cor_TITVIRPENIÍZE
1.11.2020
Kategorie: Ekonomika

České podnikání v krizi? Nezájem a triky vlády

Sdílejte článek:

RADOMIL BÁBEK

Vláda znemožnila většině malých podnikatelů a živnostníků podnikání, a tak musela připravit řadu programů na jejich podporu. Místo, aby se však snažila co největšímu počtu lidí co nejvíce pomoci, stále jen hledá triky, jak by pomoc omezila, ztížila a peníze nevyplatila. Úředníci vymýšlejí nové podmínky, kterými co nejvíce podnikatelů a živnostníků vyloučí z možnosti dostat podporu.

Nejrozšířenějším nástrojem podpory byl na jaře a bude i nyní tzv. kompenzační bonus. To živnostník, kterého vládní zákazy připravily o možnost příjmů, tedy zůstal bez práce, může dostat 500 Kč/den, tj. asi 15000 Kč na měsíc. Vláda to prezentuje, jako „patnáct čistého” a už nedodává, že z toho musí živnostník zaplatit měsíčně 5000 Kč odvodů (sociální a zdravotní). Takže mu zbude 10000 Kč na měsíc na jídlo pro rodinu, nájem bytu, elektřinu pro domácnost, poplatky za telefony a internet, benzín do auta.

Takový je jeden z triků vlády – pro veřejnost se předvádí jako dobrák, který „dává” živnostníkům 15000 Kč měsíčně, aby jim obratem a skrytě třetinu vzala.

Dalším trikem pak je, že vláda vydává kompenzační bonus za podporu podnikání. To je lež, jako věž. Kompenzační bonus je pouhou podporou v nezaměstnanosti.

Zmíněný kompenzační bonus nemá nic společného se samotným podnikáním, tedy s živností, kterou lidé provozují. Živnostník má provozní náklady, které běží dál, i když musí mít zavřeno – platí bankovní účet, odměnu účetní, splácí úvěr, má možná auto či stroje na leasing, musí uhradit účty za firemní telefony a internet. Pokud má zaměstnance, pak jim musí platit mzdy a státu za ně odvádět sociální a zdravotní. Všichni dodavatelé i zaměstnanci oprávněně chtějí svoje peníze. A nesmíme zapomenout na to, že spousta živnostníků se neobejde bez provozovny, kde svou živnost vykonává – takže každý měsíc tisíce až desetitisíce za nájem. Všechno tohle má svou setrvačnost. Nelze bez sankcí vypovědět nájem ze dne na den, jako nelze dát zaměstnanci výpověď z hodiny na hodinu. Všichni jsou chráněni, jen ten malý podnikatel či živnostník je mezi mlýnskými kameny.

Na úhradu části nájmu může živnostník dostat podporu z programu Covid Nájemné. A tím jsme u třetího triku vlády, zákazu souběhu čerpání podpor. Živnostník nesmí, podle vlády, čerpat dvě různé podpory současně.

Asi bychom pochopili, že jeden a tentýž živnostník nemůže pobírat 500 Kč/den (kompenzační bonus) a 400 Kč/den (ošetřovačku). To proto, že obě částky jsou podporou pro občana, který se ocitl v situaci, kdy nemá příjmy (ztráta práce či nutnost pečovat o dítě, když jsou zavřené školy). Vláda však při posuzování podpor sčítá hrušky a jablka a zakázala také čerpat kompenzační bonus současně s podporou na nájem podnikatelských prostor z programu Covid Nájemné. To samozřejmě nemá logiku.

Už jsme si vysvětlili, že kompenzační bonus je podporou v nezaměstnanosti a jsou to peníze určené k záchraně rodin. Oproti tomu je Covid Nájemné, podpora nájmů podnikatelských prostor, určen k záchraně podnikání. Je jasné, že to jsou jiné peníze s jiným účelem použití. Proč to vláda směšuje? Možná má dojem, že když dává nějaké peníze živnostníkovi, podporuje tím jeho živnost. To je stejně absurdní představa, jako by podporu v nezaměstnanosti, kterou dostane třeba řidič autobusu, považovala vláda za podporu autobusové dopravy. Směšné, že? Ovšem pro živnostníky není takový hloupý přístup vlády vůbec k smíchu.

Omezení, která vláda vymýšlí mají charakter represivních opatření. Stát trestá živnostníka za to, že se staral sám o sebe a nic po státu dosud nechtěl. Nepřehledný systém podpor a džungle nejrůznějších podmínek vedou k nejistotě, živnostníci nevidí perspektivu přežití a mnozí se dokonce bojí o něco žádat, protože by je pak čekaly tvrdé kontroly a za každou banální chybu vysoké pokuty.

Pro veřejnost vzniká z chování vlády dojem, že o podnikatele a živnostníky se stát skvěle postaral a že dostávají spoustu peněz, tak nemají nač si stěžovat. Ve skutečnosti pak podnikatelé a živnostníci dostávají často almužnu, která nepokryje ani jejich soukromé rodinné potřeby a jejich podnikání krachuje. Ne proto, že by byli neschopní, ale protože je ke krachu přivedl stát.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Anonym poštou 500,- Kč

Celkem za měsíc: 12 600,00 Kč
Vybráno 36.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 685 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.