které byly nejprve navrženy jako „jednorázové“ a později se měly proměnit v trvalé, zřejmě u řady obyvatel EU vedly k poklesu důvěry ve vedení EU. V tak významné záležitosti jako je suverenita státu nad rozhodnutím koho a za jakých podmínek příjme, bylo použito pravidlo obsažené v Lisabonské smlouvě. Ta totiž umožňuje v některých „méně důležitých“ otázkách rozhodování tak zvanou kvalifikovanou většinou. I když tak čtyři státy EU hlasovaly proti povinným kvótám, byly přehlasovány zbylými zeměmi EU.

Jak známo, Slovensko pak učinilo vstřícný krok a souhlasilo s přijetím několika desítek migrantů a tím se vyhnulo žalobě. Polsko (pro povinné kvóty samo hlasovalo!) a Česko s Maďarskem možnost „vyvinit“ se přijetím symbolického počtu imigrantů nevyužily a byla na ně proto podána žaloba. Německo pak dokonce ústy kancléřky Angely Merkelové připustilo, že povinné kvóty nebyla dobrá politika a že tím v EU vzniklo napětí, které se ani po několika letech nepodařilo odstranit.

Není mi jasné jak se projednávání takových kauz v „Bruselu“ organizuje, ale zarazil mě výběr termínu projednávání žaloby u soudního dvora EU, a to na 15. května 2019. Termín projednání je tak stanoven na horkou fázi volební kampaně do Evropského parlamentu. Bude to jen další voda na mlýn stranám, které kritizují nadměrný vliv „Bruselu“ na dění v jednotlivých členských státech unie? Dle mého soudu zcela jistě. V Česku je ale dnes proti „Bruselu“ nakloněna většina obyvatelstva. K volbám do Evropského parlamentu chodí asi pětina voličů a tam naopak převažují voliči, kteří ještě věří, že svou volbou něco na unijní politice změní. V Polsku a Maďarsku – tam zvláště – bude termín projednávání žaloby využit vládními stranami proti bruselskému establishmentu jednoznačně. Česká vláda na čele s premiérem Andrejem Babišem se však snaží být v mezích možností „proevropská“, ale i ona se k soudu o kvóty bude muset vyjádřit.

Ze strany “Bruselu” se pak jedná o svéráznou formu “antikampaně” , která má dokázat, že se páni v ústředí nebojí jít do konfliktu s neposlušnými státy EU. Možná, že se ale nakonec někdo v „Bruselu“ probudí a dojde mu, že termín soudu není ideální. I červen by nebyl špatný, že ano! Při pohledu na dohadování termínu brexitu díky slaboučké Therese Mayové je možná v této souvislosti dobré si připomenout, proč Británie opouští EU. Byly to i důvody , kvůli nimž Evropská komise popotahuje Česko ,Maďarsko a Polsko k unijnímu soudu!

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč

Celkem za měsíc: 13 678,00 Kč
Vybráno 39.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 536 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...
26 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.