CESKO3
25.6.2018
Kategorie: Společnost

Česká republika – volně k odběru?

Sdílejte článek:

VLASTIMIL BRÁZDIL

Hovořil jsem s americkým kolegou, odborníkem na cyber security, který u nás dělal audit. Zatím, co ze zabezpečení příliš nadšený nebyl, naše země, kde byl poprvé, se mu strašně líbila. Je na turné po pobočkách a přijel z Německa a Francie, dlouho byl v Polsku a měl tedy dobrý náhled na Evropu. Záviděl nám naše holky, pivo, klid a bezpečí na ulicích, a protože jsme zjistili, že jsme oba zbraňomilci moc se mu líbila i naše zbraňová legislativa. Když zjistil, že v IT stále používáme termín Master-Slave (v USA nahrazeno Leader-Follower v roce 2003), u oběda, že máme v jídelníčku černou kávu (nahrazeno coffee without milk) a večer u piva, že se u nás vesele vykládají nekorektní vtipy a flirtuje se se servírkami, hned by se sem přestěhoval.

Druhý den jsme se bavili o politice a situaci ve světě. Řekl mi větu, kterou si budu pamatovat. „Zemi definuje národ, jazyk a hranice. Bez nich neexistuje. Braňte si je!“ Tím se dostávám k otázce v nadpise. Uvědomujeme si dostatečně, jak dobře si tu vlastně žijeme a že to tak nemusí být napořád?

Naše nádherná vlast je jedno z nejlepších míst k životu. Věřím tomu, že někde ve třetím světě vykládají dětem před spaním pohádky o zemi, kde pitná voda teče z každého kohoutku a je jí tolik, že se v ní lidi koupou, a dokonce s ní splachují. Ani ten poslední žebrák nemá hlad, protože si v první popelnici najde dost jídla, které byť ještě perfektně jedlé, ostatní vyhodili. Ráno si nikdo nevytřepává ponožky, jestli v nich není had nebo škorpion, nemají tam zemětřesení, tajfuny ani sopky. Všichni lidi tam stejným jazykem říkají, co si myslí a věří v to, co chtějí, aniž by druhý den zmizeli. Dokonce tam, děti, mají čtyři roční období!

Pohádka může brzo skončit. Třetí svět si všimne, že ona země opravdu existuje a přijede sem na návštěvu. V takovém Egyptě, hned za mořem, je 40 % potravin dováženo a subvencováno státem. V případě neschopnosti za ně zaplatit, to může znamenat 40 milionů lidí, kterým bude hrozit smrt hladem. I naši sousedi, a to jak východní, tak západní, mají naší malou zemi v „merku“, protože je to srdce a křižovatka Evropy. O účinnosti smluv a paktů i ochotě našich spojenců, jsme se už měli možnost přesvědčit. Anebo to může být něco zcela jiného. Přírodní katastrofa, masivní blackout, aliance politiků s marťany…

Výše zmíněným hrozbám se může postavit národ, který drží při sobě a může se opřít o armádu. Abych nevysvětloval dlouho, nabídnu fungující příklad srovnatelné evropské země: Švýcarska. Ačkoliv menší (41 proti 78 tisícům km2) a s o něco menší populací (8,4 proti 10,6 milionu obyvatel), má Švýcarsko 160.000 aktivních vojáků (proti našim 24.000) a dalších 1.900.000, které mohou povolat. Na rozdíl od našich branců ovšem prošli výcvikem. Zde zmíním věc, která se mi na švýcarské armádě líbí nejvíc. 18týdenní základní vojenská služba a cvičení jsou podmíněně povinné. Kdo nemůže, může nastoupit civilní službu. Kdo nechce, ať už z jakéhokoliv důvodu, platí po dobu, kdy by byl jako záloha (19-34 let) o 3 % vyšší daně. Jednoduché, spravedlivé, účinné.

Techniku příliš rozebírat nebudu. Kdo chce najde nespočet fór, kde se situace rozebírá. Pokud s Snad jen poznámka, že největší ozbrojenou silou není naše armáda, ale firma Czechoslovak Group.

Co je ovšem nejdůležitější je vůle bránit se. Švýcaři mají koncept Schweizer reduit – národní pevnost, díky které si Němci rozmysleli plánovanou invazi za druhé světové války. Rizika a ztráty jednoduše převážily benefity.

Nevymýšlejme již vymyšlené.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlatimil Běhan 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Tomáš Foldyna 751,44 Kč (30 eur)

Celkem za měsíc: 5 156,44 Kč
Vybráno 14.73%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 10 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (36 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
183 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.