zemanhrad
17.7.2019
Kategorie: Společnost

Česká specialita – presidentská monarchie

Loading...
Sdílejte článek:

LUDĚK FRÝBORT

Co je smyslem hodnosti královské v monarchiích, je zřejmé: být symbolem země podobně jako vlajka, státní znak či hymna, ledaže symbolem živoucím. K čemu slouží republikám jejich presidenti, už tak úplně zřejmé není. Pronést novoroční projev, přestřihnutím pásky uvést do provozu nový úsek dálnice, zahájit výstavu, potřásat si rukou s nastupujícími velvyslanci (obyčejní vyslanci vyhynuli jako člověk neandertálský), na to nenutno si pěstovat presidenty, to by zastal každý zdatnější herec a vyšlo by to laciněji. Beztak je skutečnou, výkonnou hlavou státu v naprosté většině republik ministerský předseda; sám, ač žiji už čtyřicátým rokem v Německu a zájem o politiku mi nechybí, musím se chvíli namáhat, abych se rozpomněl, kdo zrovna sedí v berlínském zámku Bellevue, a jest tudíž presidentem… aha, nějaký pan Steinmeier. Budiž mu ten zámek přán, než ho po nějakém roce v jeho komnatách vystřídá, inu, kdokoliv. Nezáleží na tom tolik.

Jedinou výjimku v tomto schématu předstvuje Republika Česká. Ne že by její president byl nadán větším rozsahem pravomocí než zmíněný pan Steinmeier, využívá jich ale do krajnosti a mnohdy přes krajnost. Ostatní presidentská chasa je srozuměna s tím, že utváření politického obrazu země není v její kompetenci; od toho že je tady občan, jenž odevzdá svůj volební hlas jedné z partají; která posbírá hlasů nejvíc, ujme se vlády. Než milého občana naštve a on příště na potvoru hodí hlas jiné partaji, a tak dále v neměnném koloběhu parlamentní demokracie.

V zemích Koruny české tikají politické hodinky jinak. President není vcelku postradatelnou figurou k přestříhávání pásek, nýbrž něčím mezi člověkem a polobohem. Kompetence sem, kompetence tam, prosazuje svou představu uspořádání věcí veřejných, a občanská většina… no, není jí po chuti všechno, co tropí dvojice Zembiš a Babman (teď nevím; nepopletl jsem to?). Povědět však zpříma – neračte se hněvat, vážený pane presidente, ale tohleto vám nepřísluší, od toho je tady vláda a parlament, k tomu nesebere kuráž nikdo. Pokusme se najít příčinu té anomálie.

Posloupnost komunistických hlav státu od Gottwalda po Novotného otřásla poněkud zbožněním presidentského úřadu, základní předpoklad ale zůstává nezměněn: monarchický podtón českého republikánství. Pro pochopení toho jevu zalistujme kalendářem o století zpátky. Říše rakouská zanikla (každý dle svého gusta nechť posoudí, jestli bohudík nebo bohužel), určité, možná neuvědomělé mentální automatismy však lidu českému zůstaly. Úcta, již prokazoval císaři pánu, přenesl na Tomáše G. Masaryka, jenž se mu stal čímsi víc než pouhým presidentem: povýšil si ho na tatíčka. Nic neplatilo, že Masaryk byl člověk nesrdečný, dávající svou nadřazenost velmi důrazně najevo; tatíčkem byl, tatíčkem v lidové tradici zůstal, a část tatíčkovské aureoly ulpěla i na jeho nástupcích, ať si počínali, jak si počínali. Lidu českému stačí málo, aby začal nadšeně tatíčkovat. Lze si vzpomenout, jakou příchylností obdařil Antonína Zápotockého, s jehož vědomím a souhlasem se děly nejhrůznější zločiny padesátých let (zato prý chodil s dělníky na pivo), i jak úctyplnou přízní zahrnul stříbrovlasého starce Svobodu, poslušnou figurku na moskevské šachovnici.

A už to tak zůstalo. Kdo byl od časů Masarykových zvolen k hodnosti presidentské, nebyl a dosud není, jak by dle demokratických zásad měl být, primus inter pares, přeloženo z jazyka latinského první mezi rovnými, nýbrž republikánský monarcha. Prosím, já ničeho nemám proti monarchii, naopak. Jsem dokonce toho názoru, že se stala škoda, když před tím sto a jedním rokem byla jako nepotřebná veteš odvržena tisíciletá tradice Království českého. Ale byl by pomalu čas se rozhodnout: když republika, tak republika. Když monarchie, tak monarchie. Tahle ani ryba ani rak, mohl by někdo tím úkolem pověřený sáhnout naslepo do telefonního seznamu… nějaký Fridolín Ušatý? Pane Ušatý, právě jste byl zvolen do čela státu, račte se ujmout vlády!

Anebo vůbec nikdo. Nechci příliš kárat současného pana presidenta, snad by ale nemusel zdůrazňovat své plebejství, aby se zalíbil – ještě si vzpomínám na jeho volební kampaň – spodním desíti milionům. Nikoli, vážený pane presidente. Najde se dost křupanů a hulvátů v národě českém, jako ostatně v kterémkoli jiném, ale deset milionů jich není. A vůbec už by neměli být zdrojem moci; známý výrok „všechna moc ve státě vychází z lidu“ je drobet rozplizlý. Buď jsme lid všichni, a pak je zbytečný, nebo jen někdo, a pak zasmrádá výlučnictvím, předstupněm totality.

No, dost už. Přál bych zemi svého zrodu, aby v jejím čele stáli lidé rozmyslní, moudře prozíraví, nevypínaví, schopní pohledu z hloubi minulosti k odhadu věcí budoucích, nejvyší úředníci státu, ne republikánští monarchové. Dobrou dávku důstojnosti, vlastní principu monarchickému, by si nicméně osvojit mohli.

 

Autor: Luděk Frýbort

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Alena Fuszteiová 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Kamil Potoček 300,- Kč, Ivanka Podzimková 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Iva Floríková 300,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč


Celkem za měsíc: 10 298,00 Kč
Vybráno 29.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 317 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 2,29 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.