migrants
28.3.2019
Kategorie: Politika

Česko půjde k unijnímu soudu o kvótách týden před eurovolbami!

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonTak to vyšlo skutečně „padni komu padni“ nebo je v této situaci naplněna nechtěná tragikomedie povinných kvót pro rozdělování migrantů. Soud s Českem, Maďarskem a Polskem začne v polovině května.

Podle zprávy z médií už byl stanoven termín stání pro projednání žaloby EK na Česko, Maďarsko a Polsko za neplnění povinných kvót, které byly na Radě ministrů vnitra schváleny v roce 2015. V polovině května se uskuteční slyšení v souvislosti se žalobami, které kvůli migračním kvótám podala před více než rokem Evropská komise na Česko, Polsko a Maďarsko. Nařídil ho soudní dvůr EU. V úterý uvedl v tiskové zprávě i přesné datum slyšení – 15. května. Komise loni v lednu poslala trojici středoevropských zemí k unijnímu soudu kvůli jejich odmítání podílet se na jednorázovém programu přerozdělování žadatelů o azyl z Itálie a Řecka. Program, na kterém se státy EU přes odpor Česka, Slovenska, Maďarska a Rumunska shodly v roce 2015, skončil po dvou letech v září 2017.

Povinné kvóty, které byly nejprve navrženy jako „jednorázové“ a později se měly proměnit v trvalé, zřejmě u řady obyvatel EU vedly k poklesu důvěry ve vedení EU. V tak významné záležitosti jako je suverenita státu nad rozhodnutím koho a za jakých podmínek příjme, bylo použito pravidlo obsažené v Lisabonské smlouvě. Ta totiž umožňuje v některých „méně důležitých“ otázkách rozhodování tak zvanou kvalifikovanou většinou. I když tak čtyři státy EU hlasovaly proti povinným kvótám, byly přehlasovány zbylými zeměmi EU.

Jak známo, Slovensko pak učinilo vstřícný krok a souhlasilo s přijetím několika desítek migrantů a tím se vyhnulo žalobě. Polsko (pro povinné kvóty samo hlasovalo!) a Česko s Maďarskem možnost „vyvinit“ se přijetím symbolického počtu imigrantů nevyužily a byla na ně proto podána žaloba. Německo pak dokonce ústy kancléřky Angely Merkelové připustilo, že povinné kvóty nebyla dobrá politika a že tím v EU vzniklo napětí, které se ani po několika letech nepodařilo odstranit.

Není mi jasné jak se projednávání takových kauz v „Bruselu“ organizuje, ale zarazil mě výběr termínu projednávání žaloby u soudního dvora EU, a to na 15. května 2019. Termín projednání je tak stanoven na horkou fázi volební kampaně do Evropského parlamentu. Bude to jen další voda na mlýn stranám, které kritizují nadměrný vliv „Bruselu“ na dění v jednotlivých členských státech unie? Dle mého soudu zcela jistě. V Česku je ale dnes proti „Bruselu“ nakloněna většina obyvatelstva. K volbám do Evropského parlamentu chodí asi pětina voličů a tam naopak převažují voliči, kteří ještě věří, že svou volbou něco na unijní politice změní. V Polsku a Maďarsku – tam zvláště – bude termín projednávání žaloby využit vládními stranami proti bruselskému establishmentu jednoznačně. Česká vláda na čele s premiérem Andrejem Babišem se však snaží být v mezích možností „proevropská“, ale i ona se k soudu o kvóty bude muset vyjádřit.

Ze strany “Bruselu” se pak jedná o svéráznou formu “antikampaně” , která má dokázat, že se páni v ústředí nebojí jít do konfliktu s neposlušnými státy EU. Možná, že se ale nakonec někdo v „Bruselu“ probudí a dojde mu, že termín soudu není ideální. I červen by nebyl špatný, že ano! Při pohledu na dohadování termínu brexitu díky slaboučké Therese Mayové je možná v této souvislosti dobré si připomenout, proč Británie opouští EU. Byly to i důvody , kvůli nimž Evropská komise popotahuje Česko ,Maďarsko a Polsko k unijnímu soudu!

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Vlastimila Čumpelíková 500,- Kč, Anonym 900,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 199,- Kč
Vybráno 43.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 615 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
26 komentářů