ctv
1.10.2018
Kategorie: Společnost

Česká televize nedělá dobře svou práci

Sdílejte článek:

EVA HRINDOVÁ

Nebudu řešit to, co lidi štve nejvíce – její neobjektivnost a nevyváženost. Česká televize dává výrazný prostor jen jednomu názorovému směru a podporuje ho i u svých redaktorů, kteří i při moderování nijak nezakrývají, na čí straně stojí. Myslím, že málo sledujeme Českou televizi a její zpravodajství i v jiných parametrech důležitých pro žurnalistiku. Jakoby bylo jedno, jak ČT informuje, protože stejně se kloní na jednu stranu. Ale jedno to není a kritika veřejnoprávního média by měla být komplexní. Hrubé nedostatky zpravodajství ČT totiž nespočívají jen k příklonu na jednu stranu názorového spektra.
 
 

Povrchnost, neschopnost objevit „jádro problému“

Potvrdí to jistě každý odborník z jakéhokoliv oboru. Ať už se ČT věnuje čemukoliv, vždy naskočí na nějakou povrchní vlnu, aniž by se její redaktoři pokusili sami zjistit, co je skutečně ve věci. A tak jsme atakováni bláboly bez hlubších souvislostí u každého zásadnějšího problému. Typicky se nedozvíme, co stojí za nárůstem exekucí a jen jsme utvrzováni v tom, jak jsou lidé hloupí a všechno si zavinili jen a jen sami.

Nejkrystaličtější ukázka povrchnosti a neschopnosti je přístup České televize k Andreji Babišovi. Díky fanatické kritice postavené na třech základních pilířích (Babiš-stbák, Babiš-madiální magnát a oligarcha, Babiš-podvodník z Čapího hnízda) se nedozvíme žádné podrobnosti o fungování Andreje Babiše jako ministra financí ani jako premiéra. Donekonečna se rozebírají jeho výroky, ale o skutečných výsledcích jeho vlády a především ministerstva financí nevíme nic. Lidé tak mohou čerpat jen z marketingových zpráv samotného ministra, což jak uznáte, není úplně objektivní.

Kde je důkladný rozbor fungování EET? Kde je důkladná a racionální revize fungování ministerstva financí? Nenávist zaslepuje, stejně jako oddané fanouškovství.

Předvolební debaty

Česká televize je organizuje dlouho a ráda. Ale neumí je dělat. O jednotlivých lídrech se nedozvíme vůbec nic. Debaty jsou jen nudným plácáním a točením se v kruhu. Kandidáti se chytají za slovíčka a moderátor takové debaty by se měl nazývat spíše trollem – tedy tím, kdo diskusi ubíjí a znepřehledňuje. Pokud by televize fungovala normálně, měli bychom dost jasný pohled na jednotlivé kandidáty dlouho dopředu a debaty by v této podobě nebyly nutné. Ale budiž. Vždyť i pořady jako Politické spektrum téměř nikdo nesleduje – je to jen úlitba statusu veřejnoprávnosti. Být politikem, vykašlu se na to a nechodím tam.

A ona vzývaná prezidentská debata moderovaná Světlanou Witowskou? To byla jen hra na vyváženost. Sice moderátorka nakladla oběma kandidátům rovnoměrně, ale jinak jsme se zase nic moc nedozvěděli. Jako obvykle se nedozvíme nic o motivacích jednotlivých kandidátů o jejich vizích a jejich konzistenci. Nikdo je nenutí se vyjádřit k problémům, co nejvíce zajímají voliče. Nikdo je nenutí vystoupit ze svých sociálních bublin. A tak Česká televize jen podporuje marketingový obraz jednotlivých kandidátů, neumí se dostat za líbivou fasádu. I když je fakt, že asi ani nechce a to je docela smutné.

Nálepkování

Falešné pojmenovávání lidí a jevů považuji za nejhorší a nejbrutálnější pochybení České televize. Ona by měla korigovat veřejnou debatu přesností a objektivností. Místo toho jen přispívá k vytváření falešných mýtů a dojmů. Dokonce je sama vytváří! Sveřepé označování některých politiků extrémně pravicovými je jen drobnost. ČT umí udělat radikála prakticky z kohokoliv – stačí jen ukázat prstem. Ale kde jsou důkazy pro taková tvrzení? Lidé si tak zvykají, že není třeba nikomu nic dokazovat.

Vidíme to obzvlášť u mladých aktivistů, kteří nemají problém označit kohokoliv za lháře, rasistu či extrémistu. Bez toho, že by měli jakoukoliv oporu pro tak ostrá slova. Že se ale s něčím tak neslušným setkáváme u redaktorů České televize, je na pováženou. Neštítí se onálepkovat klidně i prezidenta. Mimochodem i Česká televize svou neprofesionalitou přispěla k devalvaci slova populismus – ví ti, co tuto nálepku používají, co to skutečně znamená? Těžko…

Politici se ČT bojí a dojedou na to

Česká televize naprosto zásadně ovlivňuje férový politický souboj a tím ohrožuje demokracii. Opravdu nechápu, že politici na tuto hru přistupují. Jaksi některým nedochází, že dnes je redaktoři mohou milovat a podporovat, ale zítra může být vše jinak. Politici tak svou nečinností přispívají k rozvratu demokracie u nás a kopají si vlastní hrob. Hodně by o tom měl přemýšlet především Andrej Babiš, který redaktorům ČT leží v žaludku už dnes. Ale i ostatní – ostatně třeba předseda ODS Fiala, který normálně Českou televizi hájí a adoruje, už pocítil, že jeho ponižování u vrat Kavčích hor nemusí vždy stačit.

A my občané? Nevolme ty politiky, kteří mlčí k problematice veřejnoprávních médií. Celá ta squadra blahobytně se povalující na Kavčích horách je placena našimi penězi. Zasloužíme si tedy, aby k nám přistupovala s úctou, respektem a objektivně. Jak dlouho si to ještě necháme líbit?!

Autor: Eva Hrindová

eva-hrindova

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč

Celkem za měsíc: 12 078,00 Kč
Vybráno 34.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 110 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,95 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.