PENIZE
24.3.2020
Kategorie: Ekonomika

Česká ekonomika v koronavirovém tunelu

Sdílejte článek:

STANISLAV VOZKA

Vláda vyhlásila povinné nošení roušek na veřejnosti a to přesto, že je nemůže obyvatelstvu zajistit. I tak je to poslední linie na kterou mohla ustoupit – dál už nemůže dělat skoro nic. Nemůže dělat nic, protože nehodlá sáhnout na české zlaté tele – velké podniky a korporace, které vlastně ale ani české nejsou. Nedokáže na měsíc zavřít jejich velké provozy a zarazit tak věčné cestování zaměstnanců, jejich pobyt ve společných šatnách, práci v nutné těsné blízkostí jiných osob, stravování v kancelářských kuchyňkách.

Ať se na mě pan profesor Prymula nezlobí (jeho práce si velmi vážím), ale proti viru nelze bojovat tím, že něco zkusíme, týden počkáme a pak (evidentně pozdě) zareagujeme. Jestliže mám něco regulovat, musím mít odezvu dostatečně rychlou, jinak to nefunguje. Protože odezva rychlá není musíme volit strategii jinou. Vršit na sebe logicky odvozená opatření, z nichž ovšem u některých se samozřejmě ukáže, že jsou k ničemu. Ale jak říkal jeden můj kolega na Ústavu makromolekulární chemie – jen to prostě nějak zapoj, ony ty zbytečné dráty odhoří.

Je to proto, že nám primárně nejde o týdny, ale dny a možná o hodiny. Měli bychom proto činit. Pokud si ovšem chceme zachovat tvář a nesklouznout do německého (a britského) modu, který nemá daleko k staré dobré eugenice první poloviny dvacátého století. Hezky popsáno zde. Leč nečiníme. Všichni dobře víme, že jediná dosud úspěšná strategie boje proti epidemii vede přes masové a nekompromisní omezení ekonomických aktivit hráčů zaměstnávajících v jednom místě větší počty osob. Jenže naše vláda (nebo krizový štáb, nebo kdo vlastně za to dnes odpovídá) není ani schopná zakázat přeshraniční práci. Každý den vystrkujeme do laxního Německa a Rakouska padesát tisíc panožek, na které se viry jen lepí. V Jihočeském kraji na pendlery připadá polovina nakažených koronavirem. Chápu, že část našich v cizině pracuje ve zdravotnictví. Dobře ti ať jezdí, ale ať jim zaměstnavatel zajistí testy infekčnosti. Ostatní ať zůstanou doma.

Zastavení práce ve velkých provozech na jeden měsíc může zásadně ovlivnit šíření epidemie a získat nám čas, abychom se vyzbrojili profesionálními pomůckami. Abychom improvizaci v osobním odmořování nahradili kázní a drilem. Abychom byli schopni (aspoň někoho) preventivně testovat. Pochopitelně, že lidé nemohou zůstat doma bez peněz. Automobilky, které zatím zdá se jako jediné pochopily kudy cesta nevede, budou svým nepracujícím zaměstnancům platit 70 % mzdy. Náš stát se ovšem pochlapil a zaměstnancům mimo provoz bude ze státní kasy poskytovat 80 % platu. Přál bych jim devadesát, kdyby to bylo možné. Ale ono to možné není, potřebných bude v příštích měsících ještě mnoho. Stát měl nabídnout 50 % s tím, že dvacet doplatí zaměstnavatel. Za měsíc by to státní kasu přišlo na méně než 50 miliard počítám-li s uzavřením provozů na 50 zaměstnanců vstupujících do jedné budovy jedním vchodem. A to se milý pane Babiši vyplatí, protože já myslím, že my nechceme kapitalismus, který obětuje tisíce životů našich lidí, aby si jiní udrželi na své zisky.

Osmdesát procent z platu je bohužel součástí nastupující mentality „pusťte vše“. Už kolem sebe vidíme šrotující podnikatelské mozky, které se snaží vyspekulovat, jak na lidské bídě vydělat a jak ze státu co nejvýhodněji vydojit peníze daňových poplatníků, nebo jak jim nadělat další dluhy. Firmy (a to jich prý máme třicet tisíc), které se doteď živily vyřizováním evropských dotací už roztáčejí kolečka na novém stroji a vyplňují nové formuláře. A podnikatelé, kterým vláda bezúročně půjčuje naše peníze se ještě rozčilují, že musí za půjčky ručit směnkami. Někteří z nich si asi nepamatují, že na přelomu tisíciletí jsme takovou směnku podepisovali každé úvěrující bance.

