16.3.2014
Kategorie: Ekonomika

Česká realitní bublina: Kdo přifukuje?

Sdílejte článek:

OD: JAKUB SKALA 16|03|2014

Z činností centrálních bank českou ekonomiku nejvíce ovlivňuje Česká národní banka, Evropská centrální banka a Fed (nikoliv nutně v tomto pořadí). Všechny tři jmenované centrální banky posledních několik let pumpují do ekonomiky obrovské množství peněz, jen aby se peníze dostaly do oběhu, zabránilo se strašlivé deflaci a „kola průmyslu“ se roztočila. Výsledkem bude pár let iluzorního bohatství a poté propad zpátky ke dnu. Kde konkrétně se tedy současný hospodářský cyklus projevuje?

 

 

Kancelářský boom

 

Zdá se, že tentokrát se realitní boom nevydal cestou levných hypoték na byty a domy, ale spíš sleduje stezku komerčních nemovitostí, konkrétně pak kanceláří. Detailní zdůvodnění, proč konkrétně tečou peníze právě jedním směrem, a ne jiným, není jednoduché. Často bývá problém najít korektní vysvětlení i po krizi, kdy bývají její příčiny obvykle zřetelnější než před ní. Hledání důvodů pro rozkvět konkrétní oblasti je tedy v průběhu boomu o to náročnější.

 

Fakt je, že banky stále ještě trpí přebytkem likvidity a jejich ochota půjčovat retailovým klientům zaznamenala v krizi značný otřes. Na druhou stranu poklesla i chuť spotřebitelů půjčovat si. Co s tím? Naštěstí náhle ze tmy vystoupily etablované investiční společnosti s velkými projekty, které jsou pro banky tak trochu sázkou na jistotu. Konečně někdo, kdo si chce půjčit a komu jsou banky ochotny půjčit. Důvodů pro boom v odvětví stavby kanceláří bude samozřejmě více, ale i tento patrně sehrál svojí roli.

 

 

Kanceláře v číslech

 

Nejprve si uvedeme krátký přehled velkých kancelářských staveb, které se postavily/postaví v Praze mezi lety 2012 a 2014 (žádná větší budova snad v tomto výčtu nechybí): Florentinum (43 000 m² kanceláří), Brumlovka – Budova G a Delta (41 000 m²), Futurama (41 000 m²), River Garden a River Garden II a III (37 000 m²), Quadrio (26 000 m²) a Rosmarin Business Centre (20 000 m²). Jen těchto několik projektů dá dohromady 208 000 metrů čtverečních. Do toho nepočítáme celou řadu dalších „menších“ projektů pod 10 000 čtverečních metrů, které rostou jako houby po dešti. V blízké budoucnosti vzniknou další velké kanceláře například na Vítězném náměstí, Evropské, Andělu, Pankráci, Chodově, v areálu bývalé Waltrovky, v Butovicích, Holešovicích, na nákladovém nádraží Žižkov, na stanici metra Národní třída a na dalších místech.

 

Staví se tedy poctivě. Otázka je, jaká je ve skutečnosti po kancelářských objektech poptávka. Colliers uvádí, že na konci třetího čtvrtletí 2013 bylo v Praze celkem 2,89 milionu m² moderních kanceláří a jejich neobsazenost dosahovala 13,1 procenta. Celkem je tedy neobsazeno 380 tisíc m² nových kanceláří. Zajímavé také je, že jen v roce 2014 má vzrůst plocha nových kanceláří o deset procent na cca 3,17 milionu m². Kdo je obsadí?

 

Abychom získali nějakou perspektivu, podíváme se na vývoj za rok 2013. Neobsazenost kanceláří se celý rok pohybovala kolem 13 procent, přičemž za třetí čtvrtletí vzrostla o tři procenta. V první polovině roku se cena nájmů za nejlepší kanceláře držela mezi 20–21 eury, ve třetím čtvrtletí pak nájmy poklesly o 2,5 procenta na 19,5–20,5 eura za čtvereční metr měsíčně. Do toho se na trhu objeví dalších necelých 300 tisíc m² nových budov během roku 2014. Co to udělá s cenami nájmů a tedy i výnosy těchto projektů není těžké odhadnout. A další kanceláře přibudou v následujících letech.

 

Zdravý růst, nebo hospodářský cyklus?

 

Někdo by samozřejmě mohl tvrdit, že příznivý vývoj je vytouženým „návrat k normálu“ a že se o žádnou katastrofu jednat nemusí. Jenže my – vybaveni teorií – tušíme, odkud vítr vane. Od centrálních bank.

 

Pro budoucí nájemce kanceláří je pokles cen samozřejmě dobrá zpráva. Současní nájemci budou mít cenu zafixovanou na několik let dopředu, a tak se jich kancelářský boom asi hned nedotkne. Ne až tak dobrá zpráva to je pro investory a taky všechny ostatní. Výnosy investic poklesnou jednak nominálně, což už jsme mohli pozorovat v průběhu loňského roku, a jednak budou sežrány inflací, kterou se Česká národní banka tak zoufale snaží vyvolat. Statistickému úřadu možná vychází průměrná inflace nízká, ve stavebnictví to ale může začít brzy vypadat jinak. Oba efekty dohromady umažou zisky investorů. Jak moc, to se teprve dozvíme.

 

Co ale může štvát náš všechny, je fakt, že patrně dochází k neefektivnímu využití kapitálů. Místo toho, aby se stavělo (nebo vyrábělo) to, co lidé skutečně poptávají, se vyrábí to, co „naordinovaly“ svojí politikou centrální banky. Díky.

 

Na rozdíl od věštců z České národní banky si netroufám odhadovat budoucí vývoj v konkrétních číslech. Nemovitosti klidně mohou ještě docela dlouho růst. Z nemalé části ale jistě půjde jen a přifukování bubliny, která někdy zákonitě splaskne.

 

 

ZDROJ: mises.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč

Celkem za měsíc: 8 378,00 Kč
Vybráno 23.93%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 31 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.