Bohužel ani blankosměnky (ani žádná jiná opatření) velkou část úvěrů poskytnutých dnes malým podnikům nezachrání a pro stát se z nich stane čistá, ale nutná ztráta, protože existence malých je nepostradatelná. Mnohem nebezpečnější je však záměr vlády poskytnout ekonomickým subjektům řádově vyšší záruky na jejich půjčky (až do výše jednoho bilionu korun a bude ještě hůř). Je to chytře vymyšlené a nepůjde o podniky malé, možná ani ne ty střední. Záruky se nepočítají do nákladů státního rozpočtu a a nikde nevytvářejí ztrátu – dokud nejsou splatné.

V nastalé krizi, která se vbrzku rozbují do nevídaných rozměrů by většina klientů žádný úvěr od bank nedostala. Snad s výjimkou Agrofertu a dalších potravinářských korporací. Ale se státní zárukou? Ať se kočky pudrujou! Ani ve slavných devadesátkách neměli ekonomičtí jestřábi takové pré. Na jejich obranu nutno říci, že i tehdy část z nich měla dobrou vůli a úvěry nesplatila prostě proto, že jim podnikání nevyšlo. Část ale prostě využila příležitost a plánovala bankroty na běžícím pásu. A učiní tak i dnes. Když je ruka Páně otevřená … Takové prostě je podnikání a podnikatelé. Někoho to může urážet, ale co naděláme. I oslavovatelé nezávislosti Tchaj-wanu a bojovníci za svobodu Tibetu dnes rádi nosí čínské roušky.

Koho ovšem můžeme a měli bychom volat k zodpovědnosti je stát, vláda, ministři a jejich úředníci. Oni mají zodpovědnost starat se o peníze, které jsme jim svěřili. Oni rozhodují o tom jaký kdo budeme mít dluh. Je třeba aby rozhodovali zodpovědně a ne přeřezávali dopředu všechna lana a vytvářet prostor pro korupci dosud nevídaných rozměrů. Musí prostě nastoupit kontrola vládních rozhodnutí. Velký prostor pro poslalnce ale i pro Milión chvilek, když už se tak hezky vloni rozcvičil.

Celá záležitost má ovšem ještě další aspekt. Většina subjektů na které jsou namířeny Babišovy bilionové záruky totiž vůbec není česká. Jejich majitelé od nás vyvážejí ročně stovky miliard místo toho aby vytvářeli ve svých podnicích rizikové fondy a připravovali je na zlé časy. Těm máme věnovat naše peníze? Bohužel ano. Ale jen v případě, že je jejich činnost nezbytně potřebná pro občany tohoto státu. A nesmí jít o žádné pofidérní záruky, ale o tvrdý, metodami rizikového kapitálu inspirovaný přístup. Převzetí nadpolovičního rozhodovacího podílu ve firmě do doby, než budou všechny státem vynaložené prostředky vráceny a záruky zrušeny. Nepomůže totiž (nikdy) nějaká expost kontrola účetních dokladů. Nutno zasáhnout když se tunel kope.

Hrozba nekontrolovatelného několikanásobného navýšení státního dluhu je naprosto aktuální. Je proto třeba rázně zamezit aby se realizovaly vize všech těch, kteří si myslí, že teď se otevřela stavidla a stát může být rozkraden až na kost. Někde k tomu nepochybně dojde. A to teprve bude konec demokracie. Neboť lid takových zemí se už nikdy nevymaní z diktátu dobráků, kteří budou vlastnit jejich dluhopisy. Je, jejich děti a jejich vnoučata budou do smrti smrťoucí dusit nesplatitelné půjčky a náhle se zvyšující úroky z nich . To skutečně chceme?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, Petr Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiří Sajbrt 1000,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Jiří Sika 200,48 Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Mojmír Prokop 1000,- Kč, Anonym 100,- Kč, Jiří Peterka 1000,- Kč, František Sous 200,- Kč, Renata Doležalová 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Otakar Ježek 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 622,48 Kč
Vybráno 44.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 860 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 3,73 out of 5)
Loading...
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